İstanbul Seçimleriyle uğraşırken Kıbrıs tehdidini unutmamalı!

Türkiye'nin gündemi İstanbul seçimleriyken bazı devletlerin gündeminde ilk sırada Kıbrıs var. Bu durumu unutmamalı, İstanbul Seçimlerindeki toz bulutunu dağıtmaya uğraştığımız kadar Kıbrıs'ın karşı karşıya bırakıldığı tehditlere de engel olmalıyız

İstanbul Seçimleriyle uğraşırken Kıbrıs tehdidini unutmamalı!

Türkiye'nin gündemi İstanbul seçimleriyken  bazı devletlerin gündeminde ilk sırada Kıbrıs var

 Hatta ileri gelenleri bazen ileri gidip Kıbrıs'ı elimizden almak hayallerini bile kurmaktan çekinmiyor...

Bu devletler o denli istekli ki Doğu Akdeniz'e suüstü karargah kurup devletin 'tökezlemesini' bekliyor.

AB Sözcüsü Mogherini, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hidrokarbon arama faaliyetlerine tepkiliyken, ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimize son vermemizi dillendirdi.

Yunanlar Rumları alıp AB çıkarması yaptılar. Çipras ve Anastasiadis, Romanya'da düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye'yi şikâyet etti. 

“Türkiye eğer tahrik edici tutumuna devam ederse, AB gerekli adım ve önlemleri ele almalı, Türkiye'ye karşı net bir tavır sergilenmeli” sözünü eden Çipras'ın ardından Rum Anastasiadis, Türkiye’nin girişimlerini 1974 Kıbrıs Harekatı’na benzetip, Ankara’nın faaliyetlerinin işgâl ile eşdeğer olduğunu iddia etti. 

Zirvenin ardından önce AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin yani Rumların arkasında olduklarını belirtip, Kıbrısın YERLİSİ Türkiye'yi “Kıbrıs'ın egemenlik haklarına saygı duymaya” çağırdı. Merkel de, Türkiye'ye karşı Rumların haklarını savunacaklarını söyledi.

ASKERİ MÜNAKAŞA!

Yunan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis 2015'ten beri Genelkurmay Başkanıydı ve yeni görevine atanmadan kısa bir süre önce Kardak ile diğer adacıklar-kayalıkların kendilerinin olduğunu öne sürüp, “Türkler ayak basmaya cesaret ederse, biz de dümdüz ederiz” demişti.

Savunma Bakanlığı için neden Apostolakis'in seçildiği de belli olmuş oldu.

Ardından Çipras; “Apostolakis’in bu göreve gelmesi içe ve dışa verilen bir mesajdır. Tarihsel olarak Yunanlar iç meselelerinde her ne sorun olursa olsun, dışa karşı egemenlik haklarını ve bağımsızlığını savunmak için birlik ve beraberlik içinde durmaktadır. Ne yapacağı öngörülemeyen Doğu'daki komşumuzun (Türkiye) ülkemize yönelik tehditlerine karşı ne denli birlik ve beraberlik içinde bulunduğumuzun bir mesajıdır.” 

Apostolakis ise; “Milli savunmamız karşısında yaşadığımız tehditler iç işlerimizde birlik olmama lüksünü elimizden alıyor. Görevimi siyasi partilerden uzak bir biçimde, elimden gelenin en iyisini yaparak yerine getireceğim.”

ABD, AB, hatta NATO Kıbrıs konusunda ülkemize tehdit üstüne tehdit savururken, Ankara ne yapıyor?

Kıbrıs ve D. Akdeniz’de istikrar, ancak Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve çıkarlarının gözetilmesiyle mümkün. Bu bölgede yapılmaya çalışılan oldu-bittilere göz yumulmayacağı tüm tarafların gördüğü gerçek. Tüm sorunlarımız gibi, bu konuyu da karşılıklı görüşme, diyalog ve işbirliği yoluyla çözmek istiyoruz.

HABER VAKTİ

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 00:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5