banner30

banner29

İnşaat şirketi mağdurları kefen giyip, mezarlarını kazdı!

Kartal'da bir inşaat firması tarafından mağdur edilen vatandaşlar, kefen giyerek, arsalarına kazdıkları mezarın içine girerek protestoda bulundu.

Gündem 25.03.2019, 15:39 25.03.2019, 15:57
İnşaat şirketi mağdurları kefen giyip, mezarlarını kazdı!

Kartal Esentepe Mahallesi’nde 450 protestocu, bir inşaat firmasının kendilerini mağdur ettiğini dile getirmek için, arsalarının yanındaki firmanın ofisinin önünde toplanıp, ellerinde pankartlarla arsanın içine yürüyerek sloganlar attı.

Ardından protestoculardan birisi, kefen giyerek, arsalarına kazdıkları mezarın içine girerek protesto etti.

Daha sonra kooperatif başkanı İbrahim Karslıoğlu, basın açıklaması yaparak şunları aktardı:

"İNSANLIĞA DAİR GÜVENİMİZİ GÖMÜYORUZ"

“Burada kazmış olduğumuz bu mezara bizler sadece vücutlarımızı değil, 2015 te geleceğe dair yeşeren umutlarımızı, 35 yıllık bir arada yaşanmış olan komşuluklarımızı, çocukluğumuzu ve insanlığa dair güvenimizi gömüyoruz.

"24 AYDAN BERİ KİRA ALAMIYORUZ"

Yüklenici firmanın bizlerin kendisine olan güvenini kullanarak ve yüzde seksen emekli olan AKEL sakinlerinin, safiyane duygularıyla 2015 yılında imzalatmış olduğu bu sözleşme, bugün burada bizlerin 24 aydan beri kiralarımızı alamama ve uzun yıllar sürecek mahkeme koridorlarına mahkûm etmiştir.  Bizler bugün burada yetkililerin sesimizi duyacağı güne kadar çadırlarımızı kurarak, nöbetlerimizi tutarak ve kazdığımız bu mezarda yatarak eylemimizi başlatmış bulunuyoruz”.

KARTAL BELEDİYESİ DE KATILMIŞTI

Kartal’da Belediye Başkanı’nın katılımıyla, Kentsel Dönüşüm kapsamında görkemli bir törenle yıkılan Akel Sitesi sakinleri, bugün mağdur durumdalar.

Dairelerinin yenilenmesi umuduyla imza attılar, kiraya çıktılar, kiracı oldular yetmedi birde mağdur oldular. AKEL Sitesinde dairesi olan tapu sahiplerinin yanısıra birde yeni yapılacak olan projeden daire satın alanlar bugün mağdur konumunda ve hukuki süreç başlattılar.

Karslıoğlu, “Ev sahibi iken mağdur ve kiracı olduk”

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Akel Sitesi Kooperatifi 2. Başkanı ve hak sahiplerinden İbrahim Karslıoğlu, sözleşmeye göre ruhsat alındıktan sonra 36+8 ay olduğunu ancak henüz ruhsat alınmadığı için inşaata başlanmadığını belirterek; AKEL Sitesi sakinleri olarak 2015 yılında dairelerimizin yenilenmesi için sözleşme yapılan yüklenici firma DKY İnşaatın, söz verdiği tarihte inşaata başlayamaması, 140 daire sahibine aylardır (aylık 1.336.00 Tl olan ve her daire başına birikmiş 14.000.00- x 140=1.960.000.00- TL)   kira bedelini ödemeyerek mağdur edildiklerini, projeye henüz kazma dahi vurulmadığı halde, lansmanda gazetecilere yanıltıcı bilgi vererek ruhsat aldıklarını söylediklerini, sözleşmeye aykırı olarak, Milli Emlaktan ve Belediye’den satınalması bulunan arsaları kendi üzerlerine yapmak istediklerini söyledi.

Karslıoğlu, “Kamu ve sair kurumlardan alınacak arsalar, bedeli yüklenici firma ödemesi dahilinde arsa malikler adına satın alınacaktır” maddesine rağmen bunu yapmadılar. Milli Emlaktan 700 bin Tl’ye alınan 175 m2’yi kendi üzerlerine aldılar.

Kartal Belediyesi’nden satınalma çıkan 6.481 m2 arsa karşılığı yaklaşık 19. milyon Tl’lik arsayı da kendi üzerlerine yapmak istediler, biz bunu kabul etmedik. 19 milyon Tl’yi belediyeye ödeyemeyince, belediye ile kat karşılığı sözleşme yaparak bunu kapatmak istediler” diyen Karslıoğlu, Ali Dumankaya’nın kendilerini belediyeye çağırdığını belirterek “ Ali Dumankaya Belediye’ye gitmiş, bizi belediye’ye çağırdı gittik. Müdür Özkan beyle görüştük bize dedi ki biz firmayla 6.481 m2 karşılığı olan 19.000.000- Milyon için kat karşılığı sözleşme yapacağız ” dedi. Biz de dedik ki, siz burda sözleşme yapamazsınız. Bizim yaptığımız sözleşmede burda kamuya ait alanların tevhiden arsa sahiplerinin üzerine yapılması gerekir. O zaman bir bakalım dediler biz çıktık. Ali Dumankaya bizi ketrar aradı dedi ki, “belediyeye gelin Nuran hanımın orada görüşelim dedi. Gittik Ali Dumankaya’da ordaydı dedik ki, muvaffakat istiyorsanız, satınalmaları bizim üzerimize yapacaksınız, kira ödemeleri ile düzensizlik var onu taahhüt etmelisiniz, site yöneticileri yönetimden dolayı mağdur olacaklar, bununla ilgili ek bir protokol yapalım”

Ali Dumankaya dedi ki siz bunu imzalayın hemen yarın kira ve site yönetimiyle ilgili ben taahhüt vereceğim sorun bu mu “ dedi.

Bizde dedik ki, satınalmayı da bizim üzerimize yapacaksınız. Nuran hanım dedi ki, öyle ise biz bu işte yokuz, belediye adına bu sorumluğu alamayız’ dediler. Bunlar belediyenin alacağı daireleri bile belli etmişler oradan döndük.

Bunlar Bankayı ayarlamışlar 23 trilyon, tapuyu ayarlamışlar, tapuyla da görüşmüşler. Biz o gün muvaffakat verseydik bizim şu anda arsalarımız elimizde değildi ve rpojeden daire alanlar da bize ortaktı”

Diyen Karslıoğlu “Bizim projeden 150-200 adet daire sattılar, karşılıklı sözleşme yaparak. 40-50 trilyon para aldılar, bu para nereye gitti” dedi.

Belediye Başkanı bu türküyü söylemelerini istemiş

Konuyu Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’e iletmek için gittiklerini söyleyen Karslıoğlu “Yönetim olarak gittik durumu anlattık Belediye Başkanı “Ben size zamanında dedim, benim sözleşmeyi imzalayın, şimdi kendim ettim kendim buldum türküsünü söylersiniz” dedi.

Belediye Başkanına “Başkanım siz geldiniz merasimle yıkım yaptınız dedik” Belediye Başkanı’nın “ben onlara (DKY yeklilerine) söyledim, çok açılmayın her işe zıplamayın dedim, onlarda da hata var” dediğini söyledi.

Önemli bir konuya daha değinen Karslıoğlu, şu anda DKY Ada projesinin belediyede olmadığını geri çekildiğini belirterek “Biz bu konuyu Kaymakamlığa da aktarmıştık, Kaymakamlıkta yazışma yapmış, belediyeden Kaymakamlığa gelen cevap yazısında şu cümleler yer alıyor “ Kartal Belediyesi’ne sunulan mimari proje ve ekleri tarafımızca ön incelemeye tabi tutulmuş olup yukarıda bahsi konu edilen tapu tascil işlemi gerçekleşmediğinden dolayı proje onayı yapılamamış ve yapı ruhsatı düzenlenmemiştir” denildiğini aktardı.

Mağdurlar firma hakkında suç duyurusunda bulunuyor

Bu arada DKY Ada Kartal projesi’nden daire alan bazı vatandaşların da paralarını peşin ödediği halde, inşaata başlanmadığı için dairelerini alamadıkları gibi paralarının da ödenmediğini belirterek, DKY İnşaat yetkilileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler. Sosyal Medya ortamında açılan sayfalarlada mağdurların hak arama bilgilendirme gibi faaliyetler yürütülmektedir.

Karslıoğlu,”Bizim DKY Yetkililerinden çok net üç talebimiz var

1-Milli Emlak’tan aldığı yeri bizim üzerimize devir etmesi.

2-Kartal Belediyesi satın almalarını arsa malikleri üzerine alması.

3-Geçmiş kira ödemelerinin tamamını yapması ve gelecek kira ödemeleri ile ilgili taahhüt verilmesi durumunda % 55 hisse devrini yapmak ile yükümlü olduklarını, bunu yapacaklarını söyledi.

Porjeden daire satın alanlarda ayrıca mağduriyet yaşıyor!

Mağdurlardan biri Faik Erkuş ise şunları söyledi  “Ben DKY Ada Kartal (Akel Sitesi’nden) 8-9 arkadaş ortak birleşerek 3 daire aldım. 1.080.000-tl milyon nakit ödedim. İki yıl geçti üzerinden her seferinde bir bahane buluyorlar. Bende dedim ki bana Tuzla projenizden daire verin, “biz orayı ortaklı yapıyoruz” dediler vermediler. DKY 10 projesinden verin diyorum vermiyorlar, eski projelerinizden verin diyorum vermiyorlar, paramı verin diyorum vermiyorlar.

Erkuş “Burda bir iyi niyet yok, kötü niyet ve art niyet var. 2018 aralık teslim olması gerekiyor ama henüz kazma vurulmadı. Diğer projeleri de aynı durumda” dedi

Yorumlar (2)
Zahit günay 2 yıl önce
Hukuk yoluyla aramak varken bu yolu denemek neye fayda sağlarki.Bence tuhaf ama her halde bir amacı vardır.05392789283 ne deyim aklıma bir tek bu geliyor.en az 20-30insan birlik olmalı.Genede geçmiş olsun.
veli can 2 yıl önce
Bu eylem yapanlar öyle şar kurnazlarıdır ki bilemezsiniz. Dava da açıp boylarının ölçüsünğ aldılar. Hatalı ve kötü niyetliler. Dky nin tek suçu her işi 1 yıl gecikme ile yapmasıdır.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?