banner29

Dünya genelinden bilim insanları online 'Covid-19'u tartışacak! Dilipak da...

Uluslararası Kongreye 5G Virüs News – Platformu Sözcüsü Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak da özel konuşmacı olarak katılacak.

Gündem 10.06.2020, 21:47
Dünya genelinden bilim insanları online 'Covid-19'u tartışacak! Dilipak da...

Dünya Sağlık Örgütü’nün 12 Mart 2020  tarihinde Covid-19’u salgın hastalık ilan etmesi ile günlük hayatımıza giren tüm konular,  kongrenin konusu olacak.

Türkiye’den 9 üniversitenin katılımı ile ilk kez online olarak yapılacak olan Covid-19 kongresine, Malezya, Çin, Japonya, İtalya, ABD ve İran’dan konuşmacılar katılacak.

Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan, Doç. Dr. Ayfer Gedikli ve Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar koordinatörlüğünde, 12-13-14 Haziran 2020 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Karatay Üniversitesi, Çağ Üniversitesive BEYİNDER’in paydaşlığında; Eminevim ve Cenerica’nın katkıları ile dünyanın ilk online uluslararası Covid-19 kongresi olan International Covid-19 Conference (CONCOVID, www.concovid.org) organize edilecek.

Kongreye tüm dünyadan farklı disiplinlerde akademik çalışmalarını sürdüren bilim insanları online olarak bağlanarak, sorunu farklı yönlerden ele alacak, pandeminin farklı ülkelerde mevcut durumu, uygulanan politikalar ve farklı alanlarda ortaya çıkan sorunlara yönelik alternative çözümler konusunda bilgi alışverişinde bulunulacaktır.

Yurt içi ve yurt dışından toplam 250 adet sağlık, sosyal bilimler, fen bilimleri ve ilahiyat gibi çok farklı bilim alanlarından sunulacak tebliğlerle olağanüstü birbilimsel performans ortaya konacaktır. Sağlık Bakan Yrd. Dr. Şuayip Birinci’nin yapacağı açılış konuşması ile başlayacak olan CONCOVID kongresinin açılış paneline Doç. Dr. Ayfer Gedikli (İst. MedeniyetÜniv.) moderatörlüğünde,  Prof. Dr. ObiyathullaIsmath Bacha (INCEIF, Malezya); Prof. Dr. Muhammad Shahbaz (Beijing Institute of Technology, Çin); Prof. Dr. Nabil Maghrebi (Wakayama Univ. Japonya); Prof. Dr. Garry Champbell (Michigan Tech. Univ., ABD); Prof. Dr. BerrinTansel (Florida Int. Univ., ABD); Dr. Stefano Siviero (Bank of Italy, Italya); Dr. KaziSohag (Ural Fed. Univ., Rusya); Prof.Dr.Modjtaba Sadriave(Inst. for Empowerment and Cultural Dynm., Iran); Prof. Dr. Tolga Omay (Atılım Univ., Türkiye) pandemi sürecini, ülkelerin pandemi ile mücadelede uyguladıkları politikaları ve pandemi sonrası döneme yönelik alternative politikaları tartışacaklardır. İkinci önemli panel, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü moderatörlüğünde, Prof. Dr. Mustafa Aykaç (Marmara Üniv.); Prof. Dr. RefikKorkusuz (9 EylülÜniv.); Prof. Dr. Birol Akgün (MaarifVakfı); İhsan Aktaş ve Dr. Rabiaİlhan’ın (İbnHaldunÜniv.; AK Parti Kadın Kolları İstanbul Başk.) katılımları ile gerçekleştirilecektir. Bu paneled, Türkiye’nin pandemi sürecinde uyguladığı politikalar yanında, gelecekte uygulanması önerilebilecek sosyal politikalar ve hukuki düzenlemeler konusunda bilimsel görüşler ortaya konacaktır.

PANDEMİ DÖNEMİNDE KADIN AKADEMİSYEN OLMAK

Kongrenin ikinci gününde, Prof. Dr. Emel Topçu (HasanKalyoncuÜniv.) moderatörlüğünde gerçekleştirilecek, “Pandemi döneminde kadın akademisyen olmak.” başlıklıpanelde, pandemidöneminde bilim insanı kimliği ile kadınların karşılatıkları sorunlar bilimsel bir perspektifle elealınacaktır.

Kongrenin birinci ve ikinci günü sosyal bilimler ve fen bilmleri alanlarında gönderilen tebliğ sunumları ile devam edecektir.

Kongrenin üçüncü günü tamamen sağlık ve tıp alanında gönderilen tebliğlerin sunumuna ayrılmıştır. Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar (SakaryaÜniv.) ve Prof. Dr. Taşkın Duman (Mustafa Kemal Üniv.) moderatörlüğnde gerçekleşecek panele Sağlık Bakanlığı Devlet Hastaneleri Genel Müdürü Dr. Hasan Arslan konuşmacı olarak katılacak ve pandemidönemin dedevlet hastanelerinin yaptıkları çalışmalar ortaya konacaktır. İkinci panel ise Prof. Dr. Taşkın Duman moderatörlüğünde, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar (Sağlık Bilimleri Üniv.); Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk (Sakarya Univ.), Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar (Sakarya Univ.)veDr. İbrahim Ersoy (Mediamagazin) panelistliğinde gerçekleştirilecektir.

Kongrede ayrıca, bilim dünyası yanında STK’lardan ve medyadünyasından önemli isimlerin tebliğ sunumlarıvekonuşmaları da yer alacaktır. Ülkemizin önemli basın mensuplarından Sayın Abdurrahman Dilipak’da CONCOVID kongresine konuşmacı olarak katılacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?