banner30

banner29

İbrahim Kalın'dan flaş açıklama!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yapıyor....

Gündem 11.12.2019, 19:44
İbrahim Kalın'dan flaş açıklama!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası  düzeydeki temasları çerçevesinde Cenevre'de Küresel Mülteciler toplantısına eş başkanı olarak katılacaklar. Toplantıda mülteci sorunları ele alınacak. Mülteci meselesine küresel manada nasıl çözüm bulabiliriz. Oradan da sayın Cumhurbaşkanımızın Malezya ziyareti olacak. İslam dünyasının temel sorunlarını ele alan bir zirve gerçekleştirilecek.

"ENFLASYONUN DİZGİNLENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Son dönemlerde kapasite kullanımlarının arttığı teyit ediliyor. ARGE milli gelirimizin yüzde 1'ini aşmış durumda. Bu önemli bir kazanım. Yeni inovasyon, marka üretimi, teknolojik verimlilik alanlarda çok önemli geri dönüm sağlıyor. İhracat ve turizm verilerinde çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Bu yıl turist sayısı 41 milyonu geçti. Daha önce Kültür Bakanımız ifade etmişti 50 milyon turist çok uzak bir hedef değil. Enflasyonda dizginlenmenin olduğunu görüyoruz, faizlerdeki düşüş ve borsadaki yükseliş memnuniyet vericidir.

"SURİYE SINIRINDA GÜVENLİ BÖLGE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Yarın Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri tevdi edilecek. Bu toplantıda Cumhurbaşkanlığı 2019 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri edebiyat alanında rahmetli Nuri Pakdil, müzik MFÖ, sinema Mesut Uçakan, mimarlık alanında Doğan Kuban, sosyal bilimler alanında Ahmet Yaşar Ocak ve vefa ödülleri kaybettiğimiz Haluk Dursun Hoca'ya verildi. Yarın bu töreni gerçekleştireceğiz. Suriye ve Libya'da yaşanan gelişmeler hem bizim hem dünya siyasetinin önemli başlıkları oluşturuyor. Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra Rusya ve ABD ile yaptığımız anlaşmalar var. Sahadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Burada teröristlerin sınırımızdan tamamen uzaklaştırılması, 444 kilometrelik hat üzerinde bir güvenli bölgenin kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

"BİRAZ SONRA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN PUTİN'LE GÖRÜŞECEK"

Pazartesi günü Cenevre'de gerçekleşecek olan Küresel Mülteciler Forumu'nda bu konuyu ele alma imkanımız olacak. BM'nin üç ana kriterine göre güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde dönüş sağlanacaktır. Kimseyi zorla istemediği yere göndermek gibi bir politikamız söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti olarak mazlumun, mağdurun, ihtiyaç sahiplerinin yanında durmaya devam edeceğiz. Külfet paylaşımı noktasında bütün paydaşların sorumluluk almasını tekrar hatırlatmak istiyoruz. Sahada YPG/PKK terör örgütleriyle endişelerimiz devam ediyor. Biraz sonra sayın Cumhurbaşkanımızın sayın Putin'le telefon görüşmesi olacak. Sayın Putin'in 8 Ocak'ta ülkemize ziyareti olacak. Suriye'de gelişmeleri yeniden ele alma imkanımız olacak.

"SURİYE REJİMİ SANDIKTAN ÇIKACAK SONUÇTAN KAÇIYOR"

Rejimin dayatma yoluyla Anayasa Komisyonunun altını oyma, değersizleştirme çabalarını şiddetle kınıyoruz. BM himayesi ve şemsiyesi altında yapılmaktadır. Anayasa Komisyonu'nun rejimin neden akamete uğratmak istediğini biliyoruz. Oradan çıkacak bağlayıcı kararın kendi lehine olmayacağı endişesiyle hareket ediyorlar. Bir sonraki aşama şeffaf ve özgür seçimlerin gerçekleşmesi halinde Suriye halkının milli iradesi tecelli edecek. Rejimin bundan kaçtığını gayet iyi biliyoruz. Asıl olan Suriye halkının nerede olursa olsunlar iradelerini sandıkta özgür ve şeffaf şekilde sandığa yansıtacak şartları oluşturmak.

"LİBYA'DA AKTÖRLER MEŞRU ZEMİNDE HAREKET ETMELİDİRLER"

Libya'yla ilgili olarak son dönemde Hafter güçlerinin Trablus'a yönelik saldırıların yoğunlaştığını görüyoruz. Bu saldırılar uluslararası toplumun tanıdığı Libya merkezi hükümetine karşı saldırıdır. Nisan ayında Hafter ve Sarrac taraftarlarının mutabık kaldığı Abu Dabi anlaşmasına da aykırıdır. Siyasi sürecin BM çatısı altında ilerletilmesi noktasında çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz. İlgili aktörlerin makul ve meşru zeminde hareket etmesini sağlayacak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN GÖREVLENDİRMESİ SÖZKONUSU DEĞİL"

Sayın Feyzullah Kıyıklık yıllarca AK Parti'de siyaset yapmış büyüğümüzdür. Şu anda kendisi milletvekili değil. Sayın Babacan, Davutoğlu'nu ziyaret etmeleriyle ilgili kendi beyanından anlıyoruz. Cumhurbaşkanımızın bir görevlendirmesi söz konusu olmamıştır. Kendi açıklamasında kimseye telkinde, icbarla gitmediklerini ifade ediyor. Buradan da ne amaçla gittiği anlaşılıyor. Böyle bir görevlendirme 'gidin, konuşun, parti kurmaktan vazgeçin' gibi herhangi bir görevlendirme söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımızın mal varlığı beyanı bellidir. Ailesiyle birlikte verilmiştir.

"ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'Nİ SİYASETE TAŞIMAK GÜNDEM SAPTIRMAK"

Şehir Üniversitesi'yle yürüyen bir tartışma var. Orada YÖK'ün çalışması devam ediyor. Öğrencilerin mağdur olmaması, çalışmaların kesintiye uğramaması için ne yapılması gerektiği hal yoluna koyacaklarını umuyor ve bekliyoruz. Orada bir mağduriyet arzu edeceğimiz bir şey değil. Bu konu üzerinden siyaset yapmak gündem saptırmaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?