'İsrailliler başörtüsüz, namazsız ve Erdoğan'sız Türkiye'yi sevdi'

Oda TV'nin İsrailli yazarı Rafeal Sadi, son yazısında İstanbullu Gelin dizisinden bahsederken dizide başörtülü kadınlar ve namaz kılan insanlar olmadığı için İsraillilerin diziyi çok sevdiğini belirtti. Ayrıca Erdoğan'a yer verilmemesi ve bunun yerine odalarda Atatürk portresinin yer almasından memnun kaldığını belirtti.

'İsrailliler başörtüsüz, namazsız ve Erdoğan'sız Türkiye'yi sevdi'

Kaleme aldığı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulunan Sadi, İsraillilerin başörtülü kadın olmayan, namaz kılınmayan ve Erdoğan'ın olmadığı Türkiye'yi sevdiğini belirtti. Çıkarımlarını 'İstanbullu Gelin' adlı dizi üzerinden çıkaran Sadi, İsrail'de dizinin bu gerekçelerle sevilmediğini vurgulamaya çalıştı.

İşte Sadi'nin 'Sakin olun Erdoğan hiç konuşulmadı' başlıklı yazısındaki ilgili bölüm:

Şunu demek istiyorum iki dış işlerinin yapamadığını bir Türk dizisi bir TELENOVELA çok daha başarılı bir şekilde yapabilmişti.

İsrail’de neredeyse 1 milyon kişi bu diziyi izledi ve Faruk ile Süreyya'yı sevdi. Aşklarını aile yaşamlarını sevdi beraber eğlendiler beraber ağladılar.

En önemlisi ise dizide ERDOĞAN yoktu. Bu dizide başı örtülü kadınlar yoktu. Bursa gibi yerde insanlar namaz kılmıyor. Müezzin ezan okumuyordu. Televizyon haberleri ve siyaset hiç yoktu. Gerçeğinden az da olsa farklı bir Türkiye vardı.

İsrailliler ne kadar anladılar bilemiyorum ama Faruk’un ofisinde Erdoğan’ın resmi yoktu en yakışıklısından ATATÜRK’ün resmi asılıydı.

İsrailliler bunu sevdiler ve Türkiye'yi yeniden sevdiler. Günün birinde bir telenovela konusunda diplomatik bir konuşma yağacağımı söyleselerdi inanmazdım. Ama bu dizi İsrail’de seyredilen tek dizi değil. Sadece Türk dizileri yayınlayan kanallar mevcut.

TÜRK DİZİLERİ TÜRKİYE GERÇEKLERİNE HEP UZAK KALDI

Sadi'nin İstanbullu Gelin dizisi üzerinden yaptığı çıkarımlar sonucunda Türk dizilerinde Türkiye gerçeklerinden uzak kalındığı gerçeği bir kez daha günyüzüne çıktı. Türk dizilerinde Türk ve İslam kültürüne ait unsurların yer almadığı gerçeği yıllardır sorgulanırken,buna karşı üretilen alternatif diziler de hedef gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2019, 02:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5