banner30

banner29

El bombalarının sırrı ne?

Ümraniye'de bir gecekondunun çatısında bulunan 27 adet el bombası ile askeri mühimmat, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanter defterlerinde kayıtlı çıkmadı.

Gündem 31.08.2008, 19:00 17.12.2019, 15:33
El bombalarının sırrı ne?

Ümraniye'de bir gecekondunun çatısında bulunan 27 adet el bombası ile askeri mühimmat,  Türk Silahlı Kuvvetlerinin  envanter defterlerinde kayıtlı çıkmadı. Bulunduğundan bu yana TSK'dan çalındığı ileri sürülen el bombalarının kaynağı henüz bulunamadı. Öte yandan Sıhhiye'de bir camide ele geçen bombalarla ilgili olarak avukatı aracılığı ile açıklama yapan Ergenekon tutuklusu Avukat Kemal Kerinçsiz kendisine yönelik karalama kampanyasına bir gazetenin karıştığını belirtti...

Ümraniye'de 12 haziran 2007'de bir gecekondunun çatısında ihbar üzerine bulunan 27 adet el bombası ergenekon soruşturmasının da fitilini ateşledi. El bombalarıyla ilgili ilk olarak gecekondunun sahibi olduğu iddia edilen malulen emekli Astsubay Oktay Yıldırım gözaltına alındı ve tutuklandı. Yıldırım tutuklandığı nöbetçi 10. ağır ceza mahkemesi'nde verdiği ifadede, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Bu olayın ardından 1997 yılında Şırnak'ta teröristlere karşı girdikleri çatışmada ağır yaralanan ve 14 eri şehit olan emekli binbaşı Fikret Emek'in Eskişehir'de annesinin evinde 26 haziran 2007 tarihinde suikast silahı kanas, kalaşnikof ve patlayıcılar ele geçirildi. Tutuklanan emekli binbaşıdan ele geçirilen patlayıcılar, Ümraniye'dekilerle aynı seriden çıktı.

ÜMRANİYE'DEKİ BOMBALAR HASDAL'DAN ÇIKMAMIŞ

Ergenekon bombalarının nereden geldiği sorusunun yanıtını arayan Savcı Zekeriya Öz, konu ile ilgili TSK'nın tüm birimlerini yazı yazdı. Kara Kuvvetleri 1. Ordu Komutanlığından Ergenekon savcısına gönderilen cevabi yazıda yazıda, Ümraniye'de ele geçirilen mühimmatın TSK'dan çalınıp çalınmadığı ile ilgili kayıtlarda herhangi bir soruşturma evrakına rastlanmadığını bildirdi. 1. Ordu Komutanlığı Oktay Yıldırım'ın görev yaptığı Hasdal Kışlası'nda mühimmat sayımları yapılmış ve mühimmatın tam olduğu belirtilmiş olduğu bilgisine de yer verdi. Savcılığa gönderilen yazıda el bombaları üzerinde yapılan incelemede, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndan alınmamış olmasına rağmen mühimmatın Türk Silahlı K0uvvetleri envanterinde bulunan bombalardan olduğu da belirtildi.

FİKRET EMEK'İN BOMBALARI TSK'YA AİT DEĞİL

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcının talebi üzerine konu ile ilgili araştırma yapan Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı, Fikret Emek'ten ele geçirilen el bombaları ile ilgili yolladığı yanıtta, sözkonusu mühimmatın kendisine teslim edildiğine dair hernangi bir belgeye rastlanmadığını belirtti. Özel kuvvetler komutanlığı, emekli Binbaşı Fikret Emek'ten ele geçirilen ve aralarında c-3 patlayıcıdan çinko kutulu el bombalarının da bulunduğu 52 adet askeri mühimmatın orduya ait olmadığını belirtti. Yazıda bazı mühimmatların orduda benzerlerinin bulunduğuna dikkat çekilirken, bazı patlayıcıların ise türk ordusunda hiç bulunmadığına dikkat çekildi.

Genelkurmay Başkanlığı 5 adet mod- 44 el bombasının ve 10 adet kf-mke-1-104 kafile numaralı el bombası tapasının envanterde bulunup bulunmadığının tespit edilemediğini de bildirdi. b.kf. mke 9112-77 ve kf.mkr 12 10- b4 tapaların el bombası gövdelerine takılı olarak iç güvenlik operasyonları ile planlı atış görevlerinde kullanılıp sarf edildiğinin değerlendirildiğini belirten Genelmurmay Başkanlığı, saymanlık kayıtlarında envanterde bulunan mühimmata ait stok numarası miktar ve kafile bazında bilgilerin bulunduğunu, envanterde mevcudu kalmayan mühimmata ait stok kayıt kartlarının kayıp olduğu, hesap teftişleri sırasında ibraz edilerek teslim edildiği bu nedenle konu hakkında herhangi bir kayıta ulaşılmadığından sonucun menfİ olduğunu açıkladı.

EMEKLİ BİNBAŞI EMEK'İN TERÖRİSTLERİN ALDIĞINI SÖYLEDİĞİ SİLAH TSK'YA KAYITLI ÇIKTI

Genelkurmay Askeri Savcılığı Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıya yazdığı cevap yazısında, ele geçen 3 mm çapında browning silahında kara kuvvetleri konutanlı şahsi silah envanterinde Binbaşı Fikret Emek adına kayıtlı ve ruhsatlı olduğunu belirtiyor. Oysa Emekli Binbaşı Fikret Emek, verdiği ifadede adına kayıtlı silahın teröristlerce alındığını söylemişti. Emek'in bir operasyon sırasında ele geçirdiğini söylediği kalaşnikof silahın da yine TSK bünyesinde bir silah olduğu k.k.k hava k. k. jandarma g. k. ve dz. k.k. envanterinde bulunan bir silah olduğu belirtilen yazıda Fikret Emek'in görev yaptığı yerler ve onunla ilgili bilgiler de mevcut. gönderilen yazılarda Emek'in emekli sandığı'nın Gümüşsuyu Askeri Hastanesi raporunu kabul etmemesi üzerine GATA'dan aldığı "TSK'da görev yapamaz" raporu ile malülen emekli olduğu bilgileri de yer alıyor.

YURDU SARAN ERGENEKON BOMBALARI

Ergenekon iddianamesinde Ümraniye ve Eskişehir’de ele geçirilen bombalarla ilgili irtibat raporlarınin yer aldığı Ergenekon İddianamesi'nde değişik zamanlarda yurdun dört bir yanında düzenlenen eylemlerde kullanılan bombalar ergenekon bombalarıyla aynı seriden çıktığı gözler önüne seriliyor. İşte bomba bilgi merkezi’nin ‘gizli’ raporundaki ayrıntılar:


- Ümraniye'de ele geçirilen ve ergenekon soruşturmasını başlatan 27 adet el bombasıyla, çeşitli tarihlerde Türkiye’nin 10 ilinde gerçekleştirilen eylemlerde kullanılan bombaların aynı kafile ve stoktan olduğu belirlendi.

- Eskişehir'de ergenekon’un askeri sorumlularından olduğu belirtilen emekli binbaşı Fikret Emek’in annesinin evinde ele geçirilen bombalarla, aralarında İstanbul’un da bulunduğu 3 ayrı ildeki eylemlerde kullanılan bombalar aynı stok numaralarına sahip.

- Ankara'da ise, vatansever kuvvetler güç birliği derneği genel başkan yardımcısı Ahmet Cinali’ye ait el bombasıyla aynı fünye grubunda 2 olay, aynı gövde kafile numarasında da 1 olay tespit edildi. bomba bilgi merkezi’nin "gizli" ibaresi taşıyan bomba raporu, Ergenekon dava dosyasının 415. klasöründe yer aldı.

PATLAYICI MALZEMELERİ BİLE ORTAK

Bomba Bilgi Merkezi’nin gizli raporunda, birçok bombada aynı malzemelerin kullanıldığı da tespit edildi. 22 haziran 2007’de Bursa’da Muzaffer Şenocak’ın iş yerinde bulunan bomba yapım malzemeleri, Eskişehir’de Fikret Emek’e ait el bombalarının yapım malzemeleri, 20 ekim 2007’de Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün ele geçirdiği bomba yapım malzemeleri ve Sauna Operasyonu’nda yakalanan Kasım Zengin’e ait bombaların yapım malzemeleri aynı çıktı. Söz konusu bombalarda ‘c-3 plastik patlayıcı, m2 saniyeli fitil ateşleme çakmağı ve saniyeli fitil' ler ortak olarak kullanılmış. 1 mayıs 2005’te Mersin’de bulunan bomba malzemeleriyle Eskişehir’de Fikret Emek’e ait bombalar, sauna lideri Kasım Zengin’e ait bombaların da aynı malzemeden yapıldığı ortaya çıktı.

DÜĞÜMÜ MKE'NİN VERECEĞİ CEVAP ÇÖZECEK

Makine Kimya Enstitüsü kurallalar gereği türkiye içinde sadece Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bomba satışı yapabiliyor. MKE bunun dışında ürettiği mühimmatı yurt dışına ihraç ediyor. Ergenekon davasının müdahil avukatları Türk Silahlı Kuvvetlerin bombalarla ilgili çalışma yapıp bombaların kendilerine ait olmadığına dair raporları savcılığa gönderdiğini ancak emniyetten böyle bir rapor istenmediğine dikkat çektiler. Savcılığın iki kurum yerine bombaların üretildiği MKE'ye yazı yazıp seri numaraları belli olan bu bombaların hangi kuruma satıldığını öğrenmesi için MKE'ye başvurduğu da gelen bilgiler arasında.

SIHHIYE BOMBASI EMNİYETE Mİ AİT?

Ankara'da 9 Şubat tarihinde gerçekleştirilen türban karşıtı mitingden bir gece önce Osmanlı Camii'nin ayakkabılığına bırakılan el bombasının MKE tarafınden emniyete teslim edilen bombalardan olduğu haberinin Milliyet Gazetesi'nde yayınlanmasının ardından, Zaman Gazetesi'nin tutuklanmasından çok sonra meydana gelen bu olayda kullanılan bombayla ilgili tutuklama tarihinde sonraki tarihlerle düzenlenmiş yazışmaların evinden çıktığına dair haber yaptığını belirten ergenekon tutuklusu avukat Kemal Kerinçsiz, Zaman Gazetesi'ni yalan haber yapmakla suçladı.

Bulunduğu cezaevinden yazdığı bir metni avukatı aracılığıyla basın mensuplarına ulaştıran tutuklu avukat Kemal Kerinçsiz, Sıhhıye'de bulunan ve emniyet envaterine kayıtlı çıkan bombanın aynı kafile numarasından olan bombaların 2000 yılından bu yana 6 ayrı olayda kullanıldığın, 3 bombanın da 2007 yılında Çankırı'da özel harekatçı bir polis memurunun evinin çatısında bulunduğunun tesbit edildiğini belirtti.

Bu bombalarla ilgili envanter bilgilerinin savcılığa gönderilmesi için 25 Şubat 2008 tarihinde avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda da bulunduğunu ifade eden Kerinçsiz, bu bomba ve serisindeki bombaların hangi olaylarda kullanıldığının tesbiti için savcılığın emniyetten bilgi istemesini ve bu bilgilerle düzenlenen raporların ergenekon dosyasına konulmasını talep etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?