banner29

İmamoğlu'nun Kemerburgaz Kent Ormanı oyununu bakanlık bozdu

Tarım ve Orman Bakanlığı; yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açılışı gerçekleşecek Kemerburgaz Kent Ormanı hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Gündem 25.10.2019, 15:18 25.10.2019, 15:35
İmamoğlu'nun Kemerburgaz Kent Ormanı oyununu bakanlık bozdu

Tarım ve Orman Bakanlığı Basın Müşavirliği, Kemerburgaz Kent Ormanı’nı, yeni yapılmış veya daha önce imara açılıyormuş gibi lanse ederek, ‘İmara değil, halka açıyoruz’ şeklinde sosyal medya paylaşımları yapmanın halkı yanlış bilgilendirmekten öte başka bir amacının olmadığı aşikardır.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından ‘‘İmara değil halka açıyoruz’ diyerek tanıttığı Kemerburgaz Kent Ormanı’nın açılış töreni davetinin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Basın Müşavirliği'nin açıklamasında; İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında Kemerburgaz Kent Ormanı'nın; 22 Ağustos 2012 tarihinde imzalanan sözleşme gereği 10 yıl süre ile kiraya verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada; "Söz konusu alan devlet ormanı olması sebebiyle Belediye Başkanlıklarının veya başka bir kurum ve kuruluşların bu alanı imara açmaya yetkisi olmadığı Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmıştır" denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Basın Müşavirliği'nin açıklaması şöyle:

"HALKIN HİZMETİNE SUNULMUŞTUR"

"Kemerburgaz Kent Ormanı'nı, 'İmara Değil, Halka Açıyoruz' başlığı altında bazı basın yayın organlarında, sosyal medya paylaşımlarında ve tanıtımlarda yer alan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından 15 milyonu aşkın vatandaşımızın yaşadığı ve ülkemizin en yoğun nüfusa sahip şehri olan İstanbul'da toplamda 3578 hektar alanı kapsayan 136 adet mesire yeri tescil edilerek, halkımızın hizmetine sunulmuştur.

İKİ BÜYÜK ŞEHİR ORMANI PLANLANARAK TESCİL EDİLMİŞTİR

İstanbul sınırları içinde 11 adet şehir ormanı hizmete alınırken, birisi Anadolu Yakası'nda (Kanuni Sultan Süleyman-847,50 Ha.) bir diğeri Avrupa Yakası'nda olma üzere (Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı – 519,80 Ha.) iki büyük şehir ormanı planlanarak tescil edilmiştir.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında Kemerburgaz Kent Ormanı; 22.08.2012 tarihinde imzalanan sözleşme gereği 10 yıl süre ile kiraya verilmiştir.

ANAYASA VE YASALARLA GÜVENCE ALTINA ALINDA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kent ormanını; 3 etaba ayırarak çalışmalara başlamış, 1. etapta yapılması planlanan donatılar 2018 yılında tamamlanmıştır. 2. ve 3. etaplardaki çalışmalar da tamamlanmak üzeredir.

Söz konusu alan Devlet ormanı olması sebebiyle Belediye Başkanlıklarının veya başka bir kurum ve kuruluşların bu alanı imara açmaya yetkisi olmadığı Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmıştır.

KEMERBURGAZ KENT ORMANI'NI, YENİ YAPILMIŞ...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurumsal tanıtımlarında ve sosyal medya paylaşımlarında, 'İmara Değil, Halka Açıyoruz' şeklinde ifade edilen alan; hali hazırda 2012 yılından beri vatandaşlarımızın hizmetinde olup, İmara açılmayacağı, yapılan kiralama sözleşmesinde de açık ifadelerle belirtilmektedir. Nitekim kira sözleşmesinde (5. madde); 'Kiraya verilecek mesire yerleri üzerinde sabit tesis yapılamaz' ibaresi açık olarak yer almaktadır.

Hal böyleyken Kemerburgaz Kent Ormanı'nı, yeni yapılmış veya daha önce imara açılıyormuş gibi lanse ederek, "İmara değil, halka açıyoruz" şeklinde sosyal medya paylaşımları yapmanın halkı yanlış bilgilendirmekten öte başka bir amacının olmadığı aşikardır.

Kamuoyuna ve halkımıza saygıyla duyururuz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?