banner30

banner29

DSÖ: Covid-19 aşı sonuçları yıl sonunda ortaya çıkacak

Dünya genelinde Corona virüsüne yakalananların sayısı 28 milyonu aşarken, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı da 900 binin üzerinde. Resmi verilere göre günlük yeni vaka sayısının bin 500 üzerinde olan Türkiye’de can kaybı ise sayısı 6 bin 895. Gelişmeler sayfamızda.

Gündem 10.09.2020, 21:49
DSÖ: Covid-19 aşı sonuçları yıl sonunda ortaya çıkacak

DSÖ: Covid-19 aşı sonuçları yıl sonunda ortaya çıkacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ve DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Swaminathan, dünyada halen insanlar üzerinde denenen 35 aşının üretimine ne zaman geçileceğine ilişkin sorusu üzerine, aşı çalışmaları sürecinde yeterli veri ve insan kaynağına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek, “Covid-19 klinik denemelerinin zaman aldığını hatırlamamız gerekiyor. Bu konuda acele edemeyiz” dedi.

Güvenli ve etkili bir aşının ortaya çıkabilmesi için 10 binlerce insanın klinik denemelere katılmak için başvuru yapması gerektiğine işaret eden Swaminathan, “Dolayısıyla temmuz ayında birkaç deneme başladığı için, yıl sonu itibarıyla geçici sonuçlar da olsa bazı sonuçlar almaya başlayabiliriz” diye konuştu.

Swaminathan, bir aşının piyasaya sürülmeden önce en az 6 ay güvenlik kontrollerinin yapılması gerektiğini de vurguladı.

Oxford’un aşı denemeleri ‘uyarı işareti’

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği Covid-19 aşısının, klinik denemelerinin bir katılımcının hastalanması üzerine askıya alınmasının da diğer aşı çalışmaları için “uyarı işareti” olduğunu vurgulayan Swaminathan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu, klinik gelişimde inişler ve çıkışlar olduğunu ve bunlara hazırlıklı olmamız gerektiğini kabul etmek için yapılan bir uyarı işaretidir. Ama, cesaretimizin kırılmasına gerek yok. Olur böyle şeyler.”

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Ryan ise aşı çalışmalarındaki rekabete dikkati çekti.

“Bu bir yarış. Bu virüse karşı bir yarış ve hayat kurtarmak için bir yarış. Şirketler arası bir yarış değil. Ülkeler arası bir yarış değil. Halk sağlığını desteklemek ve mümkün olan en güvenli ve en etkili yolu desteklemek için bir yarış.”


Sağlık Bakanlığı: Son 24 saatte 58 kişi hayatını kaybetti, bin 512 vaka tespit edildi

“Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nu paylaşan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Corona virüsü vaka sayısı 287 bine yaklaştı.

10 Eylül Perşembe günü Türkiye’de 107 bin 702 test yapıldığı ve bin 512 yeni vaka tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 58 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, bin 219 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Böylece toplam vaka sayısı 286 bin 455’e, toplam can kaybı ise 6 bin 895’e yükseldi.

Bakanlığın verilerine göre, toplam test sayısı da 8 milyon 202 bin 924 oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?