banner5

banner29

'İmamoğlu'na destek için mi TÜPRAŞ İstanbul'a taşınıyor?'

TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınmasının arkasında neler yatıyor? EnKocaeli adlı yerel haber sitesinde yer alan iddialara göre, TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü'nün Kocaeli'nden taşınmak istenmesinin arkasında derin siyasi bağlantıların olabileceği belirtildi.

Gündem 05.08.2019, 20:39 05.08.2019, 23:57
'İmamoğlu'na destek için mi TÜPRAŞ İstanbul'a taşınıyor?'

'TÜPRAŞ'ın İstanbul'a taşınmasının arkasında İmamoğlu'na destek mi var?' sorusunu soran EnKocaeli haber sitesinde yer alan haber öyle oluştu:

Lafı eğip bükmeden yazalım. Şayet TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü Körfez’den İstanbul’a taşınırsa, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kocaeli’de ödenen vergi gelirlerinden elde ettiği pay önemli ölçüde azalacak. Kocaeli’den azalacak o gelirler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçesine eklenecek. İstanbul ile Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri arasındaki gelir uçurumu daha da artacak.

TÜPRAŞ’IN GELİRİ ÇOK YÜKSEK

Neden böyle oluyor? Büyükşehir belediyeleri nüfuslarına göre İller Bankasından pay alıyor. Bir de Kocaeli’de ödenen vergi gelirlerinden Büyükşehir payları geliyor. TÜPRAŞ’ın geliri ve ödediği vergi çok yüksek. Genel müdürlüğü de ilimizde olduğu için bu vergiden en ciddi payı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alıyordu. Genel müdürlük İstanbul’a taşınırsa, bu yüksek pay Kocaeli’den gidecek, İstanbul’a eklenecek.

SORU İŞARETLERİ

Söz konusu taşınma kararının temmuz ayı sonunda alınması ve TÜPRAŞ’ın Kocaeli Büyükşehir’e sağladığı vergi katkısının bundan böyle İstanbul Büyükşehir Belediyesine sağlayacak olması, gözleri Ekrem İmamoğlu’nun Koç grubu ile olan yakınlığına ve seçim sonrası yaptığı atamalara çevirdi.

YAVUZ ERKUT MU ÖNERDİ?

Bilindiği gibi 23 Haziran’da gerçekleştirilen ikinci seçimleri de kazanan CHP ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun Koç ailesi ile ilişkileri Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminden bu yana iyi. İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreterliğine TÜPRAŞ eski genel müdürü Yavuz Erkut, genel sekreter yardımcılığına da TÜPRAŞ eski müdürlerinden Mehmet Murat Kalkanlı’yı getirmesi, bu yöndeki iddiaları destekliyor.

İSTANBUL’U DESTEKLEMEK İÇİN

TÜPRAŞ’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine olan vergi katkısını bilen Erkut’un, İstanbul Büyükşehir Belediyesini mali anlamda daha da desteklemek adına TÜPRAŞ Genel Müdürlüğünü İstanbul’a taşıma konusunda öncülük etmiş olabileceği de iddialar arasında.

Yorumlar (2)
sarıgül 1 yıl önce
iyi olur birazda kirli havayı istanbullu solumuş olur
HAYRETTİN AYDIN 1 yıl önce
CHP HDP IYI PARTI INGİLİZ ABD PROJESİ UYANIN
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?