banner29

İngiltere'den krtitik koronavirüs açıklaması! 'Bu belirtiyi gösterenler...'

Dünyayı sarsan koronavirüse ilişkin İngiltere’den açıklama geldi. Salgında yeni bir belirti daha ortaya çıktı. Açıklamada koku kaybı olan kişilerin test edilmediği vurgulandı.

Gündem 02.04.2020, 16:03 02.04.2020, 16:09
İngiltere'den krtitik koronavirüs açıklaması! 'Bu belirtiyi gösterenler...'

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına yeni bir belirti daha eklendi. Kritik açıklama İngiltere'den geldi.

İngiltere Kulak, Burun Boğaz Tıp Birliği (ENT UK) yayınladığı basın açıklamasında ‘koku duyusunun geçici kaybolmasını’, koronavirüsün (Covid-19) belirtileri arasında olduğunu belirtti.

Önemli sayıda koronavirüs hastası koku duyusunu ve buna bağlı olarak tat alma duyusunu geçici olarak kaybettiği vurgulandı.

ENT UK Başkanı Prof. Nirmal Kumar tarafından yayınlanan basın açıklamasında Güney Kore, Çin ve İtalya’dan sağlanan bilgilerle ‘koku duyusunun ve buna bağlı tat alma duyusunun’ kaybolmasının, koronavirüs belirtileri arasında yer aldığını açıkladı.

Raporda Almanya’daki virüs vakalarının 3 ikisinin, koku duyu kaybı yaşadığı vurgulandı. Geniş çaplı koronavirüs testlerinin yapıldığı Güney Kore’de, virüs hastalarının yüzde 30’u koku duyularını geçici olarak kaybettikleri belirtildi.

'Koku kaybı olan kişiler test edilmiyor'

Açıklamada ayrıca bazı koronavirüs taşıyan kişilerin sıkça rastlanan diğer belirtileri göstermeden koku kaybına uğradığı vurgulandı. Bahsi geçen bu kişilerin, diğer bilinen belirtileri göstermediği için virüsün hızla yayılmasına sebep olduğu öngörülüyor çünkü bilinen belirtilere sahip olmayan kişiler doğal olarak test edilmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?