Gündem / 21 Mart 2020

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920 - GÜNCEL - 1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünyada yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor.

Gündem / 21 Mart 2020


Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

GÜNCEL

1- Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünyada yayılmasına ilişkin gelişmeler ve Türkiye'de alınan tedbirler takip ediliyor.

(Fotoğraflı - Görüntülü)


ÖZEL HABER

1- Turizme 1 trilyon dolarlık koronavirüs darbesi

- Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı:

- "Küresel anlamda yıllık turizm pazarı 1,7 trilyon dolar. Yaptığımız araştırmaya göre turizmde şu ana kadarki ekonomik kayıp 600 milyar dolar. Rakamın yıl sonunda en az 1 trilyon dolara çıkmasını öngörüyoruz"

- "Turizmin etkilediği sektörlerle birlikte rakam 5 trilyon dolar olarak gerçekleşecektir. Ayrıca 50 milyon kişinin işini kaybetmesi bekleniyor"

(Uğur Aslanhan/İstanbul)

2- Meslek liseleri tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladı

- Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer:

- "Bu hafta hijyen için çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladık. Pilot il olarak seçtiğimiz İstanbul’da belirlediğimiz okullarda üretimler başladı"

- "54 alandaki üretim kapasitemizi ülkemizin ihtiyaçlarına göre hızla seferber ediyoruz. Her alandaki piyasadaki üretim sıkıntılarına göre destek olmak istiyoruz"

(Yıldız Aktaş/Ankara)

3- "Salgın karşıtı robot" koronavirüsle mücadele edecek

- Çin merkezli Fly Dragon isimli şirket, Kovid-19 ile mücadele kapsamında kullanılmak üzere "salgın karşıtı robot" üretti

- Kurucu ortak Jason Wen:

- "İlaçlama yapan insanlara verilebilecek zararın önüne geçmek ve karantina bölgelerinde uzaktan ilaçlama yapmak amacıyla salgın karşıtı robotu geliştirdik"

- "Robot 50 litreye kadar ilacı taşıyabiliyor ve saatte 15 bin metrekare alanı ilaçlayabiliyor. Tüm dünyadan robotumuza yoğun ilgi var"

(Tolga Yanık/İstanbul)


***

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5