banner29

Hafter güçlerinden küstah açıklama: Önümüzdeki saatlerde Türk hedeflerine tarihi saldırı başlatacağız

Vatiyye hava üssünü UMH kaybeden Hafter güçleri, ülkedeki Türk hedeflerine yönelik görülmedik şiddette tarihi bir hava saldırısı başlatılacağını açıkladı

Gündem 21.05.2020, 20:51
Hafter güçlerinden küstah açıklama: Önümüzdeki saatlerde Türk hedeflerine tarihi saldırı başlatacağız

Bloomberg haber ajansı, İki yönetimli Libya’da Rusya tarafından desteklenen General Hafter güçlerinin ülkedeki Türk hedeflerine karşı “görülmedik şiddette” hava saldırıları başlatma açıklaması yaptığını duyurdu. BBC Türkçe’de yer alan habere göre ajans, bu gelişmenin Hafter güçlerinin Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti karşısında geçen hafta uğradığı yenilginin ardından gerilimi tırmandırabileceğine dikkat çekti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Bloomberg’e Rusya’nın, Suriye’deki bir hava üssünden Libya’nın doğusuna Sovyet döneminden kalma en az sekiz savaş uçağı gönderdiğini açıklamıştı. Libya’nın doğusu, Hafter güçlerinin denetimi altında.

Vatiyye üssünü kaybetmişti

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya tarafından desteklenen Hafter güçleri, bir yıldan uzun bir süre önce başkent Trablus’u almak için harekât başlatmış ve kentin dış mahallelerine ulaşmıştı.

Ajansın haberinde Türkiye’nin müdahalesiyle savaşın seyrinin değiştiği ve Hafter güçlerinin bu hafta başkentin 125 kilometre güneybatısındaki stratejik öneme sahip Vatiyye hava üssünden çekildiği ve Trablus’taki bazı mevzilerini terk ettiği hatırlatılıyor.

Tarih verildi

Hafter’e bağlı hava kuvvetlerinden sorumlu Sakr Curuşi’nin adına yayımlanan bir bildiride, “Önümüzdeki saatlerde Libya tarihinde en büyük hava harekâtını göreceksiniz. Tüm Türk hedefleri ve çıkarları savaş uçaklarımızın meşru hedefleridir. Sivilleri bunlardan uzak durmaya çağırıyoruz” denildi. Caruşi, cep telefonu mesajıyla Bloomberg’e bildiriyi doğruladı.

Yorumlar (1)
tugo 13 ay önce
...sinekler...
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?