banner29

Doğu Anadolu fay hattı harekete geçti

Adıyaman ve Şanlıurfa'da 3 gündür aralıklarla meydana gelen depremlerin, uzun yıllar durağan olan Doğu Anadolu Fay Hattı'nın harekete geçmesi sonucu oluştuğu bildirildi.

Gündem 05.09.2008, 13:33 23.01.2020, 12:19
Doğu Anadolu fay hattı harekete geçti

Son 48 saatte, “3.0 - 5.1” büyüklüğünde 7 ayrı depremle sarsılan Adıyaman ile aynı dönemde “2.8 - 4.3” büyüklüğünde 4 sarsıntının yaşandığı Şanlıurfa'da, deprem nedeniyle vatandaşlar arasında tedirginlik oluştu.

Türkiye'nin en büyük projelerinden Atatürk Barajı'nın göl havzasında yer alan ve 1988 yılında barajın inşası kapsamında bugün bulunan yerine taşınan Adıyaman'ın Samsat ilçesinde başlayan depremin, gölün karşısındaki Bozova ilçesinde de aralıklarla etkili olması, depreme alışkın olmayan yöre halkının parklarda ve açık alanlarda zaman geçirmesine yol açıyor.

Şanlıurfa kent merkezindeki bir caminin duvarlarında daha önce var olan ve son depremlerle büyüyen çatlaklar ile Bozova ilçesinde bulunan bir caminin yıldırım çarpması sonucu hasarlı olan ve bu depremde hasarı daha da büyüyen cami minaresi onarılacak.

DOĞU ANADOLU FAY HATTINDA HAREKETLİLİK

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Şanlıurfa Temsilcisi Ali Doğanoğlu, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatarak, “Bölgede 3 gündür aralıklarla meydana gelen depremlerin uzun yıllar durağan olan Doğu Anadolu Fay Hattı'nın harekete geçmesi sonucu oluştuğu sanılıyor” dedi.

Türkiye'de son yıllarda Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda kırılmalar olduğu ve özellikle Marmara Bölgesi'nde büyük bir deprem beklendiği yönünde açıklamaların yapıldığını anımsatan Doğanoğlu, aynı büyüklükteki Doğu Anadolu Fay hattının da önemsenmesi gerektiğini belirtti.

“200 - 250 yıldır suskun olan Doğu Anadolu Fay hattı birkaç ay önce Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen depremle harekete geçti” diyen Doğanoğlu, orada biriken enerjinin açığa çıkmasıyla bölgede küçük depremlerin oluştuğunu ifade etti.

Küçük çaplı depremlerin oluşmasının fay hattı üzerindeki enerjinin boşalması açısından yararlı olduğuna işaret eden Doğanoğlu, şunları söyledi:
“Bölgede 3 gündür aralıklarla meydana gelen depremin uzun yıllar durağan olan Doğu Anadolu Fay Hattı'nın harekete geçmesi sonucu oluştuğu sanılıyor. Enerjinin çok fazla birikmesi büyük depremlere neden olabilirdi. Bu tip küçük çaplı sarsıntılar büyük depremleri bir nebze de olsa engeller.”

Ali Doğanoğlu, Adıyaman'ın Samsat ilçesinde iki gün önce meydana gelen depremin merkez üssünün Atatürk Baraj gölü olduğunu belirterek, “3-5 büyüklüğünde depremler Atatürk Barajı'nda sıkıntıya neden olmaz. Barajlar genellikle 8-9 büyüklüğünde depreme dayanıklıdır” diye konuştu.

ATATÜRK BARAJI'NDA SIKINTI YOK

Bozova Kaymakamı Mehmet Özel de depremin Atatürk Barajı'nda herhangi bir hasara yol açmadığını söyledi.
Barajın büyük depremlere dayanıklı olarak inşa edildiğini aktaran Özel, deprem nedeniyle ilçe merkezi ve köylerde şu ana kadar tespit edilen herhangi bir hasarlı yapı bulunmadığını da belirtti.


Özel, depremin hemen ardından ekiplerin ilçe merkezi ve köylerde incelemede bulunduğunu, çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?