Fırat'ın doğusunda 10 km derinliğe ulaşıldı!

Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge uygulamaları kapsamında gerçekleştirilen devriyede Türk askeri, 10 kilometre derinliğe ulaştı. Güvenli Bölge tesisi için TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların da iştiraki ile ikinci müşterek kara devriyesi tamamlanmış oldu.

Fırat'ın doğusunda 10 km derinliğe ulaşıldı!

TSK ve ABD konvoyunun Suriye'de güvenli bölgeyi tesise yönelik gerçekleştirdikleri ikinci ortak devriye, organizasyon ve harekat olmak üzere iki aşamadan oluştu. Türk askeri, bu kapsamda bölgede 10 kilometre derinliğe ulaştı.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin güneyinde hazırlanan Türk bayraklı 4 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek, Suriye tarafında bekleyen ABD askeri konvoyuyla buluştu.

ORTAK KONVOY DEVRİYESİ, YAKLAŞIK 3,5 SAAT SÜRDÜ

Sınırın sıfır noktasında bir araya gelen TSK ve ABD konvoyu komutanları, burada bir süre yapılacak devriye planını görüştü. Askeri konvoy, daha sonra yaklaşık 15 kilometre doğudaki Süluk ilçesine doğru yöneldi. Bu yönde bir süre gözlemde bulunan ortak konvoy devriyesi, yaklaşık 3,5 saat sürdü.

TSK konvoyu, devriyenin tamamlanmasının ardından sınır hattına döndü.

TSK ve ABD unsurları, daha önce bir kez ortak kara devriyesi, 6 defa da ortak helikopter uçuşu gerçekleştirmişti. Fırat'ın doğusunda, 8 Eylül'de gerçekleştirilen ortak kara devriyesi, yaklaşık 3 saat sürmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5