Gündem / 2 Haziran 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - YASAMA YÜRÜTME SİYASET - 1- TBMM toplanıyor - Genel Kurulda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi görüşülecek.

Gündem / 2 Haziran 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- TBMM toplanıyor

- Genel Kurulda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi görüşülecek.

- TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.

(TBMM/15.00) (Fotoğraflı)


EKONOMİ

- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mart ayına ilişkin finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülüklerini açıklayacak.

(Ankara/14.30)


DÜNYA DİPLOMASİ

1-  Libya hükümeti ile darbeci Halife Hafter milisleri arasında yaşanan çatışmalar takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünün ardından ülke genelinde devam eden protesto gösterileri izleniyor.

(Minneapolis/Washington/New York) (Fotoğraflı-Görüntülü)


GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)


ÖZEL HABER

1- Kalkınma ajanslarından mesleki eğitime 181 milyon liralık kaynak

- Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu:

- "2018'de 320 projeye 92 milyon lira destek sağlanırken, 2019'da 289 projeye 89 milyon liralık destek verildi"

- "Bu destekler çerçevesinde, 10 bin 368 öğrenci ve eğitmen girişimcilik, inovasyon, tasarım odaklı düşünme, proje hazırlama, etkili sunuş teknikleri gibi eğitimler aldı"

- "Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, bünyelerinde kurulan AR-GE merkezlerinde, salgınla mücadele günlerinde, 4,5 milyon litre yüzey dezenfektanı, 250 bin litre el dezenfektanı, 8 bin litre kolonya, 22 milyon maske, 1 milyonun üzerinde yüz koruyucu siperlik ve 1 milyon tek kullanımlık önlük ile tulum üretti"

(Yıldız Aktaş/Ankara)

2- BTC hattından 14 yılda 4 bin 500'den fazla tankere ham petrol yüklendi

- Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'nın son durağı Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminali'nden, 2006'dan itibaren tankerlerle toplam 3 milyar 457 milyon 928 bin 659 varil ham petrol sevk edildi

- BOTAŞ International Genel Müdürü Nadim Ekiz:

- "Faaliyete başladığımız 2 Haziran 2006'den bugüne kadar ham petrolü güvenli şekilde dünya pazarına ulaştıran BIL, ülke ekonomisine de önemli katkılar sundu"

(İbrahim Erikan/Adana)

3- İnsan 7/24 veri üreten bir canlıya dönüşüyor

- Gelecekte insan beynine yerleştirilecek çipler, göze takılabilen ve video kaydı yapabildiği iddia edilen kontak lensler ile insanın her hareketinin veriye dönüştürüleceği bir geleceğin de kapısı açılıyor

- İstanbul Medipol Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berrin Kalsın:

- "Sosyal medyada ve dijital medya ortamlarında bıraktığımız ayak izleri büyük teknoloji şirketlerine ciddi miktarda veri sağlıyor"

- "Geliştirilen çiple birlikte insan beyniyle bilgisayar arasında doğrudan arayüz oluşturulması hedefleniyor"

(Abdulkadir Günyol/İstanbul)

***

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5