banner29

Hamne bint-i Cahş kimdir? Hamne bint-i Cahş’ın hayatı

Hamne bint-i Cahş kimdir? Hamne bint-i Cahş’ın hayatı, Hamne bint-i Cahş’ın vefatı…

Gündem 01.10.2020, 14:16
Hamne bint-i Cahş kimdir? Hamne bint-i Cahş’ın hayatı

Hanım sahabilerden biri olan Hamne bint-i Cahş hakkında “Hamne bint-i Cahş kimdir? Hamne bint-i Cahş’ın hayatı, Hamne bint-i Cahş’ın vefatı” gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde…

HAMNE BİNT-İ CAHŞ KİMDİR?
HAMNE BİNT-İ CAHŞ’IN HAYATI

Hz. Hamne, Peygamberimizin halası Ümeyme bint-i Abdulmuttalib'in kızıydı. Aynı zamanda mü'minlerin annelerinden Zeyneb bint-i Cahş'ın (r.a.) kardeşi olduğundan Resulullahın "baldızı" olma şerefini kazanmıştı. İslâmiyet’in ilk yıllarında Müslüman olmuştu. Peygamberimize bütün kalbiyle bağlıydı. Büyük Sahabilerden Musab bin Umeyr (r.a.) ile evliydi. Aile hayatlarında İslam prensipleri hâkimdi. Birlikte mesut bir hayat yaşıyorlardı. Hz. Mus'ab Uhud Savaşına katılmış, çok büyük kahramanlıklar göstermiştir. Neredeyse büyük bir zafer kazanılacaktı. Fakat Resulullahın yerleştirdiği okçuların yerlerini terk etmesi üzerine, savaşın akışı değişti. Müslümanlar mağlup duruma düştüler.

Resulullahın şehit edildiği şayiâsı yayıldı. Medine'de bulunan kadın Sahabiler bunu haber alır almaz cepheye koştular. Bunlar arasında Mus'ab bin Umeyr'in hanımı Hamne bint-i Cahş da (r.a.) vardı. Bu hanımlar Resulullahın sıhhat haberini alınca çok sevindiler. Fakat, Hz. Mus'ab bu savaşta şehit olmuştu. Ayrıca Hz. Hanne’nin kardeşi Abdullah bin Cahş (r.a.) ve dayısı Hz. Hamza da (r.a.) şehadet mertebesini kazanmıştı. Bu haberi Hamne'ye, Peygamber Efendimiz vermek istiyordu. Hamne yanına geldiğinde, "Ey Hamne, sabret ve Allah'tan sevabını bekle" buyurdu.

Hamne (r.a.), "Kimin için sabredeyim ya Resulallah?" diye sordu. Peygamberimiz, "Dayın Hamza için" buyurdu. Hz. Hamne kadere teslim olmuş biriydi. "Bizler Allah'ın kullarıyız ve ona döneceğiz. Allah ona rahmet ve mağfiret etsin. Onu şehitlik sevabıyla sevindirsin ve müjdelesin" dedi. Peygamberimiz tekrar, "Ey Hamne sabret ve Allah'tan sevabını bekle" buyurdu. Hz. Hanne, "Kimin için sabredeyim ya Resulallah?" diye sordu. Resulullah (a.s.m.)"Kardeşin için" buyurdu. Hz. Hamne yine sabır ve metanet içerisinde, "Bizler Allah'ın kullarıyız ve ona döneceğiz. Allah ona rahmet ve mağfiret etsin. Onu şehitlik sevabıyla müjdelesin ve sevindirsin" dedi.

Peygamberimiz yine, "Ey Hamne sabret ve mükafatını Allah'tan bekle" buyurdu. Hamne (r.a.) merakla, "Kim için sabredeyim, ya Resulallah?" diye sordu. Peygamberimiz (a.s.m.), "Mus'ab bin Umeyr için" buyurunca, şimdiye kadar sabır ve metanetini hiç bozmayan Hamne (r.a.) birden değişti. Yetim kalan çocuklarını düşündü. "Vay benim başıma gelenlere!" diye ağlamaya başladı.

Bunun üzerine Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu: "Hiç şüphesiz kadının yanında beyinin ayrı bir değeri vardır. Hamne dayısının, kardeşinin ölümüne dayanabildi. Fakat kocasının vefatını duyunca metanetini koruyamadı."

Hz. Hamne kocası için aynı sabrı gösterememiş olmakla beraber, kadere itiraz da etmedi. Resulullahın duâ ve tesellisiyle sakinleşti. Hamne (r.a.), daha sonra Cennetle müjdelenen on Sahabiden Talha bin Ubey dullah'la (r.a.) evlendi. Onunla da mesud bir hayat yaşadılar. Muhammed ve İmran isminde iki çocukları dünyaya geldi.

Allah onlardan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?