banner30

banner29

İran'da düşen yolcu uçağına ilişkin dikkat çeken F-35 detayı!

İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağı düşürmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "İran yine saldırı bekliyordu. O anda (yolcu uçağının düşürülmesi) İran'ın sınır bölgesinde en az altı adet F-35 savaş uçağı vardı. Bu bilgi henüz teyit edilmiş değil” ifadelerine yer verdi.

Gündem 18.01.2020, 10:51
İran'da düşen yolcu uçağına ilişkin dikkat çeken F-35 detayı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Ukrayna'ya ait yolcu uçağı düşürmesinin, Tahran'ın ABD'nin misilleme korkusu nedeniyle yapıldığını ileri sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği yıllık basın toplantısında yaptığı açıklamada, "İran yine saldırı bekliyordu. O anda (yolcu uçağının düşürülmesi) İran'ın sınır bölgesinde en az altı adet F-35 savaş uçağı vardı. Bu bilgi henüz teyit edilmiş değil. Ancak böylesi durumlarda her zaman için yaşanabilecek sinir (gerginlik) halinin mevcudiyetinin altını çizmek isterim" dedi.

Lavrov, olayı insan hatası olarak nitelendirdi ancak yaşananlardan dolayı mazeret bulmaya çalışmadığını dile getirdi.

İran'ın Irak'taki ABD üslerine saldırmasından sadece birkaç saat sonra gelen bu hadisedeki durumun anlaşılması gerektiğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, "İran, kendi saldırısından sonra bir anlamda ABD'den misilleme bekliyordu" şeklinde konuştu.

İran'ın düşürdüğü yolcu uçağında 176 kişi bulunuyordu.

Libya açıklaması

Bu arada Libya krizine de değinen Sergey Lavrov, 19 Ocak'ta düzenlenecek Berlin Konferansı'na katılacaklarını belirtti. Lavrov, "Libya'daki tarafların, Berlin Konferansı'nın ardından hataları tekrarlamaması ve yeni şartlar ortaya sürmemesi önemli. Konferansın hazırlık görüşmelerinin tamamına katıldık. Oluşturulan nihai belge üzerinde anlaşıldı. Bu belge, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uygundur" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?