banner29

İnfaz düzenlemesi genç evlileri umutlandırdı

Ceza İnfaz Yasası ile ilgili düzenlemeye ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın, genç evlilik konusundaki açıklamaları mağdurları umutlandırdı.

Gündem 06.04.2020, 11:30 06.04.2020, 17:47
İnfaz düzenlemesi genç evlileri umutlandırdı

Genç evlilik mağduru kadınlar, hapiste yatan eşlerinin Ceza İnfaz Yasası’ndan yararlanmalarını isterken, virüs tedbirleri kapsamında görüşülen Ceza İnfaz Yasası ile ilgili düzenlemeye ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın, genç evlilik konusundaki açıklamaları mağdurları umutlandırdı.

Resmi nikahlı eşim!

Akit’e konuşan genç evlilik mağdurlarından Celile Çukur, eşine “çocuğa yönelik cinsel istismar” suçundan 19 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildiğini belirterek, şunları dile getirdi: “Bu suçlamayı asla kabul etmiyorum. O benim istismarcım değil, resmi nikahlı eşim. İnfaz yasasını bekliyoruz çünkü bizi hep o şekilde umutlandırdılar. Şimdiye kadar hep ‘olacak, olacak’ dediler bize. Dün de sayın Cahit Özkan da çıkıp açıklama yaptı. İnanıyoruz ve güveniyoruz yapacaklarına. Yıllardır bekliyoruz. Daha fazla beklemek istemiyoruz. Sayın Özkan’ın bu açıklaması bize umut verdi. Eşlerimiz hapiste umutlandı. Biz kötü bir şey yapmadık. Allah’ın rızası, ailelerimizin onayı ve kendi isteğimizle evlendik. Bu çileye artık son verilsin.”

3 yıldır eşi hapiste olan ve 3 çocuğuyla tek başına hayat mücadelesi veren mağdur Özlem Doğualp ise, şunları söyledi:

Sözler tutulsun

“15 yıl önce evlenmemize rağmen, 3 yıl önce eşimi hapse attılar. 3 çocuğumla bir başımıza kaldık. 2016 yılından beri bu yasayı bekliyoruz. Bize defalarca söz verildi. Bu sözlerin artık tutulmasını istiyoruz. Biz yanlış yapmadığımızı düşünüyoruz. 15 yıldır evliyim. Her şeye rağmen biz yuvalarımıza sahip çıkıyoruz. Çocuklarımızla ortada kaldık, yuvamızı dağıtmadık. Bu mağduriyetlerimizin artık giderilmesini istiyoruz. Bizi umutlandırıyorlar, gereğini de yaparlar inşallah.”

'ERKEN EVLİLİK TOPLUMSAL YARAMIZ'

Geçtiğimiz günlerde İnfaz paketinin içinde yer almayan, 'erken evlilik' ile ilgili de değerlendirme yapan Özkan, erken evlilik meselesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, şöyle konuşmuştu:

"Toplumsal yaramız. Hem genç kızlarımızın erken yaşta evlendirilmesi sosyolojik bir yara hem de yasak dönemde evlendikleri için, eşlerinin cezaevine girmesi ile karşı karşıya kaldıkları için, bir sorunla karşı karşıyayız. Ceza hukukuna ilişkin bu sorun sadece AK Parti'nin değil bütün partilerin omuzlarında. Muhalefet partileri de sık sık bu işin mağdurlarını alarak basın toplantısı düzenliyorlar. Milletimizin de bu dikkatinden kaçmıyor. İşte biz infaz düzenlemesini yaparken, nasıl MHP'nin gündeme getirdiği, AK Parti'nin de yakından takip ettiği bu çalışmayı tüm siyasi partilerin görüşlerine sunarak son şeklini verdiysek, bu erken evlilik sorununu da parlamentonun gündemine getirerek çözmek istiyoruz. Bu noktada eğer siyasi partiler bu sürece dahil olur, onlarla beraber ortak aklın gereği olarak, bu kararı verirsek her siyasi partinin kendi tabanı da yeniden böyle süreçlerle ülkeyi karşı karşıya bırakmamak için, kendi tabanlarına mesaj vermiş olurlar. Küçük yaşta evlenmeleri doğru bir şey değil, biz çalışmalarımıza başladık."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?