Donat: "Türkiye'de 'istemezük lobisi' var!"

Köşe yazarı Yavuz Donat, Türkiye'de her yapılan işe karşı çıkan bir 'İstemezük Lobisi' olduğunu hatırlatarak, bu insanların Türkiye'ye değer katan her vizyon projeye bir şekilde karşı çıkarak bir kulp takmalarını anlayamadığını söyledi.

Donat: "Türkiye'de 'istemezük lobisi' var!"

Sabah Gazetesi yazarı Yazarı Yavuz Donat, 'Türkiye'de her şeye karşı çıkan bir lobi var'  diyerek bu ekibin millete hayırlı olacak her işe tepki göstermelerini örneklerle hatırlattı. 

SÜLEYMEN DEMİREL'İ KÖPRÜ YAPTIĞI İÇİN MÜHENDİSTEN SAYMADILAR!

1973'te İstenbul'un ilk köprüsünü yapan Süleyman Demirel'in muazzam bir karalama kampanyasıyla karşılaştığını ve bunun 'Zengine köprü, fukaraya kuru ekmek' manşetleriyle sloganlaştırıldığını belirtti. Köprü projesinin ilerleyen aşamalarında da Demirel'in Mühendisler Odası'ndan atıldığını da sözlerine ekledi. 

AYNISINI ÖZAL'A DA YAPTILAR. 

Türkiye'de önemli bir atılımın baş kahramanı olan Turgut Özal'ın da aynı lobi ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Donat, o dönemde Devlet Planlama Teşkilatı'nda müsteşar olduğunu, Köprü projesinde aynı şekilde Elektrik mühendisi olan Turgut Özal'ın da aynı oda tarafından üyelikten atıldığını ve mühendisten sayılmadığını hatırlattı.

BİZDE İSTEMEZÜK LOBİSİ VAR!

Keban Barajı yapılırken de böyle bir karalama kampanyasıyla aşağılandığını söyleyen Donat, ciddi bir muhalefetle karşılaştığını söylemiştir. Almanya merkezli 'der Spiegel' dergisinin attığı 'Türklerin Onursal Fiyaskosu' manşetinin de aynı 1973'te olduğu gibi sloganlaştırıldığını belirterek bu lobinin baraj hakkında 'su sızdırıyor' ve yıkılacak' gibi sözler kullandığını söyledi. 

İSTANBUL HAVALİMANI İÇİN DE BU MUHALEFET YÜRÜTÜLDÜ!

Yeni havalimanı projesinde de en fazla karşı çıkışın içeriden geldiğini hatırlıyoruz. Bu kampanyanın da aynı şekilde istenmemesini değerlendirdi.

Türkiye'nin coğrafi ve stratejik konumundan kazandığı önemin yanında ekonomik ve politik değerinin de bu projeleri yapmasının gerektiğini hatırlattı. Donat, Türkiye'nin tabii biçimde büyümesinin önündeki engelleri, dış devletlerin içerideki iş birlikçileriyle  gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

HABER VAKTİ

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5