banner30

banner29

Fransa'da skandal oylama! Başörtüsü yasağına 'evet' oyu çıktı!

Fransa'da Senato'da "ayrılıkçı" olarak bilinen yasa tasarısına eklenmesi için okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını yasaklayan maddeler onaylandı. Öyle ki Avrupa'nın bu tarzda İslam karşıtı kararlar alması; Avrupa'da yaşayan Müslüman insanların zor şartlar altından yaşamasına sebep oluyor. Ayrıca yaşanan bu skandal gelişme Müslüman dünyası tarafından da büyük tepkiye yol açmış durumda. İşte detaylar...

Gündem 31.03.2021, 22:32
Fransa'da skandal oylama! Başörtüsü yasağına 'evet' oyu çıktı!

Fransa'da Senato'da "ayrılıkçı" olarak bilinen yasa tasarısına eklenmesi için okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını yasaklayan maddeler onaylandı.

Ulusal Meclis'te 16 Şubat'ta kabul edilen tasarı, Senato'da görüşülüyor.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise Müslüman dünyası kararlara büyük tepki gösterdi.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklifiyle okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan madde oylandı.

Söz konusu madde 141 "hayır" oyuna karşı 177 "evet" oyuyla kabul edildi.

LR tarafından hazırlanan 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını ve Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin desteğiyle teklif edilen, havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddeler de onaylanırken tasarının diğer maddeleri Senato'da görüşülmeye devam ediyor.

Ulusal Meclis'te de onaylanması gerekiyor

"Ayrılıkçı" yasa tasarısına eklenmesi kabul edilen maddelerin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis'te de onaylanması gerekiyor.

Senato'da daha önce 2 kez okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan yasa tasarısı onaylamıştı ancak Ulusal Meclis bunu kabul etmediği için yürürlüğe girememişti.

"Ayrılıkçı" yasa tasarısı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor.

Ayrıca Avrupa'nın bu tarzda İslam karşıtı kararlar alması; Avrupa'da yaşayan Müslüman insanların zor şartlar altından yaşamasına sebep olduğu da aşikar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?