banner29

Hem denetlenecekler hem vergi verecekler!

AK Parti, 11 maddelik “sosyal medya” düzenlemesine ilişkin teklifi, dün meclise sundu. Sosyal medya düzenlemesi ile Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulundurmanın yanı sıra, sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Akit’e konuşan Bilişim Uzmanları, düzenlemenin yerinde olduğunu ifade ettiler.

Gündem 22.07.2020, 09:45
Hem denetlenecekler hem vergi verecekler!

Sosyal medya düzenlemesinin Milli güvenliğe çok katkısı olacağını ifade eden Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, “Günümüzün en değerli petrolü olan kişisel verilerimiz, bir takım şirketler tarafından işlendiği biliniyor. Yani kişisel verilerimiz pazarlanıyor. Ücretsiz uygulamalar karşılığında kişisel verilerimiz gidiyor. En ufak bir dijital uygulamaya yüklediğimizde kişisel verilerimize erişim izni istiyor. Biz de düşünmeden kabul ediyoruz. Bu tür sosyal ağların ofislerinin Türkiye’de açılması lazım. Sosyal medyada çocuğa nitelikli cinsel istismar yapılıyor ama muhatap bulunamıyor. Savcılık, polis, siber suçlar bildirim yaptığı zaman aylar sonra cevap geliyor. Bu da mağduriyetleri hem arttırıyor hem sanıkların da elini kolunu sallayarak gezmesine sebep oluyor. Başıboş bırakılan sosyal medya, milli güvenliğimizi, üniter devlet yapımızı tehdit ediyor. Sosyal medyada PKK’nın terör içerikli videoları var. Bunları şikayet ediyoruz, engelliyoruz yine önümüze çıkıyor. Demek ki burada sosyal medya şirketleri meydanı boş bulmuş” şeklinde konuştu.

Sorumlulukları artacak

Sosyal Medya Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay da, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sosyal medya üzerindeki jenerasyonundan dolayı, sosyal medya hesaplarının kontrol altına alınması, bu konuyla ilgili çalışmalar ve düzenlemeler yapılması fikrine başından beri destek olduğumuzu ifade etmiştik. Her türlü sosyal medya araçlarının ana hesaplarının Türkiye’de mutlaka resmi temsilciliklerinin olması, olmazsa olmazımızdır. Çünkü Türkiye’de resmi temsilcilikler olduğu takdirde devletimize karşı sorumlulukları yer alacaktır. Bu da devletimizi, kişi, kuruluş ve kurumları koruyacaktır. İkinci husus ise  ihtisas mahkemeleri yani siber güvenlik mahkemeleri oluşturulmalı ve hakimler, savcılar özel eğitimlerden geçirilmek suretiyle profesyonel bir şekilde yargılamalar yapılmalıdır. Burada, sosyal medyada mağdur olan kişi, kuruluş ve kurumların hakları aranmalı, savunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

(Yeni Akit)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?