banner29

‘Fetömetre’ ile tespit edildi: Gönderilen subayları, FETÖ belirlemiş!

FETÖ'nün yurt dışı göreve gönderilecek subayları da soru hırsızlığıyla belirlediği ortaya çıktı. KPDS ve YDS sorularını çalan örgüt ‘Yabancı Dil Dinleme Sınavı’ sorularını da dağıtarak kendine bağlı personelin, ABD’de eğitim görmüş subaylardan bile yüksek puan almasını sağladı.

Gündem 10.11.2019, 22:07
‘Fetömetre’ ile tespit edildi: Gönderilen subayları, FETÖ belirlemiş!

Deniz Kuvvetleri’nde Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın göreve gelmesinin ardından yapılan incelemeyle, FETÖ’nün yurt dışında görev yapacak üyelerinin önünü açmak için uyguladığı yöntem deşifre edildi. Yurtdışı görevlere seçilecek personel, ÖSYM tarafından yapılan KPDS ve YDS ile 15 Temmuz öncesinde Genelkurmay Başkanlığı koordinesinde uygulanan “Yabancı Dil Dinleme Sınavı”na göre belirleniyordu. Ancak tüm kamu sınav sorularını çaldığı gibi KPDS ve YDS sorularını ele geçirerek mensuplarına dağıttığı ortaya çıkarılan FETÖ’nün, “Yabancı Dil Dinleme Sınavı”nda yaptığı usulsüzlükler de tespit edildi. Söz konusu sınav, sözde darbe bildirilerinin altında imzaları bulunan sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi Mehmet Partigöç ve Cemil Turhan’a bağlı “General/Amiral Şube Müdürlüğü” koordinesinde yürütülüyordu.

SINAVLARI YAPAN ABD’Lİ KİM?

Yeni Şafak’ın haberine göre, yapılan dinleme sınavlarının değerlendirilmesi, halen adı tespit edilemeyen bir ABD’li tarafından yapıldı. Soruların nerede hazırlandığı, kaydedildiği CD’lerin kimler tarafından çoğaltıldığına ilişkin bir bilgi bulunmazken, dinleme sınavları ile KPDS ve YDS’de hayatın olağan akışına uymayan yüksek notlar alındığı anlaşıldı. Yapılan incelemelerde özellikle 2009-2013 yılları arasında yapılan yabancı dil sınavlarında 90 ve üzeri not alanların sayısının önceki yıllara göre arttığı belirlendi. Hatta FETÖ’cü subaylara ABD’de öğrenim görmüş subaylardan bile yüksek notlar verildiği görüldü. Böylece başarılı olanların önüne geçirilen FETÖ’cüler yurt dışı görevlere yollandı. FETÖ bu sayede maddi kazanımları da artan örgüt elemanlarından daha fazla himmet topladı.

HIRSIZ SUBAYLAR İTİRAFÇI OLDU

Amiral/general adayı FETÖ’cü subaylar yurtdışı görev dönüşlerinde de kayırılıp kritik görevlere atandı. Soru hırsızlığıyla özellikle NATO kadrolarına atanan FETÖ’cü subayların, milli ve askeri bilgileri NATO makamlarına servis ettikleri, milli menfaatin söz konusu olduğu konuları örgütün talimatları doğrultusunda şekillendirdikleri belirlendi. Tespit edilen hırsızlık neticesinde yabancı dil sınavı bilgisi, Tüma. Cihat Yaycı tarafından geliştirilen ve 78 ana kriter ile 273 alt kriterden oluşan FETÖMETRE sistemine ilk ana kriterlerden biri olarak dahil edildi. Sınav sorularının çalınmasına ilişkin tespitler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da bildirildi.

Söz konusu sınavlara ilişkin devam eden soruşturma dosyasına itirafçı beyanları da girdi. FETÖ’cü subaylar YDS ile dinleme sınav sorularının kendilerine örgüt imamı tarafından verildiğini anlattı.

Mühendis Yarbay M.T. “2013-2014 yıllarında yapılan YDS sınavlarının Enes Kod adlı şahıs tarafından bilgisayar üzerinden bana temin edildi” dedi.

Deniz Kurmay Binbaşı S.P. de “Tarık isimli şahıs beni görüşme günlerinde bir değişiklik olduğu zaman kontörlü sabit hat üzerinden arayarak bilgi veriyordu. 2013 yılında yapılacak olan YDS sınavından önce Tarık isimli şahıs ile yaptığım görüşmede bana USB verildi ve bu USB içerisinde YDS sınavında çıkması muhtemel yaklaşık 200 adet soru ve cevabının olduğu ve bu sorulara çalışmam gerektiği ve sonrasında USB’yi imha etmem gerektiği söylendi. Bende bu USB’yi kendi bilgisayarıma taktım ve hatırladığım kadarı ile şifresi olmayan USB içerisinde bulunan soru ve cevaplara çalıştım, girdiğim sınavda sorulan soruların yaklaşık olarak 50-60 tanesinin verilen USB içerisinde bulunan soru ve cevaplar ile aynı olduğunu gördüm. Girdiğim YDS sınavından 90 puan aldım” şeklinde ifade verdi.

Deniz Kurmay Yarbay M.B. da ifadesinde şunları kaydetti: “Ben 2011 yılı Mayıs ayından ÖSYM tarafından yapılan YDS’ye katılmıştım. 2011 yılı Mayıs ayında ben Yıldırım Kod adlı imama bağlı iken bu sınava girmiştim. Pazar günü sınava girecektik. Ben cumartesi günü Yıldırım Kod adlı şahsın yanına gitmiştim. Yıldırım bana bu sınavda çıkacak olan 80 sorunun 60’ını verdi. 60 soruyu dijital ortamda değil kâğıt olarak bana verdi. Soruların cevapları kurşun kalemle işaretlenmişti. Sınava girdiğimde Yıldırım’ın bana verdiği soruların tamamının çıktığını, bu sorulara ilave olarak 20 sorunun daha çıktığını gördüm. Girdiğim bu sınavdan 91,25 aldım.”

‘KİMLİKLERİ BELLİ OLMASIN DİYE ELDİVEN GİYMİŞLER’

Deniz Kurmay Yüzbaşı A.E.E.‘nin avukatı da konuyla ilgili ifade verdi. Avukat, “2011 ve 2013 yılları arasında genel dil dinleme sınavları 2 defa cevapları ile birlikte getirilmiştir. M.Ş. isimli matematik öğretmeni devşirmesi ile Deniz Askeri Lisesi sınavına girerken sorular bu kişi tarafından müvekkilime getirilmiş ve sorular ezberlettirilerek sınavı kazanması sağlanmıştır. Kurmaylık sınav soruları da Küçükyalı’da oturan G. T. tarafından müvekkilime verilmiştir. 15 gün boyunca müvekkil G.T.’in evinde sorulara çalışmıştır. Bu sınavdaki en zor kısım ‘Durum Muhakemesi’ kısmı olup, uygulamalı bir bölümdür. Bu sınavla ilgili müvekkilime verilen CD’de örgüt üyeleri tarafından soru uygulamalı olarak çözülmüştür. CD’deki soruları çözen şahıslar, ellerinden kimlikleri belli olmasın diye eldiven giymişlerdir” şeklinde beyanda bulundu.

Kaynak: veryansın.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?