banner5

banner29

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Fransa, içinde bulunduğu durumu örtbas etmeye çalışıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'in Türkiye'yi hedef alan sözlerine sert tepki gösterdi. Fransa'nın koronavirüs salgını nedeniyle için bulunduğu durumu örtbas etmeye çalıştığını belirten Aksoy, "Fransız hükümeti Türkiye'yi düşman olarak görmekten vazgeçmelidir" dedi.

Gündem 21.04.2020, 21:58 21.04.2020, 23:10
Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Fransa, içinde bulunduğu durumu örtbas etmeye çalışıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'in Türkiye'yi hedef gösteren açıklamalarına ilişkin, "Fransa, en sıkıntılı günlerinde Avrupalı komşularına yardım eli uzatamazken, Türkiye'nin kara gün dostu olarak imdada koşmasının bu ülkede rahatsızlık yarattığı anlaşılmaktadır" dedi.

Sözcü Aksoy, Le Drian'ın, Libya, Doğu Akdeniz, sığınmacı krizi ve NATO'daki varlığı konularında Türkiye'ye yönelik eleştirilerine ilişkin, Bakanlığa yöneltilen soruya yazılı cevap verdi.

"FRANSA İÇİNDE BULUNDUĞU ÇARESİZ DURUMU ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Le Drian'ın, "Le Monde" gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'yi hedef göstererek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinde Fransa'nın içinde bulunduğu çaresiz durumu örtbas etmeye çalıştığına dikkati çeken Aksoy, "Fransa, en sıkıntılı günlerinde Avrupalı komşularına yardım eli uzatamazken, Türkiye'nin kara gün dostu olarak imdada koşmasının bu ülkede rahatsızlık yarattığı anlaşılmaktadır" ifadesini kullandı.

"SURİYE'DE TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DESTEKLİYORLAR"

Aksoy, Fransa'nın, Suriye'de terör örgütlerini desteklediğini ve Libya'da meşru rejim karşıtı güçleri kışkırttığını belirterek, bu ülkenin ayrıca, Ada'daki çözüm dinamiklerini aşındıran, Kıbrıs Türklerinin haklarını ısrarla görmezden gelen ve müttefiki Türkiye'ye yaptırımlar uygulamaya çalışan tavırlarına işaret etti.

"FRANSA, TÜRKİYE'Yİ BİR TEHDİT OLARAK GÖRMEKTEN VAZGEÇMELİ"

Fransa'nın, Libya'daki krizin yegane çözüm yolunun askeri yöntemlerden geçtiğine inandığını aktaran Aksoy, şunları kaydetti:

"Fransa, tüm ateşkes çabalarını baltalayan, bu salgın günlerinde dahi hastaneleri bombalayan, Libya'nın tek geliri olan petrol üretimini engelleyen ve su hatlarını kesen Hafter'i, 2259 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına aykırı şekilde destekleyerek Libya halkının acılarının dinmesine mani olmaktadır.

Fransa'ya tavsiyemiz, başta Fransızların ve Avrupalıların Kovid-19 salgını karşısında sağlıklarını korumaya ve yaralarını sarmaya odaklanmasıdır. Fransız hükümetinin, rekabet ihtirasından sıyrılarak, Avrupa'nın esenlik ve güvenliği için Türkiye'yi bir tehdit olarak görmekten vazgeçmesi gerekmektedir"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?