banner30

banner29

İğrenç kitabı basan yayınevi sahibi Abdullah Şevki'yi böyle savundu!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, yazdığı Zümrüt Apartmanı adlı kitabında Pedofili içerik bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Yazar Abdullah Şevki’ye, kitabının yayıncısı Alaattin Topçu sahip çıktı.

Gündem 29.05.2019, 17:38

Önceki gün gündemi sarsan Zümrüt Apartmanı kitabındaki bir öyküde yer alan 'pedofili' içerikli hikayeler nedeniyle bakanlıklar ve savcılık harekete geçti. Sapkın kitabın yazarı Abdullah Şevki gözaltına alındı. Şevki’nin gözaltına alınmasından saatler önce yeniakit.com.tr’ye konuşan Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’nın sahibi Alaattin Topçu, ahlaksız kitabı “sanat eseri” olarak savundu.

“Yayınevinin itham altında bırakılması, çok büyük haksızlık ve ayıp”

Abdullah Şevki’nin kaleme aldığı ‘Zümrüt Apartmanı’ adlı kitabında yer alan skandal ifadeleri değerlendiren Alaattin Topçu, “Bir kere pedofoliyi övüyor suçlaması tamamen asılsızdır. Kitabın sadece bir sayfasını instagram, basın ve sosyal medya aracılığı ile paylaşarak yapılan bir linç kampanyasıdır. Ne Abdullah Şevki’nin sunusu, önsözü okunmuştur ne de son sözü. Abdullah Şevki’nin bugüne kadar yazmış ve çevirmiş olduğu diğer kitapların da okunduğunu sanmıyorum. Abdullah Şevki bugün Türk Edebiyatı’nın, Türk kültür ve sanat dünyasının değerlerinden biridir. Böyle basit bir şekilde suçlanması ve ondan dolayı yayınevinin de itham altında bırakılması, maddi-manevi olarak tehditler altında kalmamız çok büyük haksızlık ve ayıp. Bu ülke adına ayıp. Bu insanlık adına ayıp.” dedi.

Sapkın ifadeler “bir sanat eseri”ymiş!

Türkiye’nin gündemine oturan ‘Zümrüt Apartmanı’ adlı kitap ve yazarı Abdullah Şevki’yi savunan Alaattin Topçu, “Abdullah Şevki’nin başyazısında da söylediği gibi bu kitap Amerika’da çok yaygın olan ‘kirli gerçekçilik’ akımından etkilenerek yola çıkılmış, tasarlanmış öykülerden oluşmaktadır. Kurgu metindir. Bir sanat eseridir. Her bir sözcüğü, her bir kelimesi düşünülerek, kurgulanarak yazılmıştır. Sanatta sansür uygulamaya başladığınız zaman artık bunun hiçbir sınır olmaz. Hiçbir şey yazamazsınız. Hiçbir şey yayımlayamazsınız. Her şey kırmızıdır.” iddiasında bulundu.

“Bir tiksinti, bir nefret uyandırmak...”

“Kirli gerçeklik” amacıyla Yazar Abdullah Şevki’nin böyle kitabı yazdığını savunan Alaattin Topçu, şöyle konuştu:

“İnsanlarda o sorunsala karşı, ele aldığı konuya, temaya ve izleye karşı bir duyarlılık oluşturmaktır. Bir hassasiyet geliştirmektir. Bir nefret uyandırmaktır. Bir tiksinti uyandırmaktır. Yoksa Abdullah Şevki’nin kitabı oturup da af buyurun Hülya Avşar’ın erotik bir filmini, mastürbasyonunu seyredip de keyif alan insanlara hitap etmek amaçlı değildir. Abdullah Şevki’nin daha geçen ay Üvercinka’da yayınlanan yazısı kadına şiddete yönelik bir yazıdır. Yani tavır oluşturma amaçlı bir yazıdır. Bu linç kampanyasını başlatan arkadaşlar öncelikle bizi arayıp, bize sorup ‘bu nedir, amaç nedir’ diye sorsalardı ben onlara açıklamasını yapardım.”

“Tepkiler son derece yanlış...Bu algı, bu linç kültürüdür”

Kitabın kaleme alan Abdullah Şevki’ye ve sahibi olduğu yayınevine karşı oluşan kamuoyu tepkisini de değerlendiren Alaattin Topçu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir kere arkadaşların duyarlılığı gerçekten şahanedir. Ama tepkileri son derece yanlıştır. Tepkilerinde bir yayınevi sahibi olarak beni arasalardı, benimle doğrudan görüşselerdi ki ben o kitabı hediye ettiğim arkadaşa da söyledim: ‘sunuyu okumadan kitabı okumayın’ dedim, ‘öncelik sunudur’ dedim. ‘Sunuyu okuyun, Amerika’daki kirli gerçekçilik akımını anlamaya çalışın, oradaki bütün öykülerdeki hedeflere bakın’ dedim. Abdullah Şevki’nin dönüp de bir çocuğa pedofili ya da buna benzer bir kadına sarkıntılık bile edebileceğini düşünemem. Ama bu algı, bu linç kültürüdür.”

Yeniakit.com.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?