banner29

Erdoğan: Esed ile ailecek görüşecek kadar yakındık ama...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada "Beşar Esed ile ailecek görüşecek kadar yakınlığa sahiptik." dedi.

Gündem 19.10.2019, 14:01
Erdoğan: Esed ile ailecek görüşecek kadar yakındık ama...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Gazetecilere hitaben konuşan Erdoğan, Beşar Esad'la ilgili açıklamalarda bulundu.

BARIŞ PINARI HAREKATI'NIN AMACI

Barış Pınarı Harekatı'nın amacına değinen Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı'mızın iki temel amacı vardır. Biri PKK/YPG terör örgütünü sınırlarımızdan uzaklaştırmaktır. İkincisi de ülkemizde yaşayan 3.6 milyon Suriyelinin bir kısmını oluşturacağımız güvenli bölgede iskan etmektir." ifadesini kullandı. 

"ESED İLE AİLECEK GÖRÜŞECEK KADAR YAKINDIK"

Erdoğan, Esad'la ilgili değerlendirmeler yaptığı konuşmasında, bir dönem Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ile ailecek görüşecek kadar yakın olduklarını belirterek, "Beşar Esed'e ülkesinde demokrasi ve adaletin geliştirilmesi konusunda birçok tavsiyede bulundum. Kürt nüfus konusunda adımlar atmasının önemli olduğunu söyledim." dedi. 

"ESED TAVSİYELERİMİZE UYMADI"

Erdoğan'ın konuşmasında yer alan kısım şöyle: 

"Suriye'deki hadiseler başlamadan önce iyi ilişkilerimiz vardı. Beşar Esed ile ailecek görüşecek kadar yakınlığa sahiptik. Ülkesinde insan hakları ve adaletin geliştirilmesi konusunda pek çok tavsiyede bulunduk. Kürt nüfus için adımlar atmasının önemli olduğunu söyledik. Tavsiyelerimize uymak yerine halkın üzerindeki baskıyı artırdı. Suriye halkı Esed'e karşı direnirken Irak'taki DEAŞ belası bu ülkeye de sıçradı. Ardından PKK, PYD ve YPG terör örgütü bindi. Suriyeli 6 milyon kili ülke dışına gitmişti. Bunu 4 milyonu ülkemize gelmiştir."

Barış Pınarı Harekatı sonrası Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, "Topraklarımızın herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye'nin harekatına Suriye, bütün meşru imkanlarıyla yanıt verecektir." demişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?