banner29

Dokunulmazlıkların kaldırılmasında kim ne dedi?

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili hangi parti 'evet' oyu kullandı? Hangi parti 'hayır' oyu kullandı. İşte tüm ayrıntılar

Gündem 04.06.2020, 18:15
Dokunulmazlıkların kaldırılmasında kim ne dedi?

İlk oylamada ne olmuştu?

İilk turda, teklifin Meclis’te görüşülmesi 348, 1’inci maddesi 350, ikinci maddesi ise 357 oyla kabul edilmişti. Sonuçlar, dokunulmazlıkların kaldırılmasının referanduma götürülme ihtimalini güçlendirmişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği teklifinin ikinci turda ilk maddesinde referandum için kritik eşik olan 367 aşılmıştı, 373 milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet demişti. İkinci tur birinci maddde oylamasında 373 evet, 138 ret, 3 geçersiz, 8 çekimser, 9 boş oy çıkmıştı.

 373 evet oyunun 25'i CHP'li vekillerden geldi. 133 milletvekili olan CHP 12 üyeli CHP Merkez Yürütme Kurulu’nda görev yapan 11 milletvekilinin tamamı ve CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır’ın evet oyu kullandığı açıklanmıştı

CHP’nin MYK’sında görev yapan bir diğer üye Yasemin Öney Cankurtaran ise, milletvekili olmadığı için oy kullanmadı. Oylamada CHP’nin evet diyeceğini açıklayan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da evet oyu kullandığı düşünüldüğünde, evet diyen 25 CHP’liden 13’ü belirlendi.

1. madde ne içeriyor?

Birinci madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren idari mercilerden, başsavcılıklardan ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına intikal ettirilerek, dokunulmazlığın kaldırılması talep edilen dosyalardan başlamak üzere, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon'da bulunan tüm dokunulmazlık dosyaları ile İçtüzük'te öngörülen usul uygulanmaksızın ve herhangi bir ayırım yapılmaksızın bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeriyor. 

2. madde ne içeriyor?

Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoylamasına sunulması halinde oylanır.

667 fezleke var

Meclis'te 667 dokunulmazlık fezlekesi bulunuyor. En fazla dosya ise 405 ile HDP'ye ait. HDP'yi, 192 dosya ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 46 dosya ile AK Parti ve 20 dosya ile MHP takip ediyor. Bağımsız Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka'nın da 5 dosyası bulunuyor. Hakkında dosya düzenlenen toplam 138 milletvekili bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?