banner29

Gurbetçi fakirleşti!

Almanya'da yaşayan Türklerin yaklaşık yüzde 43'ünün fakirlik içinde yaşadığı ortaya çıktı.

Gündem 18.06.2008, 21:17 31.07.2019, 17:58
Gurbetçi fakirleşti!

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı tarafından hazırlanan "Türk Göçmenler Arasında Fakirlik" başlıklı raporda, Almanya'da yaşayan Türklerin yüzde 42,5'inin, Türk hanelerin de yüzde 44'ünün fakirlik içinde yaşadığı belirtildi.

TAM Vakfı Empirik Araştırmalar Bölüm Başkanı Dr. Martina Sauer ve Göç Araştırmaları Bölüm Başkanı Dr. Dirk Halm tarafından hazırlanan raporda, Almanya'da son dönemde görülen ekonomik iyileşmenin göçmenlere yansımadığı kaydedildi. 

Rapora göre, fakirlik içinde yaşayan Türkler, Almanya'da fakirlik sınırı olarak gösterilen 781 Euro'nun altında net gelirle yaşıyor. 

Alman hükümetinin fakirlik raporunda, işsizler, az eğitimliler, yalnız yaşayan çocuklu bireyler ve üçten fazla çocuk sahibi olanlar risk grupları olarak nitelendirilmişti. TAM'ın raporında da, Türk göçmenlerin bu bağlamda büyük ölçüde risk grubunda yer aldıkları ifade edildi. 

Türk göçmenler arasında yapılan anketlerin, eğitim seviyesi yükseldikçe fakirlik riskinin azaldığını ortaya koyduğu belirtilen raporda, hiç eğitim almamış kişiler arasında yüzde 59,8 olan fakirlik oranının, yüksek öğrenimli kişilerde yüzde 16,7'ye gerilediğine dikkat çekildi. 

Türk göçmenlerin ülke geneline nazaran genç bir nüfus yapısına sahip oldukları, Türkler arasında 33,2 olan yaş ortalamasının, ülke genelinde 44,6 olduğu ifade edildi. 

TÜRKLERİN ÇOĞU VASIFSIZ İŞÇİ 

Almanya'da çalışma yaşında olan Türkler arasında istihdam oranının yüzde 78, ülke genelinde ise yüzde 91 seviyesinde olduğuna işaret edilen raporda, Türk göçmenlerin yüzde 60'ının vasıfsız işçi olduğu, bu oranın ülke genelinde yüzde 25 civarında bulunduğu kaydedildi. 

Almanya genelinde Nisan ayı itibariyle yüzde 8,1 olan işsizlik oranının da yabancılar arasında yüzde 18,6 olduğu, tüm göçmenlerin yüzde 25'ini oluşturan Türklerin, işsiz göçmenler arasında yüzde 31'lik paya sahip oldukları belirtildi. 

 AA 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?