banner5

banner29

Gazeteci Önel: 'Darbe iddialarını artık ciddiye alıyorum'

Gezi Parkı'nda ağaç katliamı yapılıyor söylemi ile başlatılan ve sonrasında Türkiye çapında bir kalkışmaya dönüşen, terör örgütlerinin cirit attığı Taksim ve çevresini ise savaş alanına çeviren olaylara ilişkin yargılamada 9 beraat kararı çıktı. Bu skandal karara tepki gösteren gazeteci Mehmet Ali Önel ‘Darbe söylentilerini çok ciddiye almıyordum, artık alıyorum’ dedi.

Gündem 18.02.2020, 22:41 18.02.2020, 22:44
Gazeteci Önel: 'Darbe iddialarını artık ciddiye alıyorum'

Gezi davasında aralarında Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Mücella Yapıcı ve Osman Kavala'nın da olduğu 16 kişi yargılanıyordu. Bu isimlerden 7'si halen firarda.

Tek tutuklu sanığı Osman Kavala olan davada bugün tahliyesine hükmedilen Kavala dahil 9 sanık için beraat kararı verildi. Firardaki 7 kişinin dosyaları ise ayrıldı.

Başsavcılık kararın iptali için temyize gitmek için hazırlıklara başladı. Bu amaçla gerekçeli karar açıklanıncaya kadar süre tutum dilekçesi vererek ilk hamleyi de yaptı.

Peki, bu kararları nasıl okumak gerekiyor?

Gazeteci Mehmet Ali Önel ise bu kararlar öncesinde darbe söylentilerini ciddiye almadığını söylüyor. Önel, bu konuda kararının değiştiğini söylüyor:

"#GEZI davası bitti. Tüm sanıklar beraat etti! Nasıl yani, #Gezi olayları bir kaç gencin taşkınlığından mı ibaret! Erdoğan kararlılık göstermeseydi, bu gün beraat edenlerin ülkeyi ne hâle getireceğini görürdünüz. Darbe söylentilerini çok ciddiye almamıştım. Artık alıyorum!"

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni ve Albayrak Yayın Holding İcra Kurulu Üyesi İbrahim Karagül de karar sonrası 'darbe'ye dikkat çeken isimler arasında...

İşte Karagül'ün karar sonrası paylaştığı o tweet:

"Gezi İsyanı: Erdoğan’a karşı ilk  darbe girişimi aklandı. 2. Sotada 17-25 Aralık var.  O da aklanır. 3. Sırada 15 Temmuz var.  O da aklanır. Bu aklamalar da bir tür müdahaledir. Çokuluslu saldırı devam ediyor. Darbe, Bütün hızıyla.."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?