banner29

FETÖ, BBC Türkçe ve KKTC operasyonu

Yazarımız Çağatay Özdem'in; KKTC'deki devlet yönetiminin zaaflarını menfaate çeviren belli bir grubun gayri hukuki uygulamalarını, onları mağdur ve masum gösteren Fethullahçı Terör Örgütü’nün yurtdışındaki en büyük destekçilerinden olan BBC'nin nasıl algı operasyonu yaptığını ''FETÖ, BBC Türkçe ve KKTC operasyonu'' başlıklı yazısında kaleme alarak konuya dikkat çekti! İşte o yazı:

Gündem 15.02.2019, 22:21 16.02.2019, 01:58
FETÖ, BBC Türkçe ve KKTC operasyonu

'Sonuç olarak, BBC Türkçe’nin “mağdur” olarak lanse ettiği kesim, aslında, KKTC’deki yönetim ve sistem zaafiyetlerini iyi okuyarak, belli menfaatler ve hesaplar doğrultusunda sorun çıkaran odakların ta kendileridir.' diyen yazarımız  Çağatay Özdem'in çarpıcı ifadelerle dolu bir yazı yayınladı.

İşte bahsi geçen o yazı:

14 Şubat 2019 günü BBC Türkçe tarafından yayınlanan bir habere denk geldim..

KKTC’nin usta gazetecilerinden, sosyal medya kullanıcılarına kadar birçok kişi okumuş ve paylaşmış.

Başlığından son kelimesine kadar büyük bir art niyet seziliyor.

“Kuzey Kıbrıs'ta borç batağına düşen öğrencilerin hayalleri kâbusa dönüyor”başlıklı haberde, KKTC üniversitelerinde öğrenim görmekte olan ve sayıları 35.000’i bulmuş uluslararası öğrenciler konu edilmiş.

Haberin giriş cümlesi ise şu: “"Bu adada hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz" diyor 20'li yaşlardaki Nijeryalı öğrenci Lovli.”

KKTC’deki uluslararası öğrencilerin ülke dağılımlarında Nijerya ciddi bir sayıya sahip.

Nijeryalı öğrencilerin bir kısmı Müslüman diğer kısmı ise Hrıstiyan veya gayri müslim.

Müslüman Nijeryalılar ile gayri müslim Nijeryalılar arasında finansal uçurum mevcut.

Müslüman Nijeryalı öğrenciler yoksulluk içerisinde, bir kısmı günde bir öğün yemekle, mezun olup diplomalarını alana kadar ülkelerine gidemeyecek derecede zorluklarla mücadeleler vererek yaşıyorlar.

Uyumlular.

Asayiş ve ahlaki konularda Kıbrıs Türkü’ne sorun yaşatmıyorlar.

Gayri müslim Nijeryalılar’ın büyük çoğunluğu ise Batı kültürüyle yetişmiş,  şaibeli varlıklara sahip, Afro-Amerikan hiphop sanatçılarını andıran tarzda gençler.

KKTC’deki yasal boşlukları fırsat bilip uluslararası banka hesapları üzerinden dolandırıcılık yapıyorlar.

Toz, esrar, hap vb. uyuşturucu maddelerin KKTC’ye girişi, ülke içinde kuryeliği, pazar bulma ve oluşturma gibi büyük suçlara da karışıyorlar.

Çeteleşme, birey ve gruplar arasında çatışmalar. Ülkelerindeki kabile ve suç örgütleri tabanlı çekişmeleri KKTC’de de sürdürme..

Bunlar benim kurguladığım değil, KKTC polisinin kayıtlarına geçmiş adli vakaalardır.

“Lovli, sadece Türkiye'nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs'taki 120 bin öğrenciden biri” diye devam ediyor haber metni..

KKTC’deki, KKTC, TC ve diğer ülke vatandaşı öğrencilerin toplam sayısı 120.000.

Bu doğru.

Fakat yazının konusu uluslararası öğrenciler. Yani, Türkiye veya KKTC vatandaşı olmayanlar.

“35 bin öğrenciden biri” yerine “120 bin öğrenciden biri” demesinin sebebi, KKTC’nin, kendi vatandaşları ve Türkiye vatandaşları da dahil hiçbir öğrenci için uygun bir ülke olmadığı, yüksek öğrenim için gelen tüm öğrencilerin “tümüyle bir cenderenin” içinde olduğu algısını oluşturmak.

Sonrasında verilen “Ucuz eğitim ve iş vaadi” ile başlayan cümlenin devamında ise, öğrencilerin KKTC’ye bu vaadlerle getirildiği, çalışıp okuyabilecekleri bir ülke bulacaklarının sözlü teminatının verildiği yazılıyor.

Peki, uluslararası öğrenciler hangi yollarla KKTC ve üniversitelerinden haberdar oluyor?

Küresel güçlerin haksız ambargoları altında dünyadan soyutlanan bir ülkedeki üniversiteyi nereden duyup kayıt oluyorlar?

Kendi insanları bunu sağlıyor.

KKTC’de okuyup mezun olan bazı uluslararası öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından okulların bünyesinde “öğrenci acentaları” oluşturuyorlar. Hiçbir resmiyeti olmayan, vergi ödemeyen, okul yönetimi haricinde hesap verdikleri bir yer olmayan kişi veya o kişinin sorumluluğundaki çalışanlardan müteşekkil acentalar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?