banner29

Fatih Altaylı'nın Atatürk'ün ölümü hakkındaki iddiası belgelerle çelişiyor!

Fatih Altaylı'nın geçen günlerde Atatürk'ün ölüm nedeni olarak 'hepatit'i göstermişti. Habervakti yazarı Prof. Dr. Ali Seyyar bunun gerçek olmadığını belirterek 'siroz'dan öldüğünü ortaya koyan belgeleri köşesine taşıdı.

Gündem 25.04.2020, 18:42
Fatih Altaylı'nın Atatürk'ün ölümü hakkındaki iddiası belgelerle çelişiyor!

HaberTürk yayınlanan Teke Tek programının sunucusu Fatih Altaylı, "Atatürk'e de Allah aşkına saygısızlığı bırakın. 3 tane çapulcuya karşı mücadele etmedi. Yıllar süren, bir ömür süren savaşlardan çıktı. İçki içmekten değil, cephelerde kaptığı hepatit mikrobundan dolayı hasta oldu. Pek çok hastalığı da cephelerden gelmedir.'' ifadelerini kullanarak dikkatleri üzerine çekmişti. 

Bu açıklamanın üzerine Habervakti yazarı Prof. Dr. Ali Seyyat, Altaylı'nın iddiasını çürütecek belgeler üzerinden açıklamalarda bulundu.

İşte Seyyar'ın o yazısı:

Fatih Altaylı Habertürk TV’de yayınlanan Teke Tek programının sonunda siroz hastalığından dolayı vefat eden Atatürk’e yönelik tıbbî bulguları görmezlikten gelerek, şu iddiada bulundu: “Atatürk fazla içki içmekten değil cephede kapmış olduğu mikroplardan, hepatit mikrobundan dolayı Siroz olmuştur, pek çok hastalığı da cepheden gelme hastalıktır.”

Bu tespitler, tıp bilimi açısından hiç de doğru değildir hatta çok yanıltıcıdır. Atatürk’ü aşırı sevenler, Atatürk’ün ölüm sebebinin fazla alkol tüketmekten kaynaklandığını bir türlü kabullenemez. Fatih Altaylı’ya göre Gazi’nin ölüm sebebi, cephelerde kapmış olduğu hepatit mikrobuymuş. Allah, akıl fikir versin. Yeri geldiğinde bilim derler, ama söz konusu Atatürk olunca bizzat kendileri ya komplo teorileri üretirler, ya da gerçek olmayan başka sebepler uydururlar.

Tıp Bilimi Doğruları Söyler

İşte buyurun size resmen tescillenmiş bir doktora eseri: Dr. Eren Akçiçek, Atatürk’ün Sağlığı Hastalıkları ve Ölümü, Doktora Tezi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul, 2000, ss. 325-335. Atatürkçü bir kimliğe sahip olan fakat Atatürk’ün daha çok insanî ve sıhhî yönlerini araştırmış olan Dr. Eren Akçiçek, 1,5 yılda hazırlamış olduğu doktora tezinde Atatürk'e klinik olarak ortaya çıkan ‘karaciğer sirozu’ belirtililerinin teşhisinin yerinde fakat geç (ölümünden 10-11 ay önce) konulduğunu tespit etmiştir. Jüri üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edilen doktora tezinin ana hipotezi, Atatürk'ün yakalandığı siroz hastalığının fazla alkol tüketiminden kaynaklandığına dayanmaktaydı. Aslında burada konuyu kapatabilirdim. Ama Gazi’nin hastalıkları ve alkole karşı zaafı ile ilgili bazı ilave bilgiler daha vereyim size.

Atatürk’ün Hastalıkları ve Alkole Karşı Tutumu

Gazi, 1923 ve 1927 yıllarında “çok çalışmaktan ve yorgunluktan” dolayı 3 kez kalp krizi geçirmiştir. Bunun yanında Gazi, değişik zamanlarda sıtma, kronik pyelonefrit (böbrek hastalığı), 2 kez zatürree ve gripal enfeksiyonlar geçirmiş ancak yüksek mukavemet gücüyle üstesinden gelebilmiştir. Dönemin hekimleri, meslekî sorumlulukların bir gereği olarak, kendisine her defasında “dinlenme, alkol, tütün ve kahveyi azaltmayı” öğütlemiştir. Ne var ki Atatürk, 1938 yılına kadar bu üç zararlı maddeyi artan oranda tüketmeye devam etmiş olduğu için, bedenî dayanma gücü de iyice zayıflamaya başlamıştır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
ali vardar 13 ay önce
Civalı iğne ile karaciğeri mahvedilen birine "siroz" teşhisi konamaz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?