banner29

Erdoğan, BM'ye mesaj gönderdi: İstanbul'un BM merkezine dönüşmesi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kıtaların kavşak noktası İstanbul'un bir Birleşmiş Milletler (BM) merkezine dönüşmesi küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir" dedi.

Gündem 21.09.2020, 19:35 21.09.2020, 19:40
Erdoğan, BM'ye mesaj gönderdi: İstanbul'un BM merkezine dönüşmesi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in (BM) 75. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen üst düzeyli toplantıya video mesaj gönderdi. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ortaya konulan ideallere rağmen BM sistemi ne çatışmaları önlemede ne başlayan çatışmaların bitirilmesinde etkili olabilmekte.

Önceki asrın ihtiyaçlarına göre şekillenen yapılarla bugünkü imtihanların üstesinden gelemeyeceğimizi artık hepimiz görüyoruz.

7 milyarı aşkın insanın kaderini 5 ülkenin insafına bırakan bir Konsey yapısı, adil olmadığı gibi sürdürülebilir de değildir.

Birleşmiş Milletler sistemini yeniden etkin kılmak için öncelikle Güvenlik Konseyi'ni reforma tabi tutmamız gerekiyor.

Demokratik, şeffaf, hesap verebilir, etkili ve adil temsile dayalı bir Konsey mimarisi, insanlık için tercihten öte zorunluluk halini aldı.

Kıtaların kavşak noktası İstanbul'un bir Birleşmiş Milletler merkezine dönüşmesi de küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?