FETÖ'den sorumlu savcı odasında iki kez 'böcek' arattı!

Edirne Adliyesi FETÖ Soruşturmalarından Sorumlu Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal’ın makam odasında dinleme cihazı aratmasıyla sarsıldı…

FETÖ'den sorumlu savcı odasında iki kez 'böcek' arattı!

Edirne Adliyesinin koridorları FETÖ Soruşturmalarından Sorumlu Başsavcı Vekili Bal’ın makam odasında dinleme cihazı aratmasıyla sarsıldı…

Edirne Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal’ın ‘dinlendiği’ şüphesiyle makam odasında iki kez uzmanlara ‘böcek’ arattığı bildirildi. Adliye koridorlarında günlerdir konuşulan ‘savcı odasında böcek’ arama olayının yankıları sürüyor.

Hakim Savcılar Kurulu’nun 2016 yılı yaz kararnamesi ile Kırklareli’nden Edirne’ye atanan Cumhuriyet Savcısı Eşref Çağdaş Bal 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik soruşturmalar da görevlendirildi. Örgütün askeri kanadına yönelik adli soruşturmaları yürüten ve Edirne 54. Mekanize Tugay Komutanlığı görevlilerinin hain kalkışma gecesine yönelik soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Eşref Çağdaş Bal 2019 kararnamesi ile Başsavcı Vekili olarak görevlendirildi.

ÖRGÜT SORUŞTURMALARININ KRİTİK İSMİ

Edirne’de FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik soruşturmaları ağırlıklı olarak yürüten ve diğer soruşturmaları da koordine eden Cumhuriyet Savcısı Eşref Çağdaş Bal’ın hangi kuşku ve emareler ile makam odasında gizli dinleme cihazı arattığı öğrenilemedi. Soruşturmalardaki tecrübesi nedeniyle kuvvetli şüphe üzerine güvenlik güçlerine talimat veren Başsavcı Vekili Bal, yaklaşık üç ay önce makam odasında dinleme cihazına yönelik ilk aramayı yaptırdığı öğrenildi.

İKİNCİ KEZ ARATTI

Edirne Adliye koridorlarında konuşulan bilgilere göre, Başsavcı Vekili kuvvetli emareler üzerine güvenlik güçlerinden geçtiğimiz günlerde bir kez daha yardım istedi. Uzmanlar Bal’ın odasında yeniden detaylı bir dinleme ve izleme cihazı aradı. Ancak her iki aramada da, savcının odasında dinleme veya izleme cihazına rastlanmadığı öğrenildi.

KAPISINDA POLİS VAR

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne yönelik soruşturmalarda görev alması nedeniyle Emniyet Müdürlüğü tarafından Savcı Eşref Çağdaş Bal’a yakın koruma polisi tahsis edildi. Makam odasının kapısında sürekli olarak görevli polis bulunan bir savcının bu kadar yüksek güvenliğe rağmen odasında dinlendiği yönünde kuşkuya kapılması ve bu yönde ciddi emareler nedeniyle makamında iki kez arama yaptırması da yargı çevrelerinde en çok konuşulan konu oldu.  Edirne Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bal’ın hakkında soruşturma yürüttüğü FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün kripto elemanlarından mı şüphelendiği, yoksa odasına rahatlıkla girip çıkan birisinin davranışlarından kuşkulanarak mı böyle bir arama yaptırdığı öğrenilemedi.

KİMDEN ŞÜPHELENDİ?

Yıllarca önemli soruşturmalar yürüten, ciddi bir bulgu olmadan böyle bir aramaya Savcı Bal’ın kalkışmayacağı kaydedildi. Eğer Savcı Bal’ı bu kadar şüphelendirecek bir durum söz konusu ise kritik görevdeki bir hukuk insanının odasına nasıl sızdıkları da ayrı bir soru olarak gündeme geldi. Güvenlik kameraları ile Savcı Bal’ın odasının bulunduğu koridorun, kapı girişinin sürekli kayıt altında olması, polisin görevli olması, Başsavcı makam odasının da bulunduğu koridora özel güvenlik kartı ile giriliyor olmasına rağmen, böyle ciddi bir kuşkunun ortaya çıkması ayrı bir soru işareti oldu. Bu kadar sıkı güvenlik önlemine rağmen Savcı Bal’ın kim ya da kimlerden şüphelendiği ise bilinmiyor. Ancak adliye koridorlarına sızan bilgilere göre, Savcı Bal’ın odasında yaptığı özel bir görüşmeye ait bilgilerin daha sonra duyulması üzerine kuşkularının arttığı ve iki kez odasında dinleme cihazı arattığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 12:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Duyarlı vatandaş
Duyarlı vatandaş - 6 ay Önce

Devleti adına çok büyük sorumluluk almış Sn.Savcı bir değil yüz kere de böcek aratsa hakkıdır.Ülkemizin altının böcek kaynadığını hepimiz gördük.Bundan rahatsızlık duyanlar ancak örgüt üyesi olabilir...

SIRADAKİ HABER

banner5