banner29

Emre Erciş açıkladı! 'Kadir İnanır'ın Londra'ya kadar uzanan iş ağı'

Araştırmacı gazeteci Emre Erciş twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamalarla Kadir İnanır'ın Londra'ya uzandığını öne sürdüğü ilişki ağıyla ilgili çarpıcı açıklamalar ortaya koydu.

Gündem 18.01.2020, 17:27 18.01.2020, 17:49
Emre Erciş açıkladı! 'Kadir İnanır'ın Londra'ya kadar uzanan iş ağı'

Dikkat çeken açıklamaları ve araştırmalarıyla öne çıkan Emre Erciş, HDP'ye ve Selahattin Demirtaş'a verdiği destekle tekrar gündeme gelen ünlü oyuncu Kadir İnanır'ın Londra'ya uzanan ilişki ağı hakkında açıklamalarda bulundu.

İNANIR: TEK DERDİM BARIŞ

Geçtiğimiz günlerde tutuklu yargılanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı “Devran” isimli öykünün tiyatro oyununu izlerken gündeme gelen Kadir İnanır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından da eleştirilmişti. İnanır, kendisine yönelen tepkilere, “Tek derdimiz barış olsun” şeklinde cevap vermişti. 

'KADİR İNANIR, UZMAN KONSEYİ'NDE'

Londra merkezli faaliyet yürüten ve kısa adı DPI olan “Democratic Progress Institute/Demokratik İlerleme Enstitüsü”nün 'uzman konseyi'nde Kadir İnanır'ın da olduğunu belirten Erçiş, ''Kadir İnanır’ın “Çözüm Süreci” döneminde “Akil İnsanlar” listesine alınmasında en önemli rolü, DPI oynadı. İnanır, DPI kontenjanından listeye adını yazdırdı.'' ifadelerini kullandı.

DPI NEDİR VE KİMLERDEN OLUŞUYOR?

DPI, 2011'de “Barış ve Demokrasi inşasını teşvik etmek amacıyla” Kerim Yılmaz tarafından kurulduğunu belirten Erciş, ''Kuruluş aşaması ve sonrasında enstitüde görev alan isimler arasında,“Yüksek Hakim, Ajan Diplomat, Asker, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda görev almış” önemli isimler var. Londra merkezli faaliyet yürüten DPI, Bölücü Terör Örgütü PKK/KCK ile bu örgütün Suriye kolu olan PYD/YPG ile yakın ilişkiler içinde. DPI, Türkiye’de Bilgi Üniversitesi’yle proje ortağı olurken Londra’da bulunan en önemli PKK lobisi CEFTUS ile de partner. DPI’nin Türkiye Program Başkanlığını yapan isim ise Esra Elmas. Bilgi Üniversitesi “Çatışma Çözme Araştırmaları ve Araştırma Merkezi (CCR)” kurucuları arasında yer alan Elmas, George Soros tarafından finanse edilen TESEV içinde raporlar hazırlıyor. Mehmet Asutay, Aşkın Asan, Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar, Oral Çalışlar, Ayşegül Doğan, Vahap Coşkun, Fazıl Hüsnü Erdem, Ahmet İnsel, Kezban Hatemi, Bejan Matur, Avni Özgürel, Ufuk Uras ve Sevtap Yokuş, DPI’nin “Uzman Konseyi” içinde Türkiye’den yer alan isimler arasında.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?