banner30

banner29

Erdoğan'dan öğrencilere tavsiye!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuştu. İnternet kullanımı konusunda gençlere tavsiyelerde bulunan Erdoğan, "İnterneti en etkin şekilde kullanın ama bu teknolojinin sizi hayattan koparmasına müsade etmeyin." dedi.

Gündem 09.09.2019, 13:48
Erdoğan'dan öğrencilere tavsiye!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Lisemiz Türkiye'nin her yerinden parlak öğrencilerin tercih ettikleri müstesna bir okuldur. Göğsümüzü kabartan fen lisemizi kutluyor, emek veren eğitimcilerimize teşekkür ediyorum.

Bölücü örgütün kalleşçe katlettiği Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yılmaz gibi görev başında şehadete uğrayan eğitimcilerimizi de rahmetle yad ediyorum.

Tüm öğretmenlerimize hizmetleri ve engin sabırları için teşekkürlerimi sunuyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

Bugün 716 okulumuzun da resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Toplamda 12 bin 640 dersliği ülkemize kazandırıyoruz. Türkiye'nin son 17 yılı reform ve kalkınma odaklı bir anlayışla ülkemizin çehresinin değiştiği bir dönemdir.

Böyle gelmiş ama artık böyle gitmeyecek dedik ve her alanda kararlı adımlar attık. Eğitim öğretim konusunda tarihimizin en kapsamlı dönüşüm hamlesine imza atarak eğitimin altyapısını adeta yeni baştan inşa ettik. Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesi 114 milyar liraya yükseldi.

Kalabalık sınıfları ortadan kaldırdık. Ben 75 kişilik sınıfta okudum. Az önce bir kız evladımıza sordum, sınıfınızda kaç öğrenci var diye. 30 dedi.

Şimdi 20 kişilik sınıflarımızın olduğu okullarımız da var. Başarıya ulaşmaya mecburuz. Önceki dönemlerin baskıcı zihniyetlerinin etkisini silmek içinde çok çaba harcadık. 8 yıllık kesintisiz eğitim yerine 4+4+4 olmak üzere zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık.

Ne öğrencilerimiz ne de velilerimiz ders kitabı peşinde koşmuyor artık. Bizler ders kitabı bulmak için kırtasiyeci dükkanına giderdik, bir hafta sonraya gün verirdi. Şimdi okullarımız açılırken sıraların üzerinde tüm kitapların görüldüğü bir dönemi yaşıyoruz.

İlkokula başlama yaşını 69 aya düşürdük. Ders müfredatını özgürlükçü, şeffaf bir anlayışla yeni baştan hazırladık.

Ortaokullarda seçmeli dersler havuzu oluşturduk.

'17 YILDA 632 BİN YENİ ÖĞRETMENİN ATAMASINI GERÇEKLEŞTİRDİK'

Okullarımızın teknolojik altyapısını baştan aşağı yeniledik. Toplam 1.5 milyon tablet bilgisayarı liselerdeki öğrencilerimize dağıttık. Son 17 yılda 632 bin yeni öğretmenin atamasını gerçekleştirdik. 2002'de ilköğretimde dersler başlarken her derslikte derslik başına 56 öğrenci düşüyordu. Kız çocuklarımızın okullaşma oranlarında önemli ilerlemeler kaydettik.

'BİZE ÖZGÜ BİR GELENEK KURAMADIK'

Eğitimde cumhuriyet tarihimiz boyunca bize özgü bir gelenek oluşturamadık. Böyle bir sistem kuramadık. Hukukta, idari düzende olduğu gibi eğitimde de batıyı kopyalamayı tercih ettik. Sonuçta kendi değerlerine bigane kalan, aslını inkar eden kayıp nesiller yetiştirdik. Eğitim sistemimiz daha çok ezbere dayalı, sınav odaklı dar bir bakış açısı... Düşünmeye, soru sormaya, sorgulamaya, sanat, spor, bilim, edebiyat gibi farklı alanlardaki yeteneklerini keşfetmeye önem verilmedi.

Eğitimde yaptığımız reformların gayelerinden biri de bu sakat anlayışı ortadan kaldırmaktır.

Bize özel bir sistem maalesef kuramadık. Batı'yı kopyalamayı tercih ettik. Düşünmeye sorgulamaya, öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetmeye önem verilmedi. Uzun yıllar eğitim sadece insan formatlama amacında görüldü.

İnterneti en etkin şekilde kullanın ama bu teknolojinin sizi hayattan koparmasına müsade etmeyin.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?