banner30

banner29

Haklının sükutu Başbağlar! Mustafa Süs yazdı...

Habervakti.com yazarı Mustafa Süs kaleme aldığı son yazısında sivas olayları ve BAşbağlar katliamına ilişkin dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Gündem 07.07.2020, 11:56 07.07.2020, 12:08
Haklının sükutu Başbağlar! Mustafa Süs yazdı...

Eğitimci yazar Mustafa Süs "Haklının sükutu Başbağlar" başlığıyla yayınladığı yazısında, "Sivas olayları ne kadar iğrençse Başbağlar katliamı da bir o kadar iğrençti. “Kanı kan ile yumazlar, kanı su ile yıkarlar.” Felsefemizi alt üst eden bir intikam çabasıydı Başbağlar." ifadelerini kullandı.

İşte o yazı:

Haklının Sükutu Başbağlar

Bu ülkede yaşayan insanların birbirine düşmesi için ellerinden geleni yapan karanlık odakların yediği haltlar gün yüzüne çıktıkça toplumumuzda hala kırılmayan bir direnç, bir ‘ötekiyi alt etme, ötekileştirme’ çabası sürmektedir.

Ötekinden nefret öyle bir boyuta uzanmış ki, ne yaparsan yap fayda etmiyor artık. “Suyumu bulandırıyorsun.” Mantığı devre dışı kalmaktan yoksun.

Sivas olayları yıllar önce birileri tarafından tezgâhlanmış, bir sürü masum insan hunharca yakılmış, bir sürü cahil insan bu yakma olayında aktif görev üstlenmiştir.

Burada hem fikir olalım. Lafı eğip bükmeden, bu katliamda her kimin katkısı varsa lanetleyelim.

Sıkı durun hemen olayın üzerinden birkaç gün geçmeden, Başbağlar katliamına da aynı duyarlılığı gösterebilecek miyiz?

Sivas olayları ne kadar iğrençse Başbağlar katliamı da bir o kadar iğrençti. “Kanı kan ile yumazlar, kanı su ile yıkarlar.” Felsefemizi alt üst eden bir intikam çabasıydı Başbağlar.

Sivas’ta yapılanlar için, Devlet yıllar sonra özrünü dilemiş, Madımak Otelini bir müze haline getirmiş, hafiflemesi imkânsız da olsa yanan yüreklere su serpmiştir.

Ne yaparsan yap, ne kadar özür dilersen dile, ağzınla kuş bile tutsan yaranamayacağın bir kitle var bu ülkede.

Kimileri devletin bu hoşgörü elini bırak tutmayı, bunun altında yatan başka sebep var diyerek uzatılan eli reddedebiliyor.

Temmuz ayı geldiğinde medyamızın eli kalem tutan babayiğitleri de hala veryansın ediyor.

Hep aynı pencereden bakıp aynı manzarayı izleyen ve bir başka dünyaya sağır olan bu kör zihniyet sadece Sivas’ı görüp Başbağlar’a kör kalıyor.

Kör kalıyor çünkü onlar için Başbağlar’da katledilen, şehit düşen onlarca insanın bir ehemmiyeti yok. Varsa yoksa Sivas.

Bu kadar ağır saldırı üzerine eli kalem tutan muhafazakâr yazarların da savunmadan öteye geçmeyen bir duruşları yok. Saldırı- savunma ikileminde debelenip duruyoruz.

Sivas olaylarını Müslümanların üzerine yıkıp da Müslümanlara karşı açılan savaşı meşrulaştırmaya çalışanların Başbağlar sorusuna vermesi gereken cevapları var.

1.Başbağlar’da şehit edilen onlarca kişinin suçu neydi?

2.Sivas’taki katledilen, hunharca yakılanlar insandı da Başbağlar Köyündekiler insan değil miydi?

3.Omurgasız ve insanlıktan yoksun beyniniz neden bir Müslüman şehit olduğunda vicdanınızı devreye sokmaz?

Bir de muhafazakâr cenaha sorum var:

1.Sivas olayları bu kadar gündemde tutulurken, neden bir Başbağlar sorununu gündemde tutmayı beceremezsiniz?

2.Neden hep savunma tarafı siz olursunuz da diğer taraf çok haklıymış gibi saldıran taraf olur?

Kimse karnından konuşmasın, her iki katliamı da lanetleyen bir toplum olmadığımız sürece bizden adam olmaz, olmuyor da görüldüğü üzere.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?