banner29

İslam'ın unutulan kızı Afiye Sıddıki!

Geçtiğimiz yıllarda ABD'nin Afiye Sıddıki'yi 86 yıl hapse mahkûm etmesi İslam dünyasını ayağa kaldırmış ve çok sayıda İslam ülkesinden tepki yağmıştı.

Gündem 26.03.2019, 09:15 26.10.2019, 23:14
İslam'ın unutulan kızı Afiye Sıddıki!

Geçtiğimiz yıllarda ABD, Pakistanlı bilim insanı Afiye Sıddıki'yi 86 yıl hapse mahkum etmişti. Manhattan'daki ABD Bölge Mahkemesi'nde görülen davada 38 yaşındaki Afiye Sıddiki'nin Afganistan'da ele geçirdiği bir tüfekle 'Amerikalılara ölüm' diye bağırdıktan sonra Amerikalı yetkilileri vurmaya çalıştığı iddia edilmişti

Afiye Sıddıki'nin dosyasını yakından takip eden Pakistanlı Senatör Talha Mahmud yaptığı açıklamada, dünyanın bu insanlık dışı uygulamaya son vermesi gerektiğini, Afiye konusunun başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünya için utanç verici olduğu ve suçsuzluğu ispatlanan bu kadının derhal salıverilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Talha Mahmud,2009 yılında Afiye Sıddıki'yi New York'ta hücresinde ziyaret ettiğini, sağlık durumun iyi olmadığını ve Sıddıki'nin hücresinde bulunan tuvalet ve banyonun herkes tarafından göründüğünü vurgulamıştı.

Afiye Sıddıki'nin Kur'an-ı Kerim hafızı olduğunu ve hücresinde günü sık sık Kur'an okuyarak geçirdiğini söyleyen Talha Mahmud, Amerikan askerlerinin Sıddıki'ye yaptıkları işkencenin birinde ona "ya Kur'an-ı Kerim'e basıp tuvalete gidersin ya da seni çırıl çıplak yaparız." dediklerini bildirmişti

Alimler harekete geçmişti

Suudi Arabistanlı, Pakistanlı, Kuveytli ve Mısırlı bir grup âlim 2003 yılından beri ABD'nin elinde esir bulunan Pakistan asıllı bayan Dr. Afiye Sıddıki'nin kurtarılmasının ümmetin her ferdine farz olduğu yönünde fetva vermiş ve söz konusu İslam âlimleri aynı zamanda ABD'yi gayri hukuki uygulamalarından dolayı kınamıştı.

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde bulunan Ummu'l Kura Üniversitesi'nden bir heyetin o dönem verdiği fetvada, Dr. Afiyet Sıddıki'nin kurtarılmasının ümmetinin yöneticileri ve ileri gelenleri başta olmak üzere herkese farz olduğunu açıklamıştı.

Yine o dönem Pakistan'ın ünlü fetva konseyi Daru'l Ulum'dan Prof. Dr. Taki Osmani başta olmak üzere bir heyetin yayımladığı ortak fetvada, "Gayri-Müslimlerin elinde esir olan Müslüman bir bayanın kurtarılması tüm Müslümanların üzerine farzdır. Her Müslüman İslam'ın caiz gördüğü ölçüler çerçevesinde esir bayanın kurtarılması için elinden gelen çabayı sarf etmelidir" denilmişti.

ABD'nin en ünlü üniversitelerinden mezun

Amerika'nın ünlü Massachuets Institute of Technology (MIT) üniversitesinin tıp fakültesinden mezun olan Dr. Afiye Sıddıki 5, 7 ve 9 yaşındaki 3 çocuğuyla Pakistan'ın Karaçi kentindeki annesini ziyaret için ABD'den döndüğünde kaçırılmıştı.

2003 yılında kaçırılan Sıddıki'den ancak 2008 yılında haber alınabilmişti. Sıddıki'nin serbest bırakılması için dünyanın birçok yerindeki sivil toplum örgütleri kampanya düzenliyor.

HABERVAKTİ / ÖZEL HABER

Yorumlar (8)
Esma 2 yıl önce
Yarabbilalemin üç gündür internette gezinirken haberi gördüm. Şimdi her an dua ediyorum Afiye dr a .Allah cc ABD nin yaptigi zulmü aynisini kendisinede çevirsin insaAllah. Söylenecek çok şey var ama Allah görüyo onları.Muslumanlar nerdesiniz Afiye yasiyor mu?
Narin 2 yıl önce
E sonuc
Ayten 2 yıl önce
Rabbim bu zalim leri helak etsin insAllah bu kadına yapılanların daha beteri ni yasasinlar Allahım bunları kahreylesin
Elif celik 2 yıl önce
Rabbim hz yusuf olayi tekrar etmis sen bu zulmü bitir Rabbim...
Elif 2 yıl önce
Allahim bu aciyi sen bitirirsin kimse duymuyo
Elif 2 yıl önce
Allahim bu zulmun aynisini abd ye yasatsin. Rabbim afiye kizimizi kurtarsin insaAllah amin ecmain
Hatice Doğan 2 yıl önce
Zalimler için yaşasın cehennem böyle bir zulümden haberdar bile degiliz herkesi isanlara duyurmak adina profillerine bu bayanin resmini koymaya davet ediyorum
Ibrahim Tekin 2 yıl önce
Bütün islam ümmeti sorumludur. simdi herkes yerlerinde rahat uyusun bakalim.

IMZA:

Islamin unutulan kiz:

HAFIYE SIDDIKI
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?