banner29

Ercüment Ovalı'dan tepki çeken ifadeler!

‘Koronavirüs ilacını buldu’ diyerek şişirilen Ercüment Ovalı, aşı çalışmalarına ilişkin ötekileştirici bir açıklama yaptı.

Gündem 19.05.2020, 10:49
Ercüment Ovalı'dan tepki çeken ifadeler!

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ovalı, “trol” kelimesini kullanarak kendisini eleştirenlere yüklendi.

Sağlık Bakanlığı da Ovalı’nın var olan ilaç üzerinden prim kasmasını eleştirmişti.

Ovalı, yeni paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Aşı çalışmamız 1. Basamak testleri başarı ile geçti. Kısmet 2. Basmak ve 3. Basamak testlere. Dostlara müjde, trollere ise yeni bir iş kapısı. Hadi eleştirin....yerden yere vurun.... 50 günde bu kadar yapabildik…”

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geçtiğimiz günlerde de aşı çalışmalarına ilişkin umut veren bir paylaşımda daha bulunmuştu.

Virüsü izole etmeyi başaran, tedavi için çözüm yöntemleri geliştiren ve aşı için çalışmalara devam eden Ovalı ve ekibi, kök hücre tedavisi ile koronavirüse karşı başarı elde ettiklerini duyurmuştu.
Söz konusu makalenin uluslararası bir dergide yayınlandığını açıklayan Ercüment Ovalı, "Kök hücrelerin Kovid-19 tedavisinde etkili olabileceğini gösterdiğimiz çalışma, pre print olarak yayınlandı." ifadelerini kullanmıştı.

Ovalı ayrıca çalışma sonucunda 7 hastanın 6'sında enfeksiyon şüphesinin azaldığını da söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ovalı’nın var olan ilaç üzerinden prim kasmasını eleştirip şunları söylemişti:

“Cümlelerimi özellikle seçerek kullanıyorum. Türkiye'de ruhsatlı bir ilaç. Kistik fibrozlu hastaları yani akciğer sorunlu, akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve faydası görülen bir ilaç. Kovid 19'la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve klinik çalışmalarının başladığını biliyoruz. Türkiye'de özellikle hem aşı hem de tedavi ile ilgili Kovid-19'a özel çalışmayı yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk. Bununla ilgili merkeze de 23 Mart'ta aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bunu projelendirip bize başvurun dedik. Çalışmanızı bize bildirin dedik. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?