banner29

Ermeniler bile İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını istiyor

İstanbul Sözleşmesi'ne Türkiye'nin dışında bir tepkide Ermenistan'dan geldi. Ermeni muhafazakar çevreler İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını istiyor. Ana Taht Eçmiadzin Hükümet'in sözleşmeyi yürürlüğe koymamasını istedi.

Gündem 08.08.2020, 00:24 08.08.2020, 00:34
Ermeniler bile İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını istiyor

 İstanbul Sözleşmesi'ne Türkiye'nin dışında bir tepkide Ermenistan'dan geldi. Ermeni muhafazakar çevreler İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını istiyor.  

“Birleşmiş Milletler’in dayatması olduğu”

İstanbul Sözleşmesi'ne Avrupa Konseyi’ndeki 47 üye ülkeden, 34 devlet Sözleşme’yi imzaladı ve onayladı; 11 ülke (Ermenistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Moldova, Slovakya, Ukrayna, İngiltere) ise sözleşmeyi imzaladı, ancak onaylamadı. Rusya ve Azerbaycan ise sözleşmeyi imzalamadı.
Son günlerde Türkiye’de tartışılan İstanbul sözleşmesi, Ermenistan’da kaldırılmasını istiyor Ermeniler, Sözleşmenin “aileyi bozduğu”, “Birleşmiş Milletler’in dayatması olduğu” gibi gerekçelerle asla onaylanmaması gerektiği söylüyor.

Sözleşme'nin kaldırılmasını isteyenler “ailesiz toplumun” hukuki altyapısının hazırlandığını, sözleşmede aile kelimesine değil partnere yer verildiğini, bunun LGBT bireylerin “normalleştirilmesi” için yapıldığını, Ermenistan Anayasası ile çelişeceğini, Ermeniler gibi “kutsal aile” kavramına derinden inanların bu “eşcinsel propagandasından” hemen kurtulması gerektiğini söylüyor. Son olarak Eçmiadzin’den yapılan açıklamada da sözleşmenin yürürlüğe konmaması istendi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?