banner30

banner29

İstanbul'da heykelsiz sokak kalmayacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'yle özdeşleşmiş olan Heykel Kültürü’nün İstanbul'a nasıl yansıyacağı tartışılırken, gözler Kartal sahilde depolanmış olan heykellere çevrildi.

Gündem 01.05.2019, 15:04 01.05.2019, 15:13
İstanbul'da heykelsiz sokak kalmayacak!

CHP’li eski belediye başkanı Altınok Öz’ün ilkini 2011 yılında gerçekleştirdiği ve sonraki yıllarda geleneksel hale getirdiği Kartal Belediyesi Uluslararası Taş Heykel Sempozyumları, İmamoğlu için hazır heykel rezervi oluşturmuş durumda.

Altınok Öz’ün kızı Zeynep Öz’ün bu organizasyonlardaki rolünün ne olduğu merak ediliyor. Zira Zeynep Öz bir ‘’Küratör’’. Yani müze, arşiv, kütüphane yöneticisi, sergi düzenleyici..

Sadece 2011 yılında yerli ve yabancı 220 heykeltıraşın aylarca Kartal sahilinde yaptıkları heykellerle gerçekleştirilen ilk sempozyumun Öz’ün başkanlığı süresince devam ettiği düşünülürse, yüzlerce heykelin Dragos’taki eski TEKEL Fabrikası’nın bulunduğu arsada İmamoğlu’nu beklediği söylenebilir.

Kartal Belediyesi bütçesine belki yüz binlerce, belki milyonlarca TL’ye mal olan işte o heykellerin görüntüleri:

İmamoğlu ve heykellerin kaderi her ne kadar YSK’nın vereceği karara bağlı olsa da, İstanbul’da heykel dikilecek en güzel noktaların tespiti için CHP gençlik örgütlerine talimat verildiği konuşuluyor.

Bu arada mahallesine, sokağına hatta kapısının önüne heykel diktirmek isteyen hiç kimsenin bu ‘hizmet’ten mahrum bırakılmayacağı; bunun için vatandaşların Büyükşehir Beyaz Masa’ya müracaat edebileceği öne sürülüyor. İmamoğlu’nun bu “hizmet” noktasındaki sloganını ise “İstanbul’da heykelsiz sokak kalmayacak” olacağı konuşuluyor.

Dipdalga.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?