banner29

Ekrem Karadeniz'e bir ödül daha!

Hollanda’da evlerinde yangın çıkan komşularını kurtaran ve ilk müdahaleyi yapan Ekrem Karadeniz’e Hollanda’dan sonra bir ödül de Türkiye’de verildi.

Gündem 12.11.2018, 12:39 12.11.2018, 13:00
Ekrem Karadeniz'e bir ödül daha!

İlk olarak habervakti.com'un gündeme getirdiği kahraman subay Ekrem Karadeniz, ödüle doymuyor.

Hollanda ordusunda Kara Kuvvetlerinde yüzbaşı olarak görev yapan 44 yaşındaki Ekrem Karadeniz, 15 Mart 2017’de çıkan yangının dumanı nedeniyle evlerinde yarı baygın bulduğu komşularını kurtararak hayatta kalmalarına yardımcı olmuş, bu başarısı için Carnegie Kahramanlar Vakfı tarafından ödüllendirilmişti. Karadeniz’e bir ödül de Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) tarafından ‘2018 Yılı Gebze Teknik Üniversitesi Cesaret Ödülü’ verildi. Ödülü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan’ın elinden alan Karadeniz, “Bu ödülü almaktan onur duyuyorum, mutluyum ancak asıl kahramanlar Türk şehit aileleridir” dedi. GTÜ Senato Salonu’nda düzenlenen törende Karadeniz’e Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Türk Hava Kurumu da ayrıca plaket takdim etti.

ASIL KAHRAMANLAR


Komşuluğun gereğini yaptığını belirten Karadeniz, şöyle konuştu: “Öyle bencil bir dünyada yaşıyoruz ki yapmamız gereken şeylerin adı kahramanlık oluyor, yapmam gerekeni yaptım. Ödül için çok teşekkür ederim. Asıl kahramanlar çocuklarını terörle mücadele etmesi için gönderip, şehit evlatlarının acısını yüreğine gömüp hayatına devam eden Türk aileleridir. Gerçek kahramanlar onlardır. Basının bu olayı bu kadar sahipleneceğini tahmin etmemiştim. Hollanda’daki Türk toplumu bunu olumlu yönde kullanmaya başladı. Son yıllarda olumsuz yönde geçen Türklerin adı, artık olumluya döndü. Nihayet olumlu bir olay yaşadık ve bunu Hollandalılara karşı kullanabiliyoruz.”

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE VAR


Rektör Prof. Dr. Aslan ise şunları söyledi: “Ekrem Karadeniz, gerçekten yapması gerekeni yaptı. Bizim kültürümüzde de komşuya her zaman yardım etmek vardır. Üniversite olarak elimizden geleni yapıp, çok çalışıyoruz. Bizim askerlerimiz o dondurucu soğukta sadece vatanlarını korumak için nöbet tutuyor. Onlar orada bu kadar zorluk yaşarken bizlerin de burada ülkemize katkı sağlaması gerekiyor. Onların hakkını ödeyemeyiz fakat biz de üniversitede bilimsel çalışmalar yaparak ülkemize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ekrem Karadeniz’in de bu fedakarlığını takdire şayan bulduk. Onu aramızda görmekten dolayı çok mutluyuz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?