banner30

banner29

Hakkı söylemenin bedeli: Bedri Gencer

Genç evlilik mağdurlarına adalet çağrısı yaptığı bir mesajından dolayı hedef haline getirilen Prof. Dr. Bedri Gencer, yaşanan süreci habervakti.com'a anlattı.

Gündem 21.05.2020, 17:11 22.05.2020, 16:25
Hakkı söylemenin bedeli: Bedri Gencer

Yıldız Teknik Üniversitesi profesörlerinden Bedri Gencer, uzun süredir TBMM’den af bekleyen genç evlilik mağdurlarına adalet çağrısı yaptığı bir mesajından dolayı geçtiğimiz aylarda hedef haline getirilmişti.

AK Parti Afyon Milletvekili Ali Özkaya, 14 Nisan 2020 tarihli Twitter paylaşımında genç evlilik mağduriyetinin toplumun kanayan yarası haline geldiğini şöyle ifade etmişti: “1938’den 2002’ye kadar 64 yıl evlilik yaşı 14 iken bir anda 16 oldu. Toplumun binlerce yıllık geleneğinin bir günde değişeceğini düşünen Bilim (!) Hocaları, hiçbir onarıcı adalet kurumu koymadan kanun tasarısı hazırladı. Çocuklar ailelerinin ve kendilerinin rızası ile evlendi. Çocuk sahibi oldu, mutlu yuva kurdular. Aradan 5-10 yıl sonra 8-15 yıl arasında hapis cezaları geldi. Eş, anne baba ve aile hapiste, ama gelin ve çocukları çaresiz tek başına kaldı. Devlet 16 yaşına gelince bunlara evlenme cüzdanı da verdi. Resmî olarak eşi olan çocuk istismarcısı diye hapse girdi. 15 yaşını tamamlamış kız çocuğu anne-babasının tüm itirazına rağmen 70 yaşında bir insanla beraber olmasına, yaşamasına ve çocuk yapmasına izin veren, ama evlenmesine müsaade etmeyen TCK m.104/1 gereği…”

Sosyal bilimler alanında Türkiye’nin en parlak akademisyenlerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi profesörlerinden Bedri Gencer de 25 Ocak 2020’de Twitter hesabından bu zulme karşı çıkarak genç evlilik mağdurlarına adalet çağrısı yapmıştı: “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, yetmedi mi Ebola virüsü… Avusturalya, Çin, gayretullaha dokundu, azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı.”

Konuyla alakalı Habervakti.com'a konuşan Gencer, Avusturalya ve Çin felaketlerinden sonra not aldığı tweeti, bir arkadaşının artniyetli kişiler tarafından 24 Ocak 2020’de gerçekleşen Elazığ depremiyle ilişkilendirilebileceği uyarısı üzerine bilahare yeniden girmek üzere sildiğini açıkladı. Ancak Taksim Gezi Parkı düzenlemesini protesto bahanesiyle ülke çapında bir kalkışmaya kasteden şebeke, Gencer'in depreme bağlanmasın diye tedbiren tweetini silmesini “Elazığ depremini çocuk evliliğinin yasaklanmasına bağladığı tweetini gelen tepkiler üzerine silmek zorunda kaldı.” diye çarpıtarak ona karşı bazı CHP ve HDP milletvekillerinin de katıldığı bir karalama kampanyası başlattı.

Hâlbuki Gencer’in Tweet’inde ne çocuk evliliği ve Elazığ depremi ifadeleri, ne böyle bir kastı vardı. “Allah’ın helal kıldığı yaş” ile kastedilen, genç evlilikti; zira Allah, çocukla değil, genç (ergen) ile evlenmeyi helal kılardı. “Gayretullaha dokunmayalım, az kaldı.” ifadesiyle geçmiş depremin değil, gelecek bir musibetin kastedildiği apaçıktı. Dahası linç kampanyası, medya saldırısından çalıştığı üniversitede komplolar zincirine uzandı. Gencer, sözde “Öğrencilerin Bedri Gencer’in dersini protesto” haberi hakkında, dışarıdan dikkatle bakan birinin de rahatlıkla görebileceği gibi, bunun spontane bir öğrenci protestosu değil, organize bir militan provokasyonu olduğunu söyledi:

  1. Öğrenciler, neden ikinci dönemin ilk haftasında değil de ikinci haftasında Gencer’i protesto (!) etmişlerdi?
  2. İki açıdan gizli kamerayla çekilerek yirmi dakika içinde bütün basına servis edilen spontane (!) bir öğrenci protestosu olabilir miydi?
  3. Bir websitesinde komünist gençlik adlı bir grup, Gencer’in dersini basanların kendileri olduğunu itiraf etmişlerdi.
  4. Nitekim Gencer, dersin videosunda “Öğrenciler işte burada (sınıfın sağ tarafında), tweetimi okudu; sizi kim gönderdi” diye onların dışarıdan gönderilen provokatörler olduğunu açıkça söylüyordu.
  5. Gencer, militan grubun provokasyonun ardından sınıfı terk etmesinden ve gelen üniversite güvenlik amirinin tutanak tutmasından sonra öğrencileriyle derse devam etmişti. Bu gerçekler, yargı sürecinde ortaya çıkacaktı.

Prof. Gencer’in açıklamasına göre, üniversite yönetimi, öğrencilerin tepkisi değil (zira ilk hafta normal ders yapılmıştı), bu provokasyonun arkasının geleceğinden tedirginlikleri üzerine tedbiren dersini bir başka öğretim üyesine vermişti, yoksa yıllarca bölüm başkanlığı yapmış, sicili tertemiz bir öğretim üyesinin 21 yıllık meslek hayatında ilk kez dersinin alınmasının sebebi ne olabilirdi?

“Öğrenciler Bedri Gencer’in odasını mühürlediler” haberinin komplo olduğu ise adeta sırıtıyordu. Bir gazetede ayrı ayrı verilen mühürlenmiş bir kapı ile Bedri Gencer’in odasının kapısının görüntüleri diğer gazetelerde birleştirildi.

Prof. Gencer’e göre, aslında çocuk evliliği, deprem, hepsi bahaneydi, maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmekti. “YTÜ’lü, AKP’li, gerici, şeriatçı profesör” iftiraları, onun üzerinden asıl hedefin, son on yılda başarı grafiği giderek yükselen Yıldız Teknik Üniversitesi, AK Parti, Müslümanlar, İslâm olduğunu gösteriyordu.

Twitter’da Gencer’e karşı provokasyona katıldığını itiraf eden bir öğrenciye lise mezunu olduğunu söyleyen Eski Talebe adlı kullanıcı, “Problem sanırım şu kardeş: Videoyu izleyen dersin öğrencilerinin Gencer'i normal dinlediğini görüyor. Sizin dışarıdan gelen bir grup olarak Gencer'i protesto etmeniz inandırıcı olmamış anlaşılan.” dedi ve şöyle devam etti:

“Bak kardeşim, ben eski bir lise mezunuyum, siz üniversite öğrencisisiniz. Aydın bir üniversite öğrencisi, isimlere takılmadan olayları objektif değerlendirir:

1. biyografya.com’a bakan görür, Bedri Gencer, CV'si çok parlak bir akademisyen. Türkiye’de kaç akademisyenin böyle bir CV’si var?

https://www.biyografya.com/biyografi/315

2. Bedri Gencer’in tartışılan tweetinde ne çocuk evliliği, ne Elazığ depremi ifadeleri var. Kamuoyu, AA'na verdiği mülakatla linç güruhunun onun sözlerini çarpıttığını, onun sadece TBMM'den af bekleyen on binlerce genç evlilik mağduru ailenin hakkını savunduğunu anladı:

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/prof-dr-bedri-gencerden-sosyal-medya-paylasimi-aciklamasi/1720424

3. Deprem bahanesini bırakın, çocukluk değil, ergenlik çağında evlenmiş on binlerce ailenin babasının hapislerde çürümesine, eşlerinin çocuklarının her gün ağlamasına hangi yürek dayanır? “İdeolojik körlük vicdanımızı öldürmüş mü” diye hiç mi kendinizi sorgulamıyorsunuz? İdeolojik bağnazlıkla bu zulme destek verenler, ahireti, Allah’ın huzuruna çıkacaklarını hiç mi düşünmüyorlar?

https://www.yenisafak.com/hayat/8-bin-aile-perisan-3450608

4. Kız öğrencilerin bacaklarına sulandığını televizyonda itiraf eden Celal Şengör'ü görmezlikten gelip sadece genç evlilik mağdurlarının hakkını savunan namuslu akademisyen Bedri Gencer'e sapık diye saldırırsanız iftiracı, hatta terörist durumuna düşersiniz.

5. Bir akademisyenin hangi suçlarla üniversiteden atılacağı bellidir. Eğer böyle kanıtlanmış bir suçu yoksa bütün üniversite öğrencileri imza toplasa hiçbir hükmü yoktur. Ben bunu lise mezunu olarak biliyorsam sizin üniversite mezunu olarak daha iyi bilmeniz gerekir.

6. Ona “Allah'ın helal kıldığı yaş” dediği, İslâm'ı savunduğu için “gerici” diye karşı çıkıyorsanız YTÜ'de ve Türkiye üniversitelerinde onun gibi milyonlarca Müslüman akademisyen var. Asıl Müslüman bir ülkede İslâm'a karşı olanlar azınlıktadır.

7. Olaya bu şekilde objektif bakmaz, sağduyuyla davranmazsanız Bedri Gencer, saygın bir akademisyen olarak görevine devam ederken siz provokatör durumuna düşerek kayb edersiniz. İnsanlarla uğraşmakla elinize hiçbir şey geçmez. Eskiden üniversiteye gidemediğim için üzülüyordum ama artık üzülmüyorum. Zira çevremde tanıdığım sayısız üniversite mezunu işsiz var. Bu tür boş işlerle, provokasyonlarla uğraşmak yerine mezun olduktan sonra iş bulmak üzere kendinizi yetiştirmeye, İngilizcenizi ilerletmeye çalışmanız daha akıllıca olmaz mı?

Gerçekler acıdır ama daima bizim iyiliğimizedir. Gerçekleri görmeniz dileğiyle.”

Prof. Dr. Bedri Gencer, son olarak bu süreçte şahsına karşı atılan iftiralar ve sarf edilen hakaretler için kanunî haklarını kullanmaya devam edeceğini ve bu hususta hukukî süreçlerin avukatı tarafından takip edildiği bilgisini verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?