banner29

Erdoğan-Putin görüşmesinde dikkat çeken detay!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin arasında yapılan görüşmede, arka planda yer alan 2. Katerina heykeli dikkat çekti.

Gündem 06.03.2020, 14:45 06.03.2020, 14:54
Erdoğan-Putin görüşmesinde dikkat çeken detay!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün İdlib konulu görüşme gerçekleştirildi. Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen görüşme sonucunda İdlib'de ateşkese varılması kararı çıktı. Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşıladığı salonda bulunan bir heykel dikkat çekti.

2. Katerina

Salonda bulunan heykelin, Rus tarihinin önemli hükümdarlarından 2. Katerina'nın heykeli olduğu ifade edildi. Heykelin Erdoğan-Putin görüşmesine özel olarak buraya konulmadığı, sürekli olarak burada durduğu ve Putin'in birçok devlet başkanını da burada karşıladığı biliniyor. 2. Katerina döneminde Rusya, hızlı bir genişleme siyaseti izlemiş ve özellikle Osmanlı ile oldukça büyük savaşlar yapmıştı. Osmanlı Donanması'nın tamamına yakınının Ruslar tarafından yok edildiği 1770 Çeşme Baskını da 2. Katerina döneminde yaşanmıştı. Bugün halen bölgede bir kriz merkezi olmayı sürdüren Kırım da, Müslüman Türklerin elinden 2. Katerina döneminde alınmıştı.

"Balkanları aşmak"

Dikkat çeken bir diğer detay da ikilinin hemen arkasında yer alan altın saatin üzerindeki küçük heykel. Bu heykel de kabul salonunda sürekli olarak yer alan bir diğer heykel. Rus heykeltraş Evgeni Alexandrovich Lanceray tarafından yapılan "Don Kazakları Atlarıyla Balkanları Aşıyor" adlı heykel, 1887 yılında Rus ordularının Osmanlı'ya karşı İstanbul yönünde ilerleyişini tasvir ediyor.

Rus tarihinde Osmanlı etkisi

Rusya, siyasi olarak tarih sahnesine çıktığı yüzyıllardan itibaren, özellikle Moskova çevresinde bir knezlik olduğu dönemden çarlık dönemine geçiş ve sonrasında, Müslüman Türklerle büyük savaşlar verdi. Doğu ve güneye ilerlediği bu süreçte Rusya, bölgedeki Müslüman ve Türk halklara karşı ilerleme siyaseti izledi. Zamanla Kırım, Kafkasya ve Orta Asya'ya dek kontrolünü yaydı. Bu tarih sürecinde Rusya, Osmanlı ile 1677-1918  yılları arasında 13 büyük savaş yaptı. Tarihte yaşanan bu durumun etkisi günümüz Rusya'sında da görülebiliyor. Rusya'nın siyasi ve askeri sahnesinde ismi anılan kişilerin büyük kısmı Osmanlı ile savaşlarda adını duyuran isimler. 2. Katerina da bu durumun en büyük örneği. Buna ek olarak, kısa bir süre önce Boğazlardan geçerek Suriye'ye giden Rus savaş gemilerinin isimleri de, tarihte Osmanlı'ya karşı askeri başarılara imza atan Rus amirallerden geliyordu.

Rusya'nın mevcut siyasi ve askeri kültüründe, Osmanlı ile asırlarca süren savaşların yoğun etkisini görmek mümkün.

Kaynak: Mepa News

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?