banner30

banner29

Erdoğan'dan 'alternatif baro' talimatı: Hemen hazırlayın ve bitirin!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın verdiği hutbenin ardından bazı baroların İslam'a hakaret etmesi toplumda infiale neden oldu ve alternatif baroların oluşturulması gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Hemen düzenlemeyi hazırlayın, hemen bitirin" talimatı verdiği kaydedildi.

Gündem 07.05.2020, 11:15
Erdoğan'dan 'alternatif baro' talimatı: Hemen hazırlayın ve bitirin!

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün düzenlenen AK Parti MYK toplantısında meslek kuruluşlarının seçimleriyle ilgili yapılacak düzenleme gündeme geldi.

Kademeli olacak ve ilk etapta barolar birliği ile başlayacak düzenlemeyle ilgili Erdoğan'ın toplantı boyunca birçok kez konuya geri dönüp, "Hemen düzenlemeyi hazırlayın, hemen bitirin” talimatı verdiği belirtildi.

Erdoğan, konunun çok hassas olduğunu belirterek, "Yanlış anlaşılmalara izin vermeyin. Her kesimin görüşünü alın ve taslağı partinin hukukçu kurmayları ile çalışın" uyarısı yaptı.

'Baroların faaliyet ve yapısında da değişim olacak'

Erdoğan'ın talimatının ardından AK Parti dün Meclis’te iki ayrı toplantı düzenledi. İlk toplantı, avukatlık kanun taslağı içinde yer alan baro seçimlerine yönelik düzenlendi. İkinci toplantı ise diğer meslek örgütleri için yapıldı.

Toplantıya Grup Başkanvekilleri Cahit Özkan, Özlem Zengin ve Mehmet Muş ile AK Parti’nin hukukçu milletvekilleri katıldı. Toplantıda bazı illerde alternatif farklı baroların kurulması gündeme geldi.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi üye sayısı fazla olan illerde alternatif barolar kurularak, üye zorunluluğunun kaldırılması planlanıyor. Düzenleme ile sadece barolardaki seçimler değil, baroların faaliyet ve yapısında da değişim olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?