banner5

banner29

'İstanbul'da 4 yerde 7'lik deprem işareti var'

​Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu belirten deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2003 yılından bu yana İstanbul’da yaşanan 4 ve üzeri depremler baz alındığında kenttin 4 bölgesinde 7’lik deprem işaretinin olduğunu söyledi.

Gündem 29.01.2020, 17:45
'İstanbul'da 4 yerde 7'lik deprem işareti var'

Uzmanlar, İstanbul’da yaşanabilecek 7 ve üzerindeki bir depremde onbinlerce insanın hayatını kaybedeceği ifade ediyorlar.

Türkiye’de zaman zaman yaşanan depremlerin ardından gündeme gelen kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı yapıların inşası bir süre güncelliğini korusa da maalesef bir süre sonra unutuluyor.

İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde depreme dayanıklı olmayan yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi veya yeniden inşa edilmesi hayati önem taşıyor.

Türkiye'de yaşanan her deprem sonrasında ise İstanbul’da meydana gelebilecek deprem ve senaryoları da masaya yatırılıyor. Ancak bunca konuşulanlara rağmen yeterli bir çalışma yapılmıyor.

İstanbul’da yaşanabilecek olan depremlerle ilgili İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan deprem uzmanı Kadir Sütçü, kentte olabilecek büyük bir deprem riskine karşı topyekun bir seferberlik ilan edilerek, yapıların sağlamlaştırılması gerektiğini, aksi halde büyük bir felaketin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

"Sağlam yapılar yapmazsak bizi her zaman felaketler bekleyecek"

24 Ocak'ta Elazığ’da yaşanan depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Sütçü, "Depremlerle yaşamasını öğrenmeliyiz. Bu hayatın bir gerçeğidir. Depremlerin küçüklerini bereket büyüklerini felaket olarak değerlendiriyoruz ama depremler olmazsa dünyada daha büyük felaketlerin geleceğini ve insan türünün yaşayamayacağı, bununla birlikte diğer türlerin de yok olacağı söz konusudur. Depremler hayatın ve canlıların bir gerçeğidir. Biz sadece Allah’ın verdiği aklı iyi kullanıp barınaklarımızı depremlere dayanıklı yaptığımızda depremlerden korkumuz olmayacaktır. Ancak aklımızı kullanmayıp depreme dayanıksız yapılar yaparsak, Japonya gibi dayanıklı yapılar yapmazsak Türkiye olarak bizi her zaman büyük felaketler bekleyecektir." dedi.

"İstanbul’da 4 yerde 7’lik deprem işareti var"

İstanbul’da 2003 yılından bu yana 4 büyüklüğünün üzerinde meydana gelen depremleri dikkate alarak araştırma yaptığını söyleyen Sütçü, "O tarihten bu yana Tekirdağ açıklarında 4 şiddetinin üzerinde 9 deprem meydana geldi. Silivri açıklarında 2003-2019 yılları arasında 4’ün üzerinde 2 deprem meydana geldi. 2019 yılında 4, 2020 yılında bir deprem meydana geldi. Ayrıca Yalova açıklarında bu tarihler arasında 10 deprem, Sarıyer açıklarında ise 4 deprem meydana geldi. Böylece İstanbul çevresinde şu anda 4’lük depremler 7’lik depremlerin yerini işaret ettiğini düşündüğümüzde 4 yerde 7’lik deprem işareti gözükmektedir. Bu nedenle buralara çok dikkat ediyoruz. Karınca kolonilerini de birer saatlik aralıklarla incelemeye başladık." diye konuştu.

"Eğer yapılar depreme dayanıklı hale getirilmezse yüzbinlerce insan ölebilir"

Eylül ayında İstanbul’da yaşanan depremi hatırlatan Sütçü, "Ayın 11’inde meydana gelen 4,8 şiddetindeki depremden önce Tekirdağ’da yaklaşık 60 küçük deprem meydana geldiği için Tekirdağ’da değil Silivri açıklarında deprem oldu. Bu iki deprem yeri birbiriyle aynı anda çalışıyor. İki 7’lik depremin aynı şekilde kırılacağını düşündüğümüzde İstanbul’a yakın depremin 7,5 şiddetinden aşağı olmayacağını düşünüyoruz. Onun için eğer bu deprem iki küme yeri ile birlikte üçüncü kümeyi de kırarsa 1509 yılında meydana gelen küçük kıyameti andırır. Bu da İstanbul’un bitmesi anlamına gelir. Bu nedenle mutlaka yapıların düzenlenmesi ve yenilenmesi için yerinde dönüşüm, kentsel dönüşüm kuralları, binaların tamir edilmesi için seferberlik ilan edilmelidir. Eğer bu yapılmazsa yüzbinlerce kişinin ölmesi söz konusu olabilir." şeklinde konuştu.

"Elazığ depremi öncesi tahminlerimizi yetkililere gönderdik"

Sütçü, "Elazığ’da meydana gelen deprem bir yeri tetikler mi? Diye düşünülüyor. Elbette tetikleyebilir. Bunu şu anda göremiyoruz ama gördüğümüzde internet sayfamıza yazarız. Diğer taraftan biz deprem tahmincisiyiz. Deprem olduktan sonra yol gösteren elemanlar değiliz. Biz sadece depremlerle iklim elemanlarını ve deprem bileşenleri arasında korelasyonu kurmak isteyen, inceleme yapan gönüllü çalışanlarız. 11 Ocak'ta meydana gelen 4,8’lik depremden önce Romanya ile Marmara Denizi'ndeki depremler birlikte çalıştığı için Romanya’da deprem olmazsa Marmara Denizi'nde olur diye sayfamıza yazdık. Bu deprem önceden üyelerimizin bilgisi dahilinde oldu. Depremler genel olarak uydu görüntülerindeki süt beyaz bulutlara yön gösteriyor, girdabını yapıp jet akımı yapıyor. Bulutları müthiş bir şekilde hareket ettiriyor. Ayın 23’ünde de Türkiye üzerinde sütçü bulutlarını hızlı bir şekilde doğuya doğru gönderdiğini gördük. Bu basıncın genel olarak 6,5 üzerinde bir depreme isabet ettiğini 100’üncü tahminimize yazdık. Arkasından ilgili yerlere de bu tahminlerimizi gönderdik. Bizim tahminlerimizde hassas olan iki yer vardı. Birisi 85’inci tahmin (Bingöl ve çevresi) diğeri 99’uncu tahmin Marmara Denizi ve çevresiydi. Bu iki vilayetteki ilgililere de 6,5 üzerinde bir deprem olabileceğine ilişkin tahminlerimizi gönderdik. Deprem de Bingöl’e komşu olan Elazığ’da meydana geldi. Geçmiş olsun diyoruz. Çünkü mevzuat gereği yetkililerin de yapacakları bir şey yok." ifadelerini kullandı.

"Amacımız bilimde reform yapmaktır"

"Depremin yerini, zamanını şu anda söylesek bile Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya TBMM’den bir karar çıkmadığı sürece, deprem tahmin istasyonlarının kurulum ve çalışma esasları yazılmadığı sürece bir şey yapılamaz." diyen Sütçü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Biz bu istasyonların kurulması için çalışıyoruz. Biz, Sarıyer Kent Konseyi Doğal Afetler Çalışma Gurubu Yönetim Kurulu olarak birinci amacımız deprem tahmini yapmak değildir. Amacımız bilimde reform yapmaktır. Çünkü bu reform yapmanın işlemi Galileo’dan sonra üniversitelerde yapılan çalışmaları yeterli görmüyoruz. Galileo termometreyi bulmuş ama sıcaklığa etki eden faktörler arasına deprem enerjisini almamış. Barometreyi bulan Torricelli ama basınca etki eden faktörler arasına depremi almamış. Ayrıca Anemometre’yi Alberti bulmuş ama rüzgar ile deprem arasındaki ilişkiyi dikkate alınmamış. Bu üç tane iklim elemanları ile depremler arasında Galileo’dan (1624) bu yana detaylı inceleme yapılmamıştır. Ben İngilizce öğretmeniyim. Detaylı olarak araştırdım ama şimdiye kadar bulamadım. Yapılmışsa bile tekrar mevcut teknoloji ile inceleme ve araştırma yapılarak sıcaklık, basınç, rüzgar, bulutlanma, yağış, buharlaşma gibi iklim elemanları arasındaki ilişkiyi bulmaları lazım. Biz bunlar arasındaki ilişkiyi bulduk. Depremler öncesi sızarak çıkan enerji ile deprem anında atmosfere salınım yapan enerjinin büyüklüğü aynı olmasaydı şu anda büyüklük kestirimini yapamazdık. Onun için deprem öncesi sızarak çıkan gaz atmosferde bulutları oluşturuyor. Atmosferin iki tabakası olan troposfer ve stratosferi hareketlendiriyor. Bu hareketlendirmeyi yapan depremleri hiçe sayan üniversiteler maalesef bütün bilim dallarında bir noksanlık olarak değerlendiriyorum. Böylece bilimdeki reformun adımını bugün atmış oluyoruz. 20 yıllık çalışmanın meyvesini ancak aldık.
Yaptıkları çalışmalar sonucunda güçlü bir arşiv oluşturduklarını ve bu arşivden yararlanarak deprem tahmin dersleri verdiklerini söyleyen Sütçü, 30 saatlik bir ders ile deprem tahmincisi yetiştirdiklerini ve bu öğrencilerin gelecekte bilimde reform yapacaklarını, Galileo’dan sonra yazılan bütün makaleler yenileceklerini ifade etti.

"30 saatlik deprem tahmin kursu veriyoruz"

Sütçü, son olarak şu ifadelere yer verdi: "7 şiddetindeki bir depremde 10 ton taşıyan bir milyon 800 bin TIR’ın taşıdığı patlayıcıya eşit enerji atmosfere salınım yapar. Dünyadaki kitaplarda bu enerjinin neye karşılık geldiğini bulamadım. Fizik kanununda kelebek etkisi hiçe sayıldığını düşünüyorum. Bilimin bu kaçağı bulması lazım. Bu kaçak kadar deprem öncesi çıkan enerji de yine atmosfere salınım yapıyor. Bu iki enerjinin ne iş yaptığını bulduk. Jeolojik doğa olayları olan depremler meteorolojik olayları meydana getiriyor. Meteorolojik olayları meydana getiren depremler atmosferin hareketliliğini sağlıyor. Biz de bunların büyüklüğünü tespit ederek yerini ve zamanının bugüne kadar incelediğimiz 300 bini aşkın süt beyaz bulutları takip ederek yapabiliyoruz. 30 saatlik deprem tahmin kursunu da veriyoruz. Ayrıca sosyal medya üzerinden, www.dlive.tv/kadirstc kanalında da pazartesi çarşamba ve cuma akşamları saat 13.00’den itibaren derslerimiz ücretsiz veriliyor. Herkes bunu izleyerek depremleri tahmin edebilir. Biz bunları anlattığımızda bilim insanları bunu yapamazsınız diyorlar. Biz ve bize gelenler deprem tahmini yapabiliyorlar. İnşallah yapılar sağlam yapılır ve depremle yaşamayı öğreniriz."

(Nizamettin Aşkın- İLKHA)  
 

Yorumlar (0)
11°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:41
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Bursaspor 18 30
7. Tuzlaspor 17 30
8. Ankara Keçiörengücü 17 28
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 19 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 20 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13