banner5

banner29

HSK'dan şaşırtıcı Kadir Mısıroğlu kararı!

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Tarihçi merhum Üstad Kadir Mısıroğlu’nun cenaze törenine devlet erkanının ve bazı bakanların katılmasını talihsiz bir biçimde eleştiren Cumhuriyet savcısı ve Yargıçlar Sendikası üyesi Taner Temur hakkında soruşturma açtı.

Gündem 04.02.2020, 16:30
HSK'dan şaşırtıcı Kadir Mısıroğlu kararı!

Cumhuriyet Savcısı Taner Temur, Gaziosmanpaşa’da görev yaparken Facebook hesabından iki paylaşımda bulundu.

Kadir Mısıroğlu’nun cenaze törenine Berat Albayrak, Numan Kurtulmuş ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılmasını eleştiren bir paylaşımı alıntılayan savcı Temur, “Yazıklar olsun. Yunan galip gelseydi ve 10 Kasım 9’u 5 geçe vs.. Bu meczup önünde mi saf tuttunuz. Ecdadınıza... Saygı duymayan” diye yazdı.

Bunun üzerine HSK, savcı Temur hakkında soruşturma açtı ve savcıyı Gaziosmanpaşa’dan Şanlıurfa’ya sürdü.  

25 yıldır Cumhuriyet savcısı olarak görev yaptığını anlatan Temur, “Sicilimin incelenmesinden anlaşılacağı üzere benim meslek hayatımda vermek zorunda kaldığım ilk savunmadır. Tüm terfilerimin dereceli olması nedeniyle en erken birinci sınıf olan Cumhuriyet savcılarından bir tanesiyim. Bir Cumhuriyet savcısı olarak ülkemizin kurucu değerlerine önderine ve milletimizin hassasiyetlerine sahip çıkmanın mesleki sorumluluğum olduğunu da düşünmekteyim. Keza yargının da bir yönden devlet içerisinde bir erk olmakla muhalif bir karakterinin olması gerektiğini düşünmekteyim. Yargının muhalif olması halinde ancak adaletin gerçekleşebileceğini düşünmekteyim” değerlendirmesini yaptı.

YER DEĞİŞTİRME CEZASI İSTENDİ

HSK müfettişi, soruşturma sonucunda savcı Temür hakkında yer değiştirme cezası verilmesini istedi. Raporda, savcı Temur’un paylaşımlarının ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtilerek bunun Cumhuriyet savcısı otoritesi ve duruşu ile uyuşmayan davranış niteliğinde olduğu kaydedildi.

Yorumlar (1)
tugo 13 ay önce
---hayret---
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?