banner29

Fazladan yolcu taşıyan minibüs şoförüne ceza! 'Dayanamayıp aldım'

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre toplu taşıma araçlarında kapasitenin yarısı kadar yolcu taşınmasına karar verildi. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan bu önleme uymayan minibüsün şoförüne 789 TL ceza kesildi.

Gündem 02.04.2020, 19:24
Fazladan yolcu taşıyan minibüs şoförüne ceza! 'Dayanamayıp aldım'

Ülkemizde görülen koronavirüs vakaları sonrasında İçişleri Bakanlığı, bir genelge yayımlayarak toplu taşımalarda araçların kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşınması gerektiğine karar verdi. Avcılar'da gereğinden fazla yolcu taşıdığı tespit edilen minübüs şoförüne 789 TL para cezası kesildi. Şoför, "Durakta bekliyorlardı, dayanamadım aldım." diyerek kendisini savundu.

ŞOFÖRLERE UYARI YAPILDI

Avcılar Emniyet Müdürlüğü ekipleri Ambarlı Meydan'da oluşturdukları denetim noktasında taksi, otobüs ve minibüsler üzerinde denetim yaptı. Taksi şoförlerinin plakalarındaki son rakama uygun olarak tek ve çift plaka kuralına uygun olarak hareket ettikleri belirlenirken, sürücülere belirlenenin dışında sayıda yolcu almamaları, direksiyon başında maske takmaları ve mümkün olduğunca ön koltuğa kimseyi oturtmamaları gerektiği hatırlatıldı.

4 YOLCU FAZLA TAŞINDI

Ambarlı yönüne gelen minibüslerin genellikle boş olduğu görülürken, Küçükçekmece yönüne giden Münir Elçiçek yönetimindeki 34 M 5344 plakalı minibüs durdurulunca bazı koltukların boş olmasına rağmen bazı yolcuların ayakta yolculuk ettiği belirlendi. Görevliler, sürücü dışında araçta 11 yolcu bulunduğunu belirledi. Ruhsatında taşıyabileceği yolcu sayısı 14 olarak belirlenen minibüste 7 yerine 11 yolcu olduğu görülünce, gönüllü olarak 4 yolcunun inmesi istendi.

ARAÇ SAYISININ AZLIĞI ŞİKAYET EDİLDİ

Hemen inen yolculardan Sevinç Çakır, yapılan denetimin yerinde olduğunu, araç sayısının azlığı nedeniyle minibüse binmek durumunda kaldıklarını söyledi. Polis memurunun uyarısı üzerine Çakır ile birlikte 3 yolcu daha indi.

''DURAKTA BEKLİYORLARDI, DAYANAMAYIP ALDIM''

Hakkında 1593 sayılı 'Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesini düzenleyen, "Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, idari para cezası verilir" hükmü uyarınca hakkında işlem yapılan Münir Elçiçek, yolcuların kendi istekleri ile boş koltuklara oturmadığını, inenlere paralarını iade ettiğini belirterek, ceza yazılmamasını istedi. "Durakta bekliyorlardı, dayanamayıp aldım" diyen sürücüye yasa uyarınca 789 TL para cezası kesildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?