banner5

banner29

Esed, Hakan Fidan'dan 3 şey istedi!

İddialara göre, Şam rejimi Suriye’nin toprak bütünlüğünün tanınmasının da aralarında olduğu 3 talebi Hakan Fidan ile yapılan görüşmede Ankara’ya iletti.

Gündem 20.01.2020, 00:43 20.01.2020, 02:27
Esed, Hakan Fidan'dan 3 şey istedi!

Yeniakit.com.tr'de yer alan habere göre, geçtiğimiz Pazartesi günü MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Suriye Muhaberatı başkanı Ali Memlük’le Moskova’da görüştükleri iddiası gündemdeki yerini korurken, görüşmede Şam rejiminin Ankara’ya yaptığı talepler ortaya çıktı.

“Toprak bütünlüğü…”

Washington merkezli Demokrasileri Savunma Vakfı üyesi Aykan Erdemir ve araştırmacı Brenna Knippen tarafından kaleme alınan makalede iki istihbarat başkanı arasındaki görüşmenin önemli olduğu belirtildi. Yazıda, "Esad’ın istihbarat şefi iddialara göre Türk muhatabından üç talepte bulundu: Suriye’nin toprak bütünlüğünün tanınması, Türk birlikleri ve desteklediği grupların Suriye’den çekilmesi ve M-4, M-5 otobanlarının açılması için Ankara’nın terör unsurlarını ortadan kaldırması. Türk istihbarat şefinin bu taleplere ne tür bir cevap verdiği bilinmiyor ancak bu talepleri kabul etmesi olası görülmüyor” denildi.

“Türkiye sınırına sevkedildi”

“Ekim 2019’da Amerikan birliklerinin Türkiye sınırındaki bölgelerden çekilmesi ile Erdoğan’ın ABD’nin bölgedeki müttefiki olan Kürtlere yönelik operasyon başlatmasının önünü açtı” denilen yazıda, “Bu gelişme Türkiye ve Rusya arasında Soçi’de tarihi bir anlaşmaya yol açarak, Türkiye’nin uzun süredir talep ettiği güvenli bölge oluşturmasının önünü açtı.  Ayrıca bu anlaşma ile Suriye birlikleri Türkiye sınırına sevkedildi” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?