banner29

Hain saldırı sonrası bölgede kritik gelişme! 'O isim devreye girecek'

İdlib'de askerlerimize düzenlenen hain saldırı sonrası Metehan Demir'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Demir, yaşanan olayların ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in devreye gireceğini söyledi.

Gündem 03.02.2020, 11:37
Hain saldırı sonrası bölgede kritik gelişme! 'O isim devreye girecek'

Esed rejimi güçlerinin İdlib'e ilerleyişi günlerdir endişe ile takip edilirken Suriye'den acı haberler bugün geldi.

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de Rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 askerin şehit olduğunu, biri ağır 9 askerin de yaralandığını duyurdu.

Açıklamada, İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlara, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen rejim unsurlarınca topçu atışının yapıldığı vurgulandı.

Metehan Demir: Kırılma noktası olacak

Alçak saldırıyla ilgili sıcağı sıcağına değerlendirmeler yapan Metehan Demir bölgeden son bilgileri paylaştı.

TSK'nın bölgeye takviye güçler sevk ettiğini belirten Metehan Demir, "Türkiye için artık bu bir kırılma noktası olacaktır." ifadelerini kullandı.

İşte Demir'in açıklamaları;

"Günlerdir SuperHaber'in duyurduğu ve Türkiye'nin endişelerini ve rahatsızlıklarını kayda geçirdiği süreçte maalesef rejim güçleri görülmemiş bir alçaklık ve cüretle saldırı gerçekleştirdi.

Tabii bu noktada yine maalesef, Esed güçlerinin, bu saldırıyı gerçelleştirmesinde artık nerdeyse beraber hareket etmekten çekinmeyen Rusya'dan da yüz bulduğu bir gerçek.

Evlatlarımızın şehit edildiği saldırının ardından yaklaşık 8 saattir Türk Silahlı Kuvvetleri Esed birliklerinin mevzilerine misliyle karşılık ve ağır misilleme amacıyla roket yağdırıyor, topçu atışları yapılıyor.

Burada asıl düşmanlığı ortaya koyan noktalardan bir tanesi de Türkiye daha önce sayısız kez gözlem noktalarının ve Türk askeri varlığının bulunduğu koordinatları hem Rus, hem de Suriye tarafına bildirmişti ve günlük olarak da bunlar bildiriliyordu. Buna rağmen Suriye birlikleri bu saldırıyı gerçekleştirdi.

İdlib'de bulunan 12 gözlem noktasını (özellikle Seraqib başta olmak üzere Tarnaba, N-4, N-5 yollarına hakim olacak şekilde) ve Esed güçlerinin yukarıya kuzeye gidişini durdurma amaçlı yeni gözleme noktaları hayata geçiriyordu.

Aslında Türkiye ve Rusya 12 Ocak'ta İdlib'de ateşkes ilan etmişti. Ortada çok basit bir soru var; bölgede mevcudiyetini Rusya'ya borçlu olan Esed izin almadan bu saldırıları yapabilir mi? Şimdi son durum ve bölgeden gelen bilgilere göre, Türkiye geceden bu yana iki ayrı güçlendirilmiş zırhlı konvoyu daha İdlib'e soktu.

Şüphesiz bunun hesabı evlatlarımızın kanı en ağır şekilde sorulacak. Bugün sabaha karşı olan saldırı Türkiye için artık yaptığı bu kadar uyarıdan sonra bir kırılma noktası olacaktır.

Bu gelişmeler üzerine Rusya Devlet Başkanı Putin'in de gün içinde devreye girmesi sürpriz olmayacaktır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?