Erdoğan'dan 'İslam'la terör aynı' söylemine sert tepki!

New York'ta 'Nefret Söylemiyle Mücadele' konferansında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Günümüzde nefret söylemine en fazla maruz kalanlar ne yazık ki Müslümanlardır. Nefret söylemi, fikir özgürlüğü parantezine asla alınmamalıdır" dedi. "İslam'la terör aynıdır" söylemine de sert tepki gösteren Erdoğan "Barış dini olan İslam'ı terörle bir araya getirmek, çok büyük bir iftiradır, ahlaksızlıktır. Böyle bir şey kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan 'İslam'la terör aynı' söylemine sert tepki!

New York'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Pakistan ortak ev sahipliğinde 'Nefret Söylemiyle Mücadele' konferansında konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Nefret söylemi küresel ölçekte yükselişte olan İslam düşmanlığı ırkçılık ve yabancı karşıtlığının en yaygın aracıdır. Bu tarz söylemler günün her saatinde sosyal medyada siyasetçilerin içe dışa yönelik beyanlarında normalleştirilmektedir. Ruanda'daki katliamları gerçekleştiren batıyı kimse hesaba çekmemiştir. Orada milyonlar öldürülmüştür. Kimse batıya siz böyle bir katliamı nasıl yaptınız dememiştir.

''EN FAZLA MÜSLÜMANLAR MARUZ KALIYOR"

Günümüzde nefret söylemine en fazla maruz kalanlar ne yazık ki Müslümanlardır. Müslüman kadınlar sırf başörtüsü taktıkları için sokakta çarşıda işyerlerinden tacize uğruyor. Nefret söylemini bir kez de burada lanetliyorum. Nefret söylemi, fikir özgürlüğü parantezine asla alınmamalıdır.

Şu anda Azad Keşmir adeta bir açık hava hapishanesine döndürülmüş vaziyettedir. Sen nasıl inek eti yersin? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Biz de inek eti yiyoruz. Bir taraftan inanç özgürlüğü diyeceksiniz benim inancımın gereği bu değil. Ben senin inancına saygı duyuyorum. Sen benim inancıma niye saygı duymuyorsun? Bizim ülkemizde domuz eti yiyenler var biz bunlara müdahale etmedik. Bütün devlet kurumlarına bu konuda (Azad Keşmir) önemli görevler düşüyor. Hem devletlerarası hem de bölgesel ve küresel nitelikli uluslararası örgütler nezdinde gerçekleştirilen somut girişimler daha etkin hale getirilmelidir. BM'de nefret söylemine ilişkin bir veri tabanı oluşturulması fikrini destekliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Pakistan ortak ev sahipliğinde 'Nefret Söylemiyle Mücadele' konferansında konuştu.

''İSLAM'I TERÖRLE BİR ARAYA GETİRMEK AHLAKSIZLIKTIR''

Barış dini olan İslam'ı terörle bir araya getirmek, çok büyük bir iftiradır, ahlaksızlıktır. Böyle bir şey kabul edilemez. Türkiye olarak yükselen İslam düşmanlığı, ırkçılık, nefret söylemiyle etkin mücadele yönündeki çabalara öncülük etmeye devam edeceğiz.

Ben Başbakan olarak İsrail'e gittim İsrail'den Filistin tarafına geçerken eşimle arabada yarım saat sınırda bekletildim. Niye bekletildiğimi anlayamadım. Resmi ziyaret için Tel Aviv'deyim. Oraya geçerken başıma bu olay geldi. İşte İsrail'in devlet liderlerine yaklaşımı budur. Kimi beğeniyorlarsa onun için kapılar açıktır beğenmiyorlarsa kapılar kapalıdır. Hiçbir zaman samimi değildirler.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5