banner5

banner29

İsrail'in SADAT hazımsızlığı ortaya çıktı!

OdaTV yazarı Rafael Sadi, İsrailli yazar Pazit Ravina'nın, SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi hakkında yazdığı yazıyı tercüme etti. Ravina yazısında İsrail'in SADAT hazımsızlığının nedenlerini ve İsrail'in tutukladığı akademisyen Cemil Tekeli'nin ''ajan olduğuna'' dair iddialarını kaleme almış! İşte ''Türkiye, İsrail'i yıkacak bir Filistin ordusu kuruyor'' iddiasının yer aldığı o çarpıcı yazı...

Gündem 21.02.2018, 22:50 03.12.2020, 23:18
İsrail'in SADAT hazımsızlığı ortaya çıktı!

OdaTV'nin İsrailli yazarı Rafael Sadi'nin köşesinde yer alan açıklamalara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından SADAT'ın kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi'yi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirmişti.

Geçtiğimiz ay ise İsrail Güvenlik Ajansı (ISA) ve İsrail Polisi İsrail'de iki kişiyi tutuklamış, tutuklananlardan biri olan Cemil Tekeli'nin SADAT ile ilişkili olduğu öne sürülmüştü.

İsrail basınından Pazit Ravina, SADAT'ı ve Cemil Tekeli'yi ele aldığı yazısında, SADAT'ın amacının İsrail ile savaşacak bir "Filistin ordusu" kurmak olduğunu belirtti. Ravina, SADAT'ın İsrail'i 10 günde işgal ederek ele geçirmek amacında olduğunu da ifade etti.

İşte Pazit Ravina'nın kaleme aldığı ve Rafael Sadi'nin çevirdiği o yazı! Noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz:

"Eski bir Türk Generali ve Erdoğan’ın sırdaşı olarak bilinen Adnan Tanrıverdi’nin kurmuş olduğu SADAT Güvenlik Şirketi’nin ideolojik bir hedefi vardır. Geçtiğimiz hafta, bu şirket aracılığıyla Hamas’a nakit para ve silah transferi yapıldığı açıklandı. Bunu da Um-El Fahem'li bir İsrail vatandaşıyla birlikte bir Türk Profesörünün yaptığı tespit edildi.

Bir resim bin kelimeye bedeldir. Bazen de daha fazlası… İlk defa olarak bu sütunlarda yayınladığımız bu resim, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’a sadece ideolojik ve siyasi olarak destek olmak dışında, bu örgütle; 'taktik' manada, askeri başdanışmanı General Adnan Tanrıverdi aracılığıyla da bir ilişkide olduğunu gösteriyor.

SADAT şirketi web sitesinden alınan bu fotografta (Site yayından kaldırılmış durumda), Profesör Cemil Tekeli (Geçtiğimiz hafta İsrail’den sınır dışı edilmişti), yanında General Adnan Tanrıverdi, Suudi Arabistan’daki bir gezide Adnan Tanrıverdi’nin oğlu Ali Kamil Salih Tanrıverdi yer alıyor. Ki, Cumhuriyet gazetesine göre kendisi babasının gölgesi olarak adlandırılıyor. Oğul Tanrıverdi aynı zamanda SADAT Askeri Danışmanlık şirketinde babasının vekili olarak faaliyet göstermektedir. Resim, Tekeli'nin bu şirket ile ilişkisini ve konumunu göstermektedir. Şirketin kurucusu Eski General Adnan Tanrıverdi, şirketi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın askeri başdanışmanı olarak atanıncaya  kadar yönetmiştir. 

LİBYA

SADAT herhangi bir askeri danışmanlık şirketi değildir. SADAT, İslami ajandasının yanı sıra aynı zamanda Türkiye yönetiminin merkezi güçlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Erdoğan muhalifleri, bu şirketi Erdoğan’ın 'Özel ordusu' olarak kabul etmektedirler. Şirket, son senelerde Türkiye ve dışında geniş bir topluluk tarafından kuşku ve endişeyle izlenmektedir. Türk muhalefeti, bu şirket faaliyetleri hakkında TBMM'de yanıt bulmaya ve özellikle hükümet emri ile IŞİD elemanlarını Türk topraklarında özel bir 'kamp'ta eğittiği yolundaki söylentilere cevap arasalar bile, tüm bunlar sonuçsuz kalmıştır. İsrail askeri İstihbarat birimi ŞABAK’ın beyanatı ile bu faaliyetleri sadece IŞİD ile kısıtlı kalmayıp aynı zamanda HAMAS’ı da kapsamakta olduğu ortaya çıkmış durumdadır.  

İSRAİL, ABD VE NATO’YA SINIRSIZ NEFRET

Bu hafta İsrail Askeri İstihbarat birimi ŞABAK ve İsrail Emniyeti'nin müşterek çalışmaları sonucu geçen ay, merkezi Türkiye’de olan, iki şüphelinin Hamas’a yardım etmek suçuyla göz altına alındıklarının yayınına izin verilmiştir. Türk Profesör Cemil Tekeli (Türk Vatandaşı) ile Derim Gabarin (Um El Fahem oturanı İsrail Vatandaşı) Türkiye’de Hamas yüksek yetkilisi olan Zaher Gabarin tarafından Hamas’a yardım etmeleri için 'görev’e alınmışlardır.

Bu görev emri Salah Aururi tarafından verilmiştir. Aururi’nin görevinin adı ve makamı ise: Türkiye’deki Hamas askeri kolu başı ve aynı zamanda kendisi Gush Etsiyon bölgesinde infaz edilen 3 gencin katledilmesinden de sorumlu kişidir. Bir ay öncesine kadar Profesör Tekeli, İstanbul’da hukuk hocasıydı. İslamcı olduğu ve İsrail, ABD ve NATO’ya düşmanlığı, Twitter ve Facebook hesaplarından belli olmaktadır. Yakın çevresi ve mesai arkadaşlarından başka kimse, ismini dahi duymamıştı. Bütün bunlar 15 Ocak 2018’de değişti. Tekeli, İsrail Ben Gurion hava alanında İsrail polisi ve ŞABAK ortak faaliyeti sonucu tutuklandı. Tutuklanma sebebiyse, İsrailli Arapları Hamas’a alıp görevlendirmekti. Üstelik bunu da Türkiye topraklarında yapmakta olduğundan kuşkulanılmaktaydı. Devamında Um El Fahem de tutuklandı. Tekeli, Ocak ayı başında İsrail’e, 'Avukatlar Turist Grubu' ile geldi ve zamanının tamamını Kudüs ve Tel-Aviv’de geçirdi. Gezi sonunda avukatlar grubu hep birlikte İsrail Ben Gurion Hava Alanına geldiler ve Tekeli orada, İsrail Polisi ile ŞABAK ortak faaliyeti sonucunda tutuklandı. Tutukluluk hali 3 kez uzatıldı. Türkiye'deki protesto gösterilerine rağmen İsrail’deki Türk Büyükelçiliği, düşük profil göstermeye ve karışmamaya özen gösterdi. ŞABAK’taki sorgusu esnasında Tekeli’nin Hamas’a, örgüt yetkilisi Zaher Gabarin tarafından alındığı anlaşılmıştır. Zaher Gabarin, Gilad Şalit anlaşması esnasından serbest bırakılıp Türkiye’ye gönderilen teröristlerden biridir. Zaher daha 2012’de Tekeli'den, Salah Aururi talimatıyla ilişkiye girip, Gilad Şalit anlaşmasında serbest bırakılıp Türkiye’ye gönderilen teröristlere oturma izni alması için yardım talep etti. Tekeli aşırı İslamcı olup bu teklife olumlu cevap verdi ve söz konusu teröristlere Türkiye’de kalabilmeleri için oturma izni almaya başladı. Ayrıca ev ve lüks arabalar almalarında da yardım etti.

Tekeli, ayrıca, bu kişilerin Türkiye’de refah içinde yaşayabilmeleri için kendi adına açtığı şirketlerde ticari faaliyetlerde bulunmalarını sağladı. Bu yardım çerçevesinde kalmayıp 'İmes' adı ile faaliyet gösteren bir Turizim ve Emlak şirketi kisvesi altında Hamas paralarının aklanması gerçekleştirilmiştir. İmes şirketi aracılığıyla Gazze ve başka ülkelere milyonlarca dolar havale edilmiştir. Bu faaliyetlerde Hamas, özellikle İsrailli Araplardan yararlamıştır. Darim Gabarin bunlardan biridir. Bu kişiler Türkiye’ye götürülüyorlar ve orada Hamas’a görevlendirilip onların aracılığıyla yüz binlerce doları Gazze ve Batı Şeria’ya gönderiyorlardı. Önceden belirlenen gizli bölmelerde para nakli gerçekleştiriliyordu.

HEDEF İSRAİL İLE SAVAŞMAK

Tekeli’nin sorgusundan, Hamas’ın Türkiye’de yönetime bağlı olarak faaliyet göstermekte olduğu anlaşılmıştır. Tekeli, Türk Hükümet yetkililerinin Hamas’ın askeri bağımsızlığı için yardım ettiklerini ve bunu SADAT şirketi aracılığıyla yaptıklarını ve söz konusu yardımların nakdi ve 'Filistin Ordusu' kurmak için gerekli olan silah ve araç gereci temin ettiğini; hedeflerinin ise İsrail ile savaşmak olduğunu ortaya koymuştur.

SADAT şirketi 5 yıl önce General Adnan Tanrıverdi tarafından kuruldu. Kendisi, Türk Özel Kuvvetleri Komutanıydı. Bu 'şirket'in de Erdoğan’ın onayı ile kurulduğu, Tekeli tarafından da teyit edilmiştir. Tanrıverdi, 1997 yılında aşırı İslami faaliyetleri sebebiyle 'ordu’dan atılmıştır. Son olarak da Erdoğan’a en yakın danışmanlardan biri olmuştur. Böylece Erdoğan ve Tanrıverdi arasında bir ideoloji birliği ve dostluk ile sadakat ilişkisi oluşmuştur.

Tanrıverdi ne istediğini tam olarak biliyordu. O, şirketine İslami görüşleri nedeniyle ordudan atılmış olanları işe aldı. Ve böylece şirket bir askeri danışmanlık şirketinden çok daha fazlası oldu. Bir hedefi ve programı vardı. Tanrıverdi şirket web sitesi sayfasında da belirttiği üzere SADAT, İslam alemine yardım için kurulmuş olup zirveye ulaşabilmesi ve dünya devleri ile savaşabilmesi için kurulduğı yazmaktadır. Buna varmanın en birincil hedefi ise, 'İsrail’e karşı direniştir' demektedir.

ASKERİ VE SİYASİ İŞBİRLİK

Tanrıverdi, aynı zamanda İsrail’in 10 gün içinde nasıl fethedileceğini ayrıntılı olarak belirtmektedir. Tanrıverdi’nin planlarında bunu gerçekleştirebilmek için Müslüman ülkelerle askeri ve siyasi işbirliği gerekmektedir. Bu planlara göre, Müslüman ülkelerin Filistinlilere, kendi topraklarında askeri üsler vermeleri gerekmektedir. Bu şekilde Filistin, Gazze’ye deniz yolu için bir imkan yaratacak, aynı zamanda bir hava koridoru oluşturarak Ramallah’a seferleri gerçekleştirebilecek diyor. Tanrıverdi bunu başarmak için bütün gerekenin bir denizaltı, bir tank, bir helikopter ve bir uçak olduğunu söylemektedir… Tanrıverdi'nin dediklerini okuyan, bunun dini bir hayal olduğunu düşünebilir. Ancak durum tam olarak böyle değil.

Son yıllarda şirketin ideolojisine uygun olarak Libya, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen ile aynı zamanda Hamas’a da destek verdiği anlaşılmaktadır. Tanrıverdi’nin büyük saati Temmuz 2016’da çaldı. Başarısız darbe girişiminden 2 gün sonra yani... Erdoğan kendisini davet ederek, 'Askeri Başdanışman' olarak atadığını bildirdi. Bu, Erdoğan’ın Tanrıverdi’ye hediyesiydi. Tanrıverdi, darbe gecesi sadakatini göstermişti. SADAT askerleri, TSK ve istihbarat birimleriyle birlikte, darbecilere karşı savaşırken görüntülendiler ve bu resimler basında yer aldı. Tanrıverdi, bugün Erdoğan’a en yakın isimlerden biridir. Cumhuriyet gazetesine göre, oğul Tanrıverdi, babasının gölgesi ve SADAT şirketinde babasının yerini doldurmaktadır.

İSRAİL, ERDOĞAN İLE ABD ARASINDA PATLAK VERECEK GÜNÜ BEKLEMEKTE OLABİLİR

Yaz 2017’de Makor Rishon gazetesi, ilk kez General Tanrıverdi’nin kişiliği ve Erdoğan üzerindeki etkisini haber yaptı. Bu etkiyi Erdoğan’ın son aylardaki İsrail karşıtı tutumunda da görmek yanlış olmaz. Son aylarda Türk faaliyetlerinin İsrail’de bir basamak atladığı izlenmektedir; Kudüs'e gelen İslami kafilelerdeki artış... Tapınak dağı için yapılan gösterilere ve provokasyonlar, ve Tekeli ziyaretiyle anlaşılacağı gibi eylemlerin fazlalaştığı tespit edilen gerçeklerdir. Yaratılan algı, İsrail’in buna tepki verme konusunda engelli olduğudur. Muhtemelen bu, ŞABAK’ın bu hikayeyi afişe etme kararında etkin olan konudur. Bu tür sorgu

Yorumlar (0)
-3
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:35
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12